Czynniki wzrostu komórek – czy zrewolucjonizują pielęgnację?

Czym są czynniki wzrostu stosowane w kosmetologii?

Czynniki wzrostu są to białka tzw. regulatorowe. Stanowią ważne mediatory procesów naprawczych. Aktywują naturalne procesy obronne skóry. Oprócz stymulacji fibroblastów do produkcji kolagenu, odgrywają ważną role w procesie regeneracji tkanek i ogólnej poprawy stanu skóry. Wykazują również właściwości nawilżające i zapobiegają fotouszkodzeniu skóry.

GF (inaczej czynniki wzrostu) stosowane są nie tylko w pielęgnacji twarzy, mogą również być stosowane w pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Zapobiegają łysieniu, wzmacniają włosy oraz pobudzają do wzrostu nowe.

Czynniki wzrostu komórek naskórka mają wpływ na  gojenie się naszej skóry oraz wzrost jej barierowości. Krótka dygresja na temat różnicy między gojeniem a regeneracją skóry: regeneracja skóry powstaje wtedy, gdy całkowicie zostanie odtworzona tkanka w miejscu ubytku. Gojenie natomiast jest to proces, w którym nowopowstała tkanka jest delikatnie zmieniona budową od tej, która wcześniej występowała przed uszkodzeniem.

Czynniki wzrostu komórek naturalnie występują w naszym organizmie. Są to białka odpowiedzialne za stymulacje wzrostu komórek, jej podział oraz przekształcanie. Jest to przełom w kosmetologii, co potwierdzają badania naukowe. Miejscowe nakładanie preparatu z EGF przyczyniają się do odnowy komórkowej, redukcji zmarszczek oraz syntezy kolagenu. Ilość czynników wzrostu niestety maleje z wiekiem, a po 30 r.ż może być ich mniej nawet o 50 %.

Jedno z ciekawszych badań naukowych na GF prowadzone było na 14 osobach, które dwa razy dziennie smarowały okolice oczu z mieszanką czynników wzrostu. Po 60 dniach takiej pielęgnacji, chcąc poznać rezultaty, wykonano biopsję z fragmentu skóry poddanej badaniu. Wykazano, że grubość naskórka zwiększyła się o 27 %, natomiast przyrost kolagenu zwiększony był o 37 %. Myślę, że są to zachęcające wyniki badań naukowych.

Z chemicznego punktu widzenia czynniki wzrostu to białka, które łączą się z receptorami powierzchniowymi komórek dając sygnały pobudzające je do odpowiedniego zachowania.  Najwięcej receptorów EGF (naskórkowe czynniki wzrostu komórek) mają komórki warstwy podstawnej oraz skóry właściwej. Czynniki EGF przekazują sygnały poprzez błonę komórkową i wywołują szereg różnych reakcji. W ten sposób bezpośrednio są w stanie działać na funkcje komórek oraz ich wzajemne oddziaływanie.

Polskie jak i unijne prawo nie pozwala na stosowanie w kosmetykach komórek, tkanek czy innych materiałów pochodzenia ludzkiego. Komórkowe czynniki wzrostu, które znajdujemy w preparatach kosmetycznych pozyskiwane są metodami biomolekularnymi przez przekształcone systemy bakterii, drożdży i owadów. Syntetycznie uzyskane czynniki wzrostu dzielnie naśladują swoją budową oraz działaniem naturalnie występujące w organizmie czynniki wzrostu.

W składzie produktu kosmetycznego znajdziemy je pod nazwą : ??OLIGOPEPTYDE?.

Ciekawostka!

Obecność alkoholu lub środków powierzchniowo czynnych w preparacie  powodują niszczenie czynników wzrostu, zmniejsza to skuteczność i stabilność preparatu. Wybierając kosmetyk z GF sprawdzaj zatem skład bardzo dokładnie!

Solo czy z przyjaciółmi? – czyli o łączeniu preparatów

Czynniki wzrostu naskórka warto połączyć z innymi składnikami, żeby wzmocnić efekt, ale i zadziałać synergicznie. To działanie polega na tym, iż każdy składnik preparatu w jakimś stopniu się uzupełnia.

Składnikami które będą działały synergicznie do czynników wzrostu to :
– retinol
– antyoksydanty
– peptydy

Oto kilka przykładów kosmetyków ogólnodostępnych, które zawierają EGF:
1. Sesderma Factor G Renew

2. Cell Fusion C Ultimate Laser Rejuvenation Ampoule – serum z EGF 

3. iS Clinical Super Serum Advance+ – serum z witaminami, arbutyną, kwasem kojowym i oczywiście EGF (idealne dla cer z przebarwieniami)

4. Rejuvi Renewal Gel EFG – serum z beta glukanem, aloesem i rumiankiem

5. Sidmool maseczka z EGF

Jak widać technologia cały czas idzie do przodu, a my ciągle poszukujemy nowości w pielęgnacji skóry. Czynniki wzrostu mają zatem szansę wpisać się w potrzeby konsumentów na rynku polskim. Jednak z racji ciężkiej dostępności tego składnika, nie należy on do najtańszych.

Jeśli szukasz produktów kosmetycznych z tym składnikiem to chętnie pomożemy Ci dobrać odpowiedni preparat podczas konsultacji TUTAJ.

Jeśli myślisz o zabiegu kosmetycznym z wykorzystaniem czynników wzrostu to zerknij TUTAJ.

Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *