Zapalenie okołoustne

zapalenie okołoustne

Zapalenie okołoustne – możliwe, że spotkaliście się z taką nazwą lub sama choroba dotyczyła Was samych. Co prawda schorzenie to nie jest tak bardzo popularne jak trądzik, ale w obecnych czasach związanych z koniecznością zasłaniania ust i nosa maseczką, zdarza się niestety coraz częściej.

Jak sama nazwa mówi problem ten dotyczy okolicy ust, jednak zdarzają się przypadki, które sięgają nawet okolicy oka.

Typowymi objawami tej choroby są wykwity zapalne, zaczerwienienie, swędzenie. Same objawy mogą  utrzymywać się przez wiele miesięcy.

Jest dość trudne do zdiagnozowania, ponieważ może być mylone z trądzikiem różowatym czy trądzikiem pospolitym.

Dużym utrudnieniem jest również uchwycenie przyczyn tej dermatozy. Mogą one pochodzić typowo z zewnątrz (witamina A i jej pochodne, kwasy i inne drażniące składniki zawarte w kosmetykach) lub wewnętrzne (zaburzenia hormonalne, nietolerancja pokarmowa, leki, nadwrażliwość na jakiś produkt żywnościowy, SIBO, kandydozą układu pokarmowego).

Jakie występują objawy zapalenia okołoustnego?

Pierwszym objawem jest zaczerwienienie okolicy ust, później może pojawić się świąd, który jest często wyznacznikiem również odwodnionej skóry. Takich objawów nie powinno się lekceważyć.

Razem z objawami lub tuż po ich ustąpieniu mogą pojawić się przebarwienia. W miejscu gdzie powstał stan zapalny i skóra jest czerwona dochodzi do produkcji melaniny, czyli barwnika. Komórki melaniny mogą gromadzić się w bardzo głębokich warstwach naskórka, a nawet w skórze właściwej.

Objaw „gęsiej skórki”, oznacza problem z hiperkeratynizacją, czyli nawarstwianiem się martwych komórek naskórka. Takie zmiany mogą być mylone z zaskórnikami, których nie da się wycisnąć. Kolejnym objawem jest łuszczenie się skóry w tej okolicy, często towarzyszy temu odczucie szorstkiej skóry. Najczęściej sprawia to dużą trudność w nawilżeniu skóry.

Zapalenie okołoustne może mieć podłoże bakteryjno-grzybicze. Czasem pod lampą Wooda widać zielonkawo-niebieski nalot, który może świadczyć o zakażeniu grzybiczym. Taki problem może pojawić się u skóry, z typowo zaburzoną barierą hydrolipidową oraz skórą z ubogim mikrobiomem skórnym. Wtedy skóra bardziej niż zwykle jest narażona na rozwój patogenów.

Kolejnym minusem tej choroby jest to, że bywa oporna na leczenie. Większość środków o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym nie działa. Często pogłębia odwodnienie, zaburzenie bariery hydrolipidowej oraz łuszczenie i podrażnienie na obszarach objętych zapaleniem.

Z drugiej strony nadmierna pielęgnacja, która tworzy warstwę ochronną skóry, przyczynia się do rozrostu patogennej flory i powstaje więcej zmian zapalnych, a skóra wcale nie staje się spokojniejsza.

Osoby z tym problemem najczęściej sięgają po pomoc dermatologa, wtedy często zostają im przepisane antybiotyki, sterydy lub kwas azelainowy. W przypadku dużego stanu zapalnego lekarze sięgają po kortykosteroidy. Dają one efekty, lecz jest jedno ALE. Niestety problem bardzo często wraca i jest to typowe leczenie doraźne. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ problem pozostaje z barierą skóry, która jest jeszcze bardziej uszkodzona. Pamiętajcie, że uszkodzona bariera to otwarta droga dla przenikania wszelkich alergenów w postaci np. olejków eterycznych lub drobnoustrojów.

W tym przypadku minimalna pielęgnacja domowa jest bardzo ważna.

Po pierwsze warto zrezygnować z kremów na jakiś czas. (Tak wiem przy zaburzonej barierze hydrolipidowej ciężko jest odpuścić sobie nakładania kremu :p.) Odbudową należy się zająć, gdy typowe objawy ustąpią.

Pielęgnacja powinna opierać się na wodnych preparatach z zamkniętą w liposomie/nanosomie substancją czynną, np. kwasem azelainowym, boswelią, oczarem wirgilijskim, zieloną herbatą, kigelią afrykańską, ruszczykiem kolczastym.

Podsumowując w fazie zapalnej bardzo ważne jest działanie przeciwzapalne i hamowanie enzymów proteazy, reduktazy i lipoksygenzy. Są to enzymy odpowiedzialne za powstanie w skórze stanu zapalnego.

Jak regenerować skórę po ustąpieniu objawów?

Po ustąpieniu objawów, czyli wykwitów i stanu zapalnego bardzo ważne będzie zastosowanie preparatów, które mają działać silnie regeneracyjnie. Do tego należy stosować: witaminę E, pantenol, witaminę A (w niewielkich stężeniach), niacynamid i kwas traneksamowy.

Część substancji, które wymieniłam (niacynamid, kwas traneksamowy i kwas azelainowy) działają również hamująco na enzym tyrozynazy. Jest to niezwykle ważne w celu zapobiegania pojawienia się i utrwalenia przebarwień.

Idealnym rozwiązaniem jest stosowanie substancji aktywnej zamkniętej w liposomach/nanosomach. Wiecie dlaczego? Ponieważ zwiększa to wchłanialność!

Reasumując, w przypadku zapalenia okołoustnego należy unikać:

– kremów- głównie w fazie zapalnej

– peelingów mechanicznych, enzymatycznych i ziarnistych oraz gąbek, szczoteczek i wszystkiego co trze i złuszcza naskórek

– mocnych żeli, płynów i mydła o wysokim, zasadowym pH oraz z substancjami powierzchniowo czynnymi, które działają drażniąco.

– wyciskania i dotykania twarzy

Źródła:

  1. https://dermaviduals.de/english/publications/problem-skin/perioral-dermatitis.html
  2. Zapalenie okołoustne wywołane miejscowym stosowaniem glikokortykosteroidu. Agnieszka Markiewicz, Agnieszka Owczarczyk-Saczonek, Waldemar J. Placek
4 komentarze
  1. Kasia
    Kasia
    19 września, 2022 at 6:37 pm

    Witam, mam pytanie odnośnie zapalenia okołoustnego. Zrobiłam tak jak odpisałaś w tym poście, zrezygnowałam z kremów i używałam tylko żelu do mycia twarzy z vianka, kwasu azelainowego, hydrolatu z oczaru i kremu z filtrem. Zmiany skórne przy nosie, ustach, brodzie i oczach zaczęły znikać,aż po 3 miesiącach nie pojawiły się w ogóle, lub pojedyncze kropki z płynem raz na jakiś czas. Uznałam,że to czas na odbudowę i zaczęłam używać hydrolatu z róży, kwasu traneksamowego na noc i na noc krem z Bielendy z ceramidami, a rano tylko hydrolat, kwas azelainowy i krem z filtrem. Niestety widzę,że skóra zrobiła się bardziej czerwona i znów pojawiają się kropki. Czy to oznacza,że za wcześnie zaczęłam odbudowę? Czy 3 miesiące to było za mało na wyciszenie stanu zapalnego i powinnam do tego wrócić? Czy może zmienić krem na coś z niacymidem? Bardzo proszę o odpowiedź:)

    Reply
    • Magda Komorowska
      Magda Komorowska
      22 września, 2022 at 10:52 am

      Kasiu, cieszę się, że po zastosowaniu się do rad odczułaś poprawę. To co mogło podrażnić Twoją skórę to hydrolat różany – nie polecamy go klientkom z zaburzeniami bariery skórnej, bo jego śladowe ilości olejków eterycznych często stają się przyczyną podrażnień. Sprawdź, czy po wyeliminowaniu tego produktu skóra znów będzie mniej czerwona. W pozostałych produktach sprawdź, czy nie zawierają one: silnych konserwantów, substancji zapachowych, barwników. To również może przyczynić się do gwałtownej reakcji skóry na te składniki.

      Reply
  2. Dominika
    Dominika
    20 listopada, 2022 at 10:14 pm

    Witam. Mam niestety taki sam problem, tylko ja biorę izotek ponieważ nic nie pomagało na lojotokowe zapalenie skory głowy a później skory pod nosem. Dostałam również maście na stany zapalne pod nosem travocort i Protopic. Niestety nie pomagają. Robią się krostki malutkie wypełnione woda a później sucha skóra, która się łuszczy. Nie wiem co dalej robić, musze nawilżać twarz ponieważ izotek mocno wysusza mi skore. Do pielęgnacji obecnie używam płynu nawilżającego cerave do mycia twarzy, Sensum Mare AlgoTonic, czyli tonik o działaniu nawilżającym i odżywczym. Cudownie koi i nawadnia skórę dając uczucie ukojenia. Woda z lodowca, ekstrakty z alg morskich i kwas hialuronowy. Serum bandi z witamina C i kremy również cerave i Bielenda Professional SupremeLab Microbiome Pro Care Mikrobiotyczny krem kojąco-nawilżający. Skóra wokół ust jest przebarwiona i sucha. Makijaż wyglada tragicznie na niej a niestety nie moge z niego zrezygnować ze względu na prace. Co robić?

    Reply
    • Magda Komorowska
      Magda Komorowska
      21 listopada, 2022 at 1:26 pm

      Stany zapalne skóry nie są łatwe w diagnostyce ani w pielęgnacji. Nie napisałaś z jakiego miasta jesteś, skontaktuj się z nami – jeśli jesteś z Warszawy zachęcamy do odbycia konsultacji u nas, jeśli jesteś z innego miasta chętnie pomożemy w wyszukaniu właściwego specjalisty z Twojego rejonu.

      Reply
Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *