Powikłania po peelingach chemicznych – czy masz ich świadomość?

Zima to jest ten moment, w którym najwięcej zabiegów wykonujemy z wykorzystaniem kwasów. Peelingi chemiczne potrafią rozwiązać wiele problemów takich jak: trądzik zwykły, trądzik różowaty, przebarwienia, blizny potrądzikowe, zmarszczki . Ale czy jesteśmy świadomi skutków ubocznych peelingów? Czy wiemy jak powinna wyglądać pielęgnacja pozabiegowa? Czy wiemy jak sobie nie zaszkodzić podczas regeneracji skóry po zabiegu z kwasami?


Czym jest peeling chemiczny ?

Jest to kontrolowane złuszczanie skóry pod wpływem substancji chemicznych. Złuszczanie powoduje kontrolowane uszkodzenie skóry skutkując wymianą naskórka ? częściową lub całościową. Peelingami możemy zapoczątkować proces przebududowy kolagenu, co wspomożee usuwanie uszkodzeń posłonecznych, zmarszczek, przebarwień oraz blizn. Niektóre peelingi działają bakteriobójczo, przeciwzapalnie  oraz odblokowująco na pory. Takie właściwości pomagają przy walce z trądzikeim wszelkiego rodzaju. W zależności od problemów skóry możemy dopasować rodzaj kwasu. Głębokość złuszczenia zależy od ilości nałożonych warstw, wielkości cząsteczki kwasu, stężenia tego kwasu oraz od wartości pH preparatu. Decydując się na zabieg konieczne jest stosowanie się do zaleceń pozabiegowych, aby wykluczyć powikłania.


Skutki uboczne stosowania peelingów chemicznych

1. Obrzęk – objaw ten pojawia się w ciągu 24 -72 godzin po zabiegu, najczęściej jest on delikatny i jest to spodziewana reakcja skóry na peeling chemiczny. Zazwyczaj obrzęk ustępuje samoistnie. Jeżeli chcemy, żeby obrzęk ustąpił szybciej można robić okłady z lodu. Ttutaj ważna kwestia: z takimi okładami nie należy przesadzać, aby nie doprowadzić do odmrożeń. W ciężkich przypadkach należy zgłosić się do lekarza, ponieważ konieczne może się okazać zastosowanie steroidów ogólnoustrojowych.

2. Ból – jest częstym i spodziewanym wynikiem zastosowania peelingów średniogłębokich oraz głębokich. Najczęściej występuje podczas nakładania preparatu i jest krótkotrwały. Ból  nie powinien utrzymywać się dłużej niż 8-12 godzin od wykonania zabiegu. Nasilenie odczuć jest zależne od pacjenta i waha się od łagodnego do intensywnego.

3. Utrzymujący się rumień – występuje dość często, im głębszy peeling tym dłużej może on utrzymywać zaczerwienienie. Po peelingach powierzchniowych rumień może utrzymywać się maksymalnie 3-5 dni, po średniogłębokim 15-30 dni oraz głębokim 60-90 dni.

4. Świąd – również jest częstym zjawiskiem występującym po wykonaniu peelingu średniogłębokiego oraz głębokiego. Najczęściej pojawia się po okresie złuszczenia i może się utrzymywać się od 2-5 dni.

5. Reakcje alergiczne – zdarzają się dość rzadko, jednakże trzeba o nich wspomnieć. Najczęściej reakcja alergiczna występuje na rezorcynol (substancja zawarta w tzw. roztworze Jessnera). Alergię można leczyć doustnie stosowanymi środkami przeciwhistaminowymi. Jest to ciężkie do odróżnienia od zwykle występujących reakcji zaczerwienienia bądź obrzęku.

6. Trądzik – może pojawić się u osób podatnych na występowanie trądziku, wykonanie zabiegu może więc zwiększyć ilość zmian zapalnych. Może być to związane z wykonaniem pierwszego zabiegu, wtedy skóra chcąc się oczyścić, nasila ilość zmian zapalnych. Pojawienie się licznych, czerwonych grudek jest najczęściej spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją, czyli stosowaniem kremów natłuszczających podczas procesu gojenia skóry.

7. Nawrót zakażenia wirusem herpes simplex – wirus ten powoduje opryszczkę. Niestety nie jesteśmy w stanie określić kiedy nawrót nastąpi. Dlatego można temu zapobiec stosując preparat doustny z acyklowirem 200 mg lub 400 mg podawanym 3 razy na dobę.  Należy pamiętać o wcześniejszym poinformowaniu osoby wykonującej zabieg, gdy opryszczka pojawi się na kilka dni przed zabiegiem. Wtedy trzeba odczekać do momentu zupełnego zagojenia się zmiany. Niestety jest to bezwzględnym przeciwwskazaniem do wszystkich zabiegów oprócz prądów darsonvala , które można wykonać aby przyśpieszyć proces gojenia opryszczki.

8. Zakażenie – kwasy wykazują działanie bakteriobójcze, a to powoduje, że po wykonaniu zabiegu wystąpienie zakażenia jest mało prawdopodobne. Jednakże stosowanie kosmetyków o działaniu okluzyjnym, zawierającym tłuszcze (wazeline, lanoline oraz duże ilości olejów) mogą sprzyjać wzrostowi potencjalnych patogenów. Odrywanie złuszczającego się martwego naskórka może doprowadzić do powstania ran, które również będą podatne na zakażenie. Dlatego należy zachować szczególną higienę: ograniczyć dotykanie twarzy brudnymi rękoma, zmieniać często pościel, po umyciu osuszać skórę ręcznikami papierowymi (jednorazowymi).

9. Przebarwienia – mogą być powikłaniem peelingu o każdej głębokości. Pacjentki o jasnym kolorze skóry są mniej podatne na ich powstawanie. Aby zapobiec temu powikłaniu należy stosować filtry przeciwsłoneczne oraz ograniczyć ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Na powstawanie przebarwień mają wpływ doustne środki antykoncepcyjne, leki oraz niektóre zioła uwrażliwiające na światło, niesteroidowe leki przeciwzapalne.

10. Odbarwienia – jaśniejszy koloryt skóry po zabiegu z kwasem jest normalnym objawem. Wraz ze wzrostem utraty komórek w naskórku zmniejsza się ilość melaniny. Trwałe odbarwienie skóry częściej występuje u osób o ciemniejszej barwie skóry. Jest to wynik nierównomiernego przenikania substancji peelingujących. Odbarwienie może być spowodowane zakażeniem lub zbliznowaceniem.

11. Prosaki – można je zauważyć dopiero około 2-3 tygodnia po odnowie naskórka. Prawdopodobnie są to zmiany spowodowane stosowaniem kremów natłuszczających, które mogą zamykać ujścia gruczołów łojowych. Leczenie prosaków polega na ich usuwaniu za pomocą igły lub elektrokoagulacji.

12. Teleangiektazje (trwale rozszerzenie naczyń krwionośnych)- bardziej prawdopodobne jest wystąpienie tego powikłania po peelingach średniogłębokich lub głębokich. Teleangiektazje mogą być bardziej zauważalne po usunięciu uszkodzeń posłonecznych lub przebarwień. Tutaj też nie ma sytuacji bez wyjścia, ponieważ teleangiektazje możemy usunąć laserowo.

13. Bliznowacenie – jest to bardzo rzadkie powikłanie, ale jednocześnie dość ciężkie do leczenia. Na to powikłanie narażone są osoby, które zgłaszają problem nieprawidłowego gojenia się ran, bliznowacenia, nadmiernego uszkodzenia słonecznego skóry. Stosowanie izotretynoiny również może wpłynąć na powstawanie bliznowca.  Ważne jest też, aby nie robić kolejnego zabiegu, gdy skóra jest jeszcze nie wystarczająco wygojona po poprzednim zabiegu. Świeżo powstałego bliznowca można masować i uciskać. W leczeniu ?starego? bliznowca sprawdzają się lasery.

14. Linie demarkacyjne (różnica w zabarwieniu skóry) –  tworzą się na granicy skóry poddanej i nie poddanej zabiegowi. Miejsca, w których to powikłanie występuje najczęściej to: linia pod żuchwą, okolica oczu i ust. Różnice zabarwienia najlepiej poddać kolejnemu zabiegowi złuszczania peelingiem chemicznym- jest to najlepsza terapia powstałych linii demarkacyjnych.

15. Opóźniony proces gojenia się ran –  zbyt długo utrzymujący się rumień, może być oznaką nieprawidłowego gojenia się skóry. Upośledzone gojenie może sprzyjać powstawaniu blizn, przebarwień i odbarwień.

Jak widać lista powikłań po kwasach jest dość imponująca, ale pamiętajcie, że jesteśmy w stanie WSPÓLNIE zmniejszyć ich ryzyko poprzez odpowiednią technikę przeprowadzenia zabiegu (to nasza działka) oraz stosowanie się do zaleceń pielęgnacji pozabiegowej (tego będziemy wymagać od klientki). Jeżeli takiej współpracy nie będzie, to niestety powikłania mogą okazać się bardziej realne.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja, aby zapobiec częściowej ilości powikłań ?

– stosowanie filtrów przeciwsłonecznych oraz unikanie ekspozycji na słońce (zniweluje to prawdopodobieństwo pojawienia się przebarwień)

– stosowanie lekkich kremów nawilżających i regenerujących (tłuste kremy spowodują opóźnienie procesu złuszczania, będzie sprzyjało powstawaniu zakażeń, może powodować zapychanie ujść gruczołów łojowych)

– przez cały okres gojenia nie należy korzystać z sauny, basenu, siłowni (nie należy przegrzewać skóry, ponieważ sprzyja to powstawaniu teleangiektazji i utrzymywaniu się rumienia)

– całkowity zakaz stosowania peelingów oraz obrywania złuszczającej się skóry (może to sprzyjać utrzymywaniu się rumienia, zaburzyć procesy gojenia się skóry, indukować powstawanie blizn lub przebarwień)

– na około 14 dni należy odstawić preparaty do pielęgnacji domowej z kwasami, retinolem

– należy dbać o higienę , nie dotykać brudnymi rękoma obszaru, na którym został wykonany zabieg (zapobiegnie to powstawaniu zakażeń)

Należy pamiętać, że powikłania mogą pojawić się tak naprawdę przy każdym zabiegu, nie tylko po peelingach chemicznych. Jednak jeżeli mamy ich świadomość, łatwiej jest zapobiegać tym powikłaniom.

 1. Kasia
  Kasia
  11 października, 2019 at 9:24 am

  Cześć, miałam ostatnio zrobiony zabieg z użyciem roztworu Jessnera. Kosmetyczka poinformowała mnie o tym, ze skóra może być podrażniona, następnie zacznie się złuszczać. Minęły już 4 dni od zabiegu, natomiast skóra jest mocno podrażniona, ciepła, zarumieniona i swędzi (momentami pojawia się coś na wzór wysypki – szczególnie po prysznicu). Nie wiem co mam zrobić, czy powinnam się martwić takimi skutkami czy obserwować jeszcze przez kilka dni. Będę wdzięczna za poradę 🙁

  Reply
  • Magda Komorowska
   Magda Komorowska
   11 października, 2019 at 9:39 am

   Taka reakcja może być normalna. Pytanie czy zostałaś poinformowana w jaki sposób pielęgnować skórę i wspomagać proces regeneracji po zabiegu? Jeśli nie i dodatkowo nie nastąpiła korekta w dotychczasowej pielęgnacji to skontaktuj się z osobą wykonującą zabieg i poproś o wskazówki.

   Reply
   • Kasia
    Kasia
    11 października, 2019 at 10:59 am

    Dziękuję za odpowiedź. Będę obserowować i w razie czego wrócę do gabinetu gdzie robiłam zabieg.

    Reply
 2. Marcin
  Marcin
  27 maja, 2021 at 4:19 pm

  Cześć, jakiś czas temu miałem serię 3 peelingów chemicznych, niestety zaobserwowałem
  powstawanie blizn przerostowych i uczucie skurczy czy mrowienia.Oprocz tego miejsca te są wyraźnie jaśniejsze.Pani kosmetolog uważa że wszystko jest ok.Mnie to nie pokoi i dlatego piszę czy jest sposób aby te blizny usunąć? Może maści lub żele ? Jest szansa że zejdą same?

  Reply
  • Magda Komorowska
   Magda Komorowska
   28 maja, 2021 at 11:20 am

   Dzień dobry Panie Marcinie, trudno jest jednoznacznie stwierdzić, co dokładnie jest przyczyną takiego stanu skóry. Możliwe, że skóra nie była odpowiednio przygotowana do tego typu zabiegów (zdarza się to niestety coraz częściej) lub peeling został niewłaściwie dobrany do rodzaju cery lub też jego stężenie było za mocne. Mam troszkę za mało informacji, np. czy podobne peelingi były wykonywane wcześniej, jakie były zalecenia po-zabiegowe, czy są współistniejące choroby przewlekłe. Dopiero po zebraniu pełnych informacji mogłabym mówić o dalszym postępowaniu.

   Zapraszam serdecznie na konsultację ONLINE https://zdrowy-styl.pl/oferta/zabiegi-twarz/konsultacja-online/ lub stacjonarnie jeśli mieszka Pan w Warszawie do mojego gabinetu – Gabinet Zdrowy Styl, Fantazyjna 24, Warszawa
   https://zdrowy-styl.pl/kontakt/

   Reply
Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *