Zmiany skórne przypominające trądzik

Trądzik jak wygląda, chyba każdy z nas to wie.

Typowymi wykwitami są:

  • zaskórniki,
  • krosty,
  • gule w ciężkich przypadkach mogą nabierać sporych rozmiarów.

O przyczynach tej przypadłości możecie obejrzeć w filmie: TUTAJ.

Co nie jest zmianą trądzikową?

Prosak

jest biały, około 1-2 milimetrów średnicy. Wygląda jak mała perełka lub proso uwięzione pod skórą. Najczęściej występują wokół oczu, na policzkach, nosie i czole ale mogą pojawić się w różnych innych miejscach na twarzy.

Powstają podobnie jak zaskórniki, ponieważ jest to masa złożona ze zrogowaciałych komórek oraz wydzieliny łojowej lub keratyna, która jest więziona pod powierzchnią skóry. Zdarza się to, gdy skóra nie złuszcza się prawidłowo.

Sposób leczenia: jest taka możliwość, że znikną same po jakimś czasie. Ja u swoich klientek rozprawiam się z nimi robiąc oczyszczanie manualne.

Przerośnięty gruczoł łojowy

zazwyczaj występuje u osób po około 40 roku życia, choć nie wykluczone są we wcześniejszych etapach. Zmiana to pojedynczy, przerosły gruczoł łojowy z mnogimi zrazikami, rozmieszczonymi wokół centralnie położonego poszerzonego przewodu łojowego. Przyczyna powstawania zmian nie do końca jest poznana. Mówi się tu o wpływie genetyki oraz uszkodzenia słonecznego. Z ujścia poszerzonego gruczołu łojowego może wydobywać się łój podczas ucisku. Mogą również promieniście rozchodzić się małe teleangiektazje.

Sposób leczenia: leczenie nie jest konieczne, jeżeli bardzo przeszkadza skórze można wykonać zabieg za pomocą lasera, krioterapii lub elektrokoagulacji.

Torbiel naskórkowa

mały woreczek pod powierzchnią skóry,wypełniony keratyną lub/i sebum. Tworzą się w obrębie gruczołu łojowego, gdy jego otwór zostaje zablokowany. Swobodnie można poruszyć nimi pod skórą, są dobrze oddzielone.

Sposób leczenia: zazwyczaj usuwane są chirurgicznie łącznie z torebką. W przypadku pęknięcia torbieli, może dojść do nadkażenia i być trudniejsza do całościowego usunięcia. Jeżeli część torebki zostanie nie dokładnie usunięta może dojść do ponownego utworzenia się torbieli.

Kaszak

twarda podskórna torbiel wypełniona keratyną, wywodzi się z mieszka włosowego. Ścianka kaszaka jest grubsza niż torbieli naskórkowej. Zazwyczaj pojawia się na owłosionej skórze głowy, lecz mogą pojawić się i na twarzy. Jeżeli ulegnie pęknięciu, to zmiana ulega zapaleniu, wtedy może się stać bolesna.

Sposób leczenia: najlepiej wyciąć chirurgicznie zmianę zanim dojdze do pęknięcia. Wtedy większe jest prawdopodobieństwo że, ścianka wraz z zawartością zostanie usunięta bez pozostawienia fragmentu torebki, która później może się odnowić.

Zmiana podobna do zaskórnika czy grudki

może być lekko zaczerwieniona, która w sobie nie ma ani łoju połączonego z martwymi komórkami tak jak jest to przy zaskórnikach, ani ropy tak jak jest to przy krostkach. Jedyne co sporadycznie może się tam gromadzić to osocze, wodnisty płyn. Może być to spowodowane, albo bardzo silnym nawodnieniem tkanki lub wręcz przeciwnie będzie skutkiem bardzo silnego odwodnienia. W zależności od tego co jest przyczyną, dopasowanie pielęgnacji powinno pomóc.

Zmiany podobne do tych trądzikowych przytrafiają się bardzo często wśród moich klientek. Wtedy określają te zmiany kolejną krostą albo grudką, ale jak widać może to być coś innego. Najczęściej w gabinecie spotykam się ze zmianami typu: prosak czy przerośnięty gruczoł łojowy. O ile z tymi pierwszymi sama jestem w stanie się rozprawić o tyle z tymi drugimi najczęściej odsyłam Panie do doktora zajmującymi się laseroterapią.

Także głowa do góry nie każda grudka czy gulka to zmiana trądzikowa ?

Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *