Zabiegi, które odwadniają skórę

Kiedy mówimy o odwodnieniu?

Zacznijmy od tego, że do odwodnienia dochodzi w momencie, gdy przez skórę ucieka więcej wody niż jest ona w stanie zatrzymać. Poza tym, może dojść do niego w wyniku zaburzenia bariery hydrolipidowej w ogóle na skórze. Będzie to np. sytuacja, gdy przez długi czas stosujemy do mycia mydło lub matujemy skórę silnymi tonikami lub peelingami. W takich momentach skóra traci wodę i dodatkowo wypłukiwane są z jej powierzchni tłuszcze, czyli lipidy.

Przybliżony skład skóry:

  • woda 70%
  • białka 25,5%
  • lipidy 2%
  • inne elementy 2,5%

Takiej sytuacji skóra bardzo nie lubi, więc zaczyna się buntować. O tym, w jaki sposób daje nam o tym znać mówiłam TUTAJ. Zerknij i zobacz, czy problem odwodnienia dotyczy również Ciebie!

Istnieje też taka sytuacja, w której to my same, na własne życzenie uszkadzamy sobie naskórek, po to, by zastymulować skórę do lepszej pracy, by zwiększyć możliwość przenikania innych substancji w głąb naskórka lub gdy chcemy pomóc w złuszczeniu martwego naskórka.


Zacznijmy od kwasów, czyli peelingów chemicznych.

Powodują one zmniejszenie aktywności enzymów, występujących w skórze, odpowiadających za zwartość naskórka. Innymi słowy, rozpuszczają wiązania w stelażu w naskórku, dzięki czemu mogą przenikać dalej przez kolejne warstwy.
Tak samo, jak z łatwością zaczynają wnikać do środka kwasy, tak też zwiększa się ilość wody, która może odparowywać z naskórka. Kanały, które się otwierają, a także złuszczenie zewnętrznej, przeszkadzającej warstwy naskórka mogą być dobrodziejstwem i przekleństwem.
Dobrodziejstwo, bo jesteśmy w stanie wprowadzić coś korzystnego do środka skóry. Przekleństwo, bo zanim skóra się na nowo ureguluje to traci wodę i wyparowuje do atmosfery

Często po zabiegu kwasowym możesz zaobserwować, jak skóra jest ściągnięta, napięta i błyszcząca. Często klientki panikują, że zwiększył się im łojotok po zastosowaniu kwasu. Takie wrażenie faktycznie można odnieść przez pierwsze 5-7 dni po zabiegu (o ile był to łagodny kwas, bo czym większe stężenie i mocniejszy kwas, tym okres rekonwalescencji skóry wydłuża się). Po tym czasie, o ile pielęgnacja w domu jest prawidłowo prowadzona, skóra staje się miękka, przestaje się świecić, jest rozświetlona.
Jeśli u Ciebie było inaczej po takim zabiegu, to oznacza, że albo peeling został wykonany w niewłaściwym dla skóry momencie, czyli bez uwzględnienia jej potrzeb, albo był wykonany za mocno.

Retinole 

to kolejna grupa cząsteczek, które bezpośrednio i z łatwością oddziałują na skórę i jej receptory. Stosowanie w kosmetykach i zabiegach gabinetowych czystego retinolu w większości przypadków przyczynia się do mocnego podrażnienia skóry i jej intensywnego odwodnienia. Szczególnie, gdy stosuje się je przewlekle, bez zachowania odstępów między seriami.

Zabiegi z retinolami, tak jak kwasowe, należy zaplanować. Oczywiście skórę do retinolu lub jego pochodnych, np. estrów retinolu należy odpowiednio przygotować. A to oznacza ni mniej ni więcej, że skóra musi mieć zapewnione odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie zanim cokolwiek się na nią położy. Znów w tym momencie odsyłam Cię do pierwszych trzech odcinków Zrozumieć Skórę na naszym You Tube – kliknij TUTAJ.

Mezoterapia mikroigłowa

Kolejnym zabiegiem, który wywołuje uczucie ściągnięcia, szorstkiej i odwodnionej skóry jest mezoterapia mikroigłowa. Wykonuje się ją specjalnym urządzeniem, tzw penem, który wyposażony jest w kilkanaście krótkich i cienkich igiełek. Zabieg mezoterapii polega na wielokrotnych nakłuciach skóry. I teraz w zależności od efektu końcowego i od planowanej głębokości nakłuć, możemy wykonać ten zabieg w obrębie naskórka lub skóry właściwej. Jeśli pozostaniemy podczas zabiegu w naskórku ? odwodnienie będzie niemalże niezauważalne przy rozsądnej pielęgnacji domowej. W przypadku nakłuwania igieł głębiej, każda skóra mniej lub bardziej odczuje konsekwencje odwodnienia skóry. Wynika to z faktu, że podczas zabiegu mezoterapii mikroigłowej skóra wprowadzana jest w stan zapalny. To wiąże się z większą aktywnością naczyń krwionośnych oraz aktywnością różnych cząsteczek i substancji, które zanim doprowadzą skórę do upragnionego efektu, to chwilowo pogarszają jej kondycję, odwadniając ją. Stąd też po mezoterapii klientki przez parę kolejnych dni mają ściągniętą i szorstką skórę, a każde nałożenie kremu wygląda tak, jakby skóra nie mogła nasycić się kremem i ciągle go ?pije?, przez co można by go było nakładać co godzinę, a skórze jeszcze mało.

O tym zabiegu więcej możesz przeczytać TUTAJ.

Tak samo dzieje się przy innych zabiegach, takich jak laserowe zabiegi odmładzające i peelingujące typu fraxel czy peeling węglowy.

Peeling ziołowy

To bardzo agresywna forma złuszczania naskórka, przeznaczona głównie dla cer grubych, odpornych, zanieczyszczających się, ale za to spektakularna w efektach. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że umiejętnie i odpowiedzialnie podejdzie się do tematu przygotowania skóry przez zabiegiem i pielęgnacji po zabiegu. Peeling ziołowy jak sama nazwa wskazuje, bazuje na działaniu mieszanki ziół, które mają silne właściwości drażniące, uszkadzające barierę naskórkową, a co za tym idzie odwadniają. Konsekwencją tego działania jest oczywiście głębokie złuszczanie się skóry. Zioła stosowane w tym zabiegu są niezwykle bogate w minerały i witaminy niezbędne do silnego pobudzenia i stymulacji skóry trądzikowej.Nie zdziw się więc, że po takim zabiegu skóra jest chropowata, sucha, szorstka, popękana i wrażliwa na bodźce. Zanim znów dojdzie ona do siebie i na nowo odbuduje barierę wodno-lipidową, może potrwać 4-5 tygodni.

Przebieg zabiegu i jego efekty możesz zobaczyć na moim kanale YouTube – kliknij TUTAJ.

Zobacz, jak wielkie zmiany i poruszenie mogą wywołać zupełnie niewinne zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Jeśli do tej pory szłaś na zabieg z planem: mam dziś ochotę na mocny kwas, niech skóra się trochę pozłuszcza? to zmień nastawienie! Taka decyzja musi być przemyślana zarówno przez Ciebie, jak i specjalistkę, która wykona dla Ciebie ten zabieg. Nawet 15 sekund kwasu nałożonego na buzię może spowodować spore zmiany w funkcjonowaniu naskórka. Jeśli nie będziesz na to przygotowana, to będziesz co najmniej zaskoczona. A najczęściej kończy się to frustracją i narzekaniem, że zabieg na Ciebie nie zadziałał.

Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *