Mezoterapia mikroigłowa- wszystko co należy wiedzieć o tym zabiegu.

Jak co wtorek przychodzę do Was z artykułem, dziś postanowiłam napisać Wam co nieco o mezoterapii mikroigłowej.

Co prawda nie jest to zabieg „na czasie”, bo zalecamy z niego korzystać w okresach kiedy nie jesteśmy narażeni na promienie słoneczne, ale zapewne część z Was skorzysta z tego zabiegu na jesień.

Zacznę od wytłumaczenia: Co to jest mezoterapia mikroigłowa ?

Mezoterapia mikroigłowa, inaczej zwana mikronakłuciami, to zabieg polegający na kontrolowanym uszkodzeniu skóry, za pomocą nakłuć cieniutkimi igiełkami. Efektem zabiegu jest stymulowanie skóry, a dokładnie fibroblastów do produkcji kolagenu.

Jakie daje efekty zabieg mezoterapii mikroigłowej?

Po pierwsze poprawia napięcie, elastyczność oraz gęstość skóry. Jest to zabieg, który skutecznie redukuje zmarszczki oraz blizny np. po trądziku. Zabieg ten jest również stosowany w celu redukcji cellulitu oraz rozstępów. Ma wpływ na koloryt skóry i zaburzenia barwnikowe, szczególnie jeżeli jest łączony z odpowiednią pielęgnacją domową lub wykonywany naprzemiennie z innymi zabiegami.

Na czym polega?

Na początku trzeba skórę prawidłowo przygotować do zabiegu, poprzez odpowiednie oczyszczenie oraz zdezynfekowanie. W trakcie zabiegu dochodzi do uszkodzenia struktur, powstają na skórze mikrourazy. To z kolei powoduje, że na skórze pojawia się mikro krwawienie, w postaci małych czerwonych punkcików. W momencie kiedy uszkadzamy skórę, przyczyniamy się do uwolnienia czynników wzrostu (które znajdują się w płytkach krwi). To właśnie dzięki nim dochodzi do szybszego podziału komórek oraz stymulacji do powstania nowych. Podczas zabiegu zostają zastymulowane w skórze fibroblasty oraz komórki macierzyste. Fibroblasty odpowiadają za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, glikozaminoglikanów oraz innych składników macierzy międzykomórkowej.

Z naczyń krwionośnych wydostają się również białe krwinki, które biorą udział w usuwaniu uszkodzonych fragmentów tkanek, po to aby mogły zostać zastąpione przez nową tkankę.

Poprzez uszkodzenie naczyń krwionośnych skóra jest pobudzona do regeneracji i przebudowy. Okres przebudowy oraz powstawania nowego kolagenu trwa kilka tygodni. Tutaj warto zaznaczyć, że świadczy to o tym dlaczego efekty przychodzą z czasem, a nie zaraz po zabiegu. Także Drogie Panie musimy wykazać się cierpliwością! 🙂

Mikronakłucia powodują przyśpieszenie mikrokrążenia skóry, na skutek czego skóra jest lepiej odżywiona i dotleniona.

Ilość zabiegów musi być dopasowana do wieku klienta, typu skóry oraz do tego jaki jest cel zabiegu (np. inaczej będzie w przypadku blizn, a inaczej gdy chcemy zadziałać na zmarszczki). Bardzo ważne jest również, aby cały czas obserwować skórę, ponieważ może zostać przestymulowana i zabieg nie przyniesie efektów.

Kolejną kwestią, którą należy dobrze dopasować do skóry i do celu wykonania zabiegu jest długość igieł. Zabiegi są wykonywane począwszy od 0,25 mm do 3 mm. Rewitalizacja skóry nie potrzebuje głębszych nakłuć, jednak w przypadku blizn zaleca się ich zastosowanie, aby zadziałać głębiej.

Częstotliwość wykonywania zabiegów również może się różnić, ale będzie ona głównie uzależniona od intensywności wykonywanych zabiegów oraz indywidualnej oceny. Zazwyczaj zabiegi wykonywane są raz w miesiącu.

Jak wygląda skóra i co się z nią dzieje po zabiegu?

Odrazu po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, może również powstać niewielki obrzęk, który znika zazwyczaj po jednej dobie.

Mikroranki, które tworzą się podczas zabiegu goją się dość szybko. Zazwyczaj w przeciągu dwóch lub trzech dni.

Co warto zrobić przed zabiegiem?

Warto zaopatrzyć organizm oraz skórę w witaminę C, która jest niezbędna do tworzenia kolagenu w skórze.

Po zabiegu należy :

 • wystrzegać się dotykania twarzy rękoma
 • unikać kontaktu między miejscem wykonanego zabiegu, a zwierzętami, przedmiotami itp.
 • nie nakładać makijażu
 • unikać źródeł ciepła
 • unikać wysiłku fizycznego, sprzątania, sauny, basenu, siłowni
 • przez około 28 dni po zabiegu nie należy narażać się na światło słoneczne
 • zastosować się do wskazanej pielęgnacji przez osobę wykonującą zabieg

Zabieg mikronakłuwania można łączyć z :

 • koktajlami/ampułkami
 • kwasami
 • enzymami

Wskazania do wykonania zabiegu mezoterapii mikroigłowej:

 • zmarszczki – działanie zapobiegawcze, usunięcie drobnych zmarszczek oraz spłycenie tych głębszych
 • lifting – poprawa owalu twarzy
 • blizny potrądzikowe – wygładzenie, stymulacja, przebudowa skóry
 • przebarwienia – rozjaśnienie plam hiperpigmentacyjnych, wyrównanie kolorytu
 • wypadanie włosów – stymulacja wzrostu nowych włosów, poprawa ukrwienia skóry głowy

W porównaniu do innych zabiegów np. lasera, głębokich peelingów chemicznych czy innych zabiegów medycyny estetycznej są to zabiegi stosunkowo bezpieczne. Okres regeneracji skóry trwa kilka tygodni, jednak już po 2-3 dniach znikają znaki świadczące o wykonaniu zabiegu.

Warto również na koniec mezoterapii mikroigłowej zastosować białka immunomodulacyjne, które mają za zadanie nie przeciągać niepotrzebnie stanu zapalnego skóry. Nie od dziś wiadomo, że długo utrzymujący się stan zapalny (również ten po zabiegach) może przyczynić się do tworzenia komórek nowotworowych. Białka te wpływają również na proces gojenia skóry, tak aby wszystkie etapy przebiegły poprawnie. Wpływa również na aktywację procesów tkankowych oraz przebudowy skóry.

Źródła:

 1. Mezoterapia mikroigłowa ? ocena skuteczności. Piotr Ratajczak, Dominika Golwiej, Krzysztof Kus, Tomasz Zaprutko, Elżbieta Nowakowska
 2.  Mezoterapia mikroigłowa. Styczeń P.
 3. Mezoterapia mikroigłowa ? aparatura oraz wskazania.Ewa Gaweł, Katarzyna Urtnowska-Joppek
 4. Microneedling Using Dermaroller A Means Of Collagen Induction Therapy. Pragya A Nair, Tanu H Arora
3 komentarze
 1. Kornelia
  Kornelia
  9 listopada, 2020 at 3:33 pm

  Słyszałam, że mezoterapia ma sporo zwolenniczek. Zabieg ma działanie liftingujące i odmładzające skórę, poprawia się nie tylko napięcie zwiotczałej skóry, ale też staje się ona bardziej odżywiona i nawilżona. Sama muszę przemyśleć, czy się na to nie zdecydować.

  Reply
  • Magda Komorowska
   Magda Komorowska
   10 listopada, 2020 at 10:03 am

   Wbrew pozorom nie jest to bardzo bolesny ani inwazyjny zabieg. W zależności od typu i stanu skóry można wykonać go bardziej powierzchniowo (działanie rewitalizujące) lub głęboko (działanie przebudowujące, stymulujące). My go uwielbiamy za efekty i poprawę jakości skóry <3

   Reply
 2. Katarzyna
  Katarzyna
  15 listopada, 2020 at 11:00 am

  Rewelacyjny artykuł, jeżeli chodzi o mezoterapię, dobrze wiedzieć, bo sama chciałam się wybrac na tego typu zabieg. Ale to może kiedyś, na razie czeka mnie rezonas w klinice carolina medical center

  Reply
Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *