Kuracja kwasami ? zagrożenia

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów, jakie przychodzi mi wybierać dla swoich klientek jest właśnie peeling kwasowy.

Ma on wiele zalet, przynosi oczywiście zachwycające efekty, ale jak wszystko co istnieje na świecie, ma też swoje wady. I o tych wadach oraz zagrożeniach z nieumiejętnego przeprowadzania peelingów kwasowych chciałabym dziś opisać.

Najpierw przejdźmy do faktów, które wszyscy znamy z reklam gabinetów kosmetycznych.
Kwasy dzielą się na różne grupy, w zależności od ich rodzaju, aktywności biologicznej, czy nawet stężenia.

Niektóre z nich będą miały właściwości:

  • nawilżające,
  • będą mocno stymulować skórę,
  • złuszczać ją,
  • zadziałają przeciwzapalnie.

Zabiegi kwasami rzeczywiście przyspieszają proces wymiany naskórka, przez co wygładzają jej powierzchnię i złuszczają martwy naskórek. Kwasy dostępne w gabinetach kosmetycznych z założenia docierają jedynie do najbardziej zewnętrznej warstwy skóry, to znaczy do naskórka. W niektórych gabinetach możecie spotkać się z kwasami tzw. medycznymi, które potrafią penetrować naskórek głębiej, aż do połączenia ze skórą właściwą, czyli tą najbardziej żywą warstwą. Zwykle są kwasy mocne, ale bezpieczne, o niskich lub średnich stężeniach.

Najmocniejsze formy kwasów, jak np. wysokostężony kwas trójchlorooctowy, Jessnera czy fenolowy muszą być wykonane przez lekarza, jeśli uzna, że są ku temu wskazania. Twoja czujność musi tutaj być zachowana na najwyższym poziomie, ponieważ tego typu kwasy niosą za sobą duże ryzyko powikłań.

Jestem zwolenniczką pielęgnacji świadomej. Czyli takiej, w której to ja wybieram co mam nałożyć na skórę, w jakiej kolejności i w jakim czasie. Dzięki temu nie jestem podatna na opinie innych, ani na reklamy, które wołają, by tylko coś kupić. To wymaga oczywiście odpowiedniej wiedzy, ale Ty możesz ją otrzymać w gabinecie kosmetycznym. Warto wykorzystać taką możliwość, by ciągle nie popełniać błędów ani w domu ani przy wyborze zabiegów, które nie są Twojej skórze do niczego potrzebne.

Oto lista rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę podczas dokonywania decyzji o wykonaniu sobie peelingu kwasowego:

1. Dowiedz się, jak przygotować skórę przed zabiegiem.

Gdy spotykam się ze swoją klientką po raz pierwszy to zawsze pojawia się pytanie: jakie zabiegi już Pani wykonywała?
Wtedy zwykle pada odpowiedź, że na koncie ma Pani zaliczoną serię kwasami, ale nie była z niej zadowolona.
Gdy dociekam dalej, okazuje się, że skóra była w bardzo złym stanie i klientka zdecydowała się na kwasy, gdy już nie mogła poradzić sobie z łojotokiem i szorstką, rogowaciejącą skórą.
Taka odpowiedź daje mi sygnał, że zamiast pomóc, to zabiegi zaszkodziły. Bo jeszcze bardziej odwodniły uszkodzoną skórę.

2. Przeprowadź ze swoim kosmetologiem dokładny wywiad i badanie, ustalcie typ cery.

Idziesz do gabinetu na kwasy, sama wybierasz sobie zabieg i rodzaj kwasu, kładziesz się grzecznie na fotel i czekasz na efekty zabiegu, o którym wyczytałaś w Internecie, że będzie odpowiedni dla Ciebie. To jest błąd numer 1 niemalże wszystkich klientek i klientów gabinetów kosmetycznych. Trochę taki brak świadomości zagrożeń w połączeniu z przekonaniem, że kosmetyki to nie leki i nie mogą zrobić krzywdy skórze.
A nie jest to prawdą, bo mocny kwas dobrany do wrażliwej i cienkiej skóry może ją poparzyć, może także odwodnić ją w głębokich warstwach skóry właściwej, a wtedy przywrócenie dawnego stanu może zająć lata.

3. Pytaj o rodzaj i stężenie użytego kwasu.

4. Pilnuj, by te informacje były gdzieś spisane.

Gdyby tylko zdarzyło Ci się opuchnięcie, zaczerwienienie, czy wysypka po zabiegu to zawsze możesz otrzymać informację, co dokładnie było nałożone na twarz i w jakiej kolejności.
Zdarzyła mi się kiedyś taka sytuacja, kiedy klientka na 3-ci dzień po zabiegu spuchła i dostała wysypki. Pierwsze podejrzenie, i całkiem słuszne, padło na ostatnio wykonany zabieg. Podałam klientce listę składników, jakie znajdowały się w poszczególnych preparatach i powędrowała ona z nimi do dermatologa. Okazało się, że dzień wcześniej klientka zjadła orzechy, na które dostała uczulenia. Lekarz był zachwycony, że mógł wyeliminować w prosty sposób przyczynę problemów, którą mógł być mój zabieg.

5. Dowiedz się, jak postępować ze skórą po zabiegu.

Często jest tak, że podczas kuracji kwasami jesteśmy zadowolone z efektów, a jak tylko zakończymy serię, to skóra szybko wraca do poprzedniego stanu. Tak właśnie się dzieje, gdy nikt nie zatroszczy się o to, co powinnaś nakładać po zakończeniu zabiegów z kwasami. Taką informację może Ci udzielić tylko osoba, która wykonywała te zabiegi. Jeśli nie umie tego zrobić, lub pozostawiła Twoją dotychczasową pielęgnację bez zmian, to tak samo nie możesz liczyć na długofalowe zmiany w Twojej skórze.

6. Zapoznaj się z możliwymi powikłaniami.

O konkretnych powikłaniach pokwasowych już pisałyśmy na naszym blogu, odsyłam Cię TUTAJ.

Każdy kwas może dawać jednak inne reakcje, dlatego dopytaj o nie jeszcze kosmetyczkę. Jeśli twierdzi ona, że kwas, który zamierza Ci ona nałożyć na twarz nie wywołuje reakcji niepożądanych u NIKOGO, to znak, abyś przerwała wizytę.

Wszystko może podrażnić lub uczulić skórę. Każdy preparat i substancja na świecie, istnieją nawet 2 albo 3 przypadki osób, które są uczulone na wodę.
Celowo nie wspominam tutaj o zapoznaniu się z przeciwwskazaniami do zabiegu, ponieważ sama nie kwalifikujesz swojej cery do użycia danego kwasu, lecz robi to za Ciebie kosmetolog. Omówienie przeciwwskazań leży po stronie osoby, która wykona zabieg. Ty przecież nie musisz się wcale na tym znać. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że sobie ufacie.

Nasze życie staje się coraz bardziej wymagające pod względem znajomości się dosłownie na wszystkim: od naprawy obuwia, przez kredyty w banku, po części w samochodzie. Wszędzie reklamy wykorzystują braki w naszej niewiedzy i nakłaniają nas do zakupu czegoś, co może nam wcale nie być potrzebne lub obróci się to z niekorzyścią dla nas.

Dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniego specjalisty, któremu można zaufać: czy to będzie stomatolog, ubezpieczyciel, czy właśnie kosmetyczka.

Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *