Trądzik trądzikowi nie równy, czyli o rodzajach choroby

Dzisiaj postanowiłam napisać Wam krótki i szybki poradnik na temat tego, z jakimi rodzajami trądziku najczęściej się spotykam. Chce ułatwić Wam jak najszybsze zdiagnozowanie jaki typ trądziku posiadacie. Jak wiadomo samych trądzików jest sporo, na dodatek diagnozy nie ułatwiają również choroby skóry, które mają podobny przebieg do trądziku, ale trądzikami się nie nazywają.

Każdemu słowo ?trądzik? kojarzy się zazwyczaj z: zaskórnikami, delikatną kaszą pod skórą, krostkami i gulami. Ale czy wiemy z jakim typem trądziku się zmagamy ? Pewnie nie zawsze, ponieważ trądzik trądzikowi nie jest równy. A na domiar złego można zostać posiadaczem wielu typów trądziku.

TRĄDZIK POSPOLITY

Występuje w miejscu, gdzie najwięcej jest gruczołów łojowych: twarz, plecy i klatka piersiowa. Jest chorobą przewlekłą związaną nie tylko z gruczołem łojowym, ale i również z mieszkiem włosowym. Objawy tego trądziku:
– zwiększone wydzielanie łoju
– rozszerzone pory skóry
– zaburzenia złuszczania się martwego naskórka
– wykwity niezapalne (zaskórnik otwarty i zamknięty)
– wykwity zapalne (grudka , krostka, guzki, cysty)
– zmiany pozapalne (blizny , przebarwienia)

Typy trądziku pospolitego:

1. Trądzik zaskórnikowy– zmiany skórne w postaci zaskórników, zazwyczaj obejmuje strefę: czoło , nos i broda ale nie znaczy to, że nie może pojawić się na policzkach. Jest to mało nasilony trądzik, ustępuje bez pozostawienia blizn, chyba, że ktoś mocno pastwi się nad swoją skórą i lubi wyciskać, co stanowczo odradzam.

2. Trądzik krostkowy ? w tym typie oprócz zaskórników pojawiają się krosty. Ich występowanie zapowiada niewielka i czerwona wyniosłość na skórze. Zazwyczaj przekształcają się w ropne krostki. Tu natomiast pojawia się już forma zapalna, która może pozostawiać po sobie blizny i przebarwienia.

3. Trądzik grudkowo ? krostkowy ? tutaj mamy do czynienia z pojawianiem się zaskórników, krostek oraz grudek. Grudki zazwyczaj są niewielkie, przybierają czerwoną barwę oraz nie mają ujścia na powierzchnię skóry, czyli manualnie tego nie jesteśmy w stanie oczyścić, ponieważ zazwyczaj nic z tego nie wyjdzie. Grudki raczej nie pozostawiają blizn.

4. Trądzik ropowiczy ? oprócz tych wszystkich zmian opisanych powyżej występują w nim zmiany ropne w postaci torbieli, jest to już większa zmiana. Niestety ten typ trądziku jest ciężką odmianą, po wygojeniu powstają blizny.

5. Trądzik skupiony ? również ciężka odmiana trądziku, częściej występuje u mężczyzn (tak, to właśnie Panowie są bardziej narażeni na cięższe postacie trądziku). Charakteryzuje się powstawaniem nacieków oraz torbieli ropnych z pozostawieniem przerosłych blizn. Ten rodzaj trądziku obejmuje twarz, ale również okolice pachowe, pachwiny i pośladki.

6. Trądzik bliznowcowy – tu charakterystyczne jest tworzenie się bliznowców (przerosłych , twardych blizn) w obrębie wykwitów zapalnych. Towarzyszy on ciężkim postaciom trądziku: skupionemu lub ropowiczemu. Najczęściej bliznowce mają nieregularny kształt.

7. Trądzik piorunujący – to już jest naprawdę ciężka postać trądziku, występuje na szczęście dość rzadko, dotyczy głównie młodych mężczyzn (13-16 lat). Prawdopodobnie przyczyną jest aktywowanie się układu immunologicznego. Ten typ trądziku dotyczy nie tylko twarzy , innymi objawami mogą być: gorączka, złe samopoczucie, bóle stawowo-mięśniowe i ogólne osłabienie organizmu. W badaniach dodatkowych stwierdza się: wzrost OB, leukocytozę, niedokrwistość, białkomocz itp.

8. Trądzik wywołany ? przyczyną jest substancja która wywołuje trądzik, może to być np. składnik kosmetyku lub inna substancja, z którą mamy styczność. Gdy odstawimy czynnik wywołujący trądzik, zmiany ustępują.

Wyróżniamy kilka podtypów trądziku wywołanego:

– trądzik zawodowy ? występuje u osób narażonych na substancje chemiczne: oleje mineralne , związki chloru, smary , ropa naftowa. Występuje również u osób, które pracują w pomieszczeniach zadymionych i zapylonych.

– trądzik polekowy ? występuje u osób, które przyjmują leki mogące wywołać trądzik: sterydy, witamina B6 I B12, jod, barbiturany, fenytoina, izoniazyd. Tu raczej mało jest wykwitów niezapalnych (zaskórników) lub są one pojedyncze. Sterydy często naśladują swoim działaniem hormony, które jak wiadomo mogą wywoływać trądzik. Trądzik polekowy u niektórych pojawia się dość szybko, zaś u innych może pojawić się nieco później . Objawy są typowo charakterystyczne dla trądziku.

– trądzik kosmetyczny – jeden chyba z moich ulubionych trądzików w ostatnich czasach. A wszystko przez panującą modę na koreańską pielęgnację, wielowarstwowość w pielęgnacji i stosowanie olejów w dużych ilościach na skórę.
Występuje po długotrwałym kontakcie skóry z kosmetykami kolorowymi oraz mocno zapychającymi produktami do twarzy. Tu w większości mamy do czynienia z zaskórnikami. Produkt kosmetyczny gromadzi się w gruczole łojowym, co uniemożliwia łojowi wyjście na powierzchnię skóry. Następuje zablokowanie gruczołu łojowego i gotowe – mamy trądzik. Tu wykwitami są: zaskórniki, krostki i drobne grudki. Po zmianie pielęgnacji trądzik ustępuje.

9. Trądzik niemowlęcy ? przyczyną jest wpływ hormonów matki lub stosowanie mocno zapychającej pielęgnacji skóry. Ten typ trądziku pojawia się bardzo rzadko.

10.  Trądzik samouszkadzający ? powstaje u osób, które są niestabilne emocjonalnie, na tle nerwowym potrafią rozdrapać, wycisnąć i uszkodzić skórę na tyle poważnie, że powstanie nadżerka lub owrzodzenie. To pozostawia za sobą blizny, przebarwienia lub odbarwienia.


ZAPALENIE MIESZKA WŁOSOWEGO

Często może być mylony z trądzikiem pospolitym, a on sam dotyczy tylko ujścia mieszka włosowego. Najczęściej świadczy to o zakażeniu bakteryjnym gronkowcem złocistym, rzadziej grzybiczym lub wirusowym.

Częściej występuję u mężczyzn, szczególnie na twarzy z racji mocniejszego owłosienia i częstego golenia.

Do zapalenia mieszka włosowego przyczynia się wzmożone rogowacenie, zapychająca pielęgnacja. Objawami są pęcherzyki ropne o żółtej barwie, często  przebite włoskiem. Może występować niemalże wszędzie, najczęściej są to miejsca, które się goli. Zmiany mogą być pojedyncze lub mnogie. Reakcja zapalna następuje dość szybko, ponieważ pęcherzyki pojawiają się następnego lub kolejnego dnia po ogoleniu np. nóg.

Zapalne miejsce może swędzieć, lecz nie powinno się go drapać, żeby nie zwiększyć ilości krostek. Często do czynników powstawania należy mocne przewlekłe drażnienie lub pocieranie.

Przy zapaleniu mieszka włosowego warto dbać o prawidłowe złuszczanie naskórka, używanie jednorazowych maszynek do golenia. W leczeniu dobrze sprawdzają się preparaty z kwasem salicylowym, żeby zadziałać antybakteryjnie na zmiany.

TRĄDZIK RÓŻOWATY

Jest chorobą przewlekłą, ogranicza się do występowania na twarzy, chociaż sam rumień lubi zajmować szyję i dekolt. Kiedyś mówiono, że występuje u kobiet dojrzałych około 40 -50 r.ż , teraz coraz częściej mają z nim do czynienia osoby tuż po 20 r.ż.

Przebieg choroby opiera się na zaburzeniach naczyniowych. Od czego się zaczyna? Pierwszym objawem jest rumień przemijający, później czas trwania rumienia się wydłuża, co prowadzi w końcu do powstania rumienia trwałego (to świadczy o zaburzeniach naczyniowych). W kolejnych etapach najpierw powstają teleangiektazje, później stany zapalne skóry (krostki i grudki). Natomiast w najcięższych przypadkach dochodzi do przerostu nosa lub powikłań ocznych (zapalenie spojówek, brzegów powiek, tęczówki, rogówki).

Oprócz zmian, które możemy zobaczyć przy tego typu trądziku, mamy jeszcze dodatkowe nieprzyjemne odczucia: ciepła na skórze, ściągnięcia i pieczenia po umyciu, kłucie, swędzenie, szorstkość.  Główne miejsca, gdzie trądzik się rozwija to policzki, nos oraz okolice ust. Tam, gdzie jest zaczerwienienie pojawiają się też inne dolegliwości typu krostki i grudki.

Taka skóra jest bardzo rozhisteryzowana i lubi płatać figle poprzez alergiczne reakcje na niektóre kosmetyki. Zaburzona bariera hydro-lipidowa niepotrzebnie przepuszcza składniki z kosmetyków które są złe dla naszej skóry, stąd taka reakcja.

Postacie trądziku różowatego:

1. Rumieniowo?naczyniowa – charakteryzuję się przemijającym rumieniem, przeistaczającym się w trwały rumień oraz występowanie teleangiektazji (trwale rozszerzonych naczynek ładnie nazywanych popularnie pajączkami).

2. Grudkowo?krostkowa ? tu mamy do czynienia z trwałym rumieniem, może być widoczne opuchnięcie, grudki oraz krostki najczęściej w obrębie centralnej części twarzy.

3. Guzowata ? to co wyżej plus zgrubienia skóry, nierówna powierzchnia, tak jak przy skórce pomarańczy oraz guzowaty przerost nosa. Kolor nosa jest najczęściej czerwony lub sinoczerwony. Pory skóry są dość mocno widoczne.

4. Oczna ? oprócz tego co wyżej może wystąpić zapalenie spojówek lub innych zapaleń  w obrębie oka. Leczenie powinno być pod kontrolą lekarza okulisty. Rozpoznać można go po objawach : kłucia , odczuciu piasku w oczach , częstym łzawieniu, suchości, pieczeniu, swędzeniu oraz nadwrażliwości na światło.


ZAPALENIE OKOŁOUSTNE

Jest chorobą mieszków włosowych. Nazwa powstała z racji miejsca występowania zmian zapalnych wokół ust i na brodzie. Zmiany to drobne grudeczki powstałe na podłożu rumieniowym, często mogą się zlewać. To zależy od stopnia zaawansowania choroby.

Oprócz głównej lokalizacji występowania zmian, może pojawić się również na fałdach nosowo- policzkowych, blisko oczodołów lub na podbródku. Zmiany najczęściej mylone są z trądzikiem różowatym, ponieważ i tu mamy do czynienia powstawania zmian na podłożu rumienia. Żeby dobrze zróżnicować te dwie choroby, należy zwrócić uwagę na charakter zmian zapalnych oraz lokalizację. Leczenie często jest podobne tak jak przy trądziku różowatym.

NUŻYCA

Choroba, która występuje u osób zarażonych nużeńcem ludzkim. Pasożyt bytuje w mieszkach włosowych lub gruczołach łojowych. Odżywia się łojem i lipidami.  Może wywołać zapalenie mieszka lub gruczołu, uniemożliwia to wydzielanie łoju na powierzchnie skóry i powoduje powstawanie wyprysku ropnego.

Niektórzy mogą odczuwać swędzenie. Odchody nużeńca często powodują drażnienie gruczołów łojowych i może to sprzyjać rozwojowi reakcji alergicznej. Skóra zaatakowana nużeńcem ludzkim często reaguje alergicznie, może się objawiać rumieniem, łuszczeniem oraz świądem. Zmiany te najczęściej pojawiają się na skórze głowy, twarzy, uszu, szyi oraz powiek .

Nużeniec może wywoływać również inne choroby np. przewlekłe zapalenie powiek. Objawia się to swędzeniem, pieczeniem i zaczerwienieniem powiek. Często odczuwalna jest również suchość oka, podrażnienie spojówek, uczucie piasku pod powiekami i częstym łzawieniem powiek. Może również dojść do nadkażeń bakteryjnych, co będzie powodowało występowanie jęczmienia lub gradówki.

Niestety nie łatwo go zróżnicować z trądzikiem pospolitym, często jest mylony także z trądzikiem różowatym, zapaleniem mieszka włosowego lub chorobami alergicznymi. Sama w sobie diagnostyka jest jednak dość prosta – należy pobrać zeskrobiny skórne ze zmian, kilku rzęs lub brwi i zbadać je pod mikroskopem.
W naszym gabinecie ta procedura jest już możliwa do zrealizowania podczas pierwszej konsultacji z kosmetologiem.


Przy leczeniu bardzo ważna jest higiena, ale również terapia wskazana przez lekarza. Leczenie niestety nie jest łatwe i może być długotrwałe z racji tego, iż nużeniec składa jaja, które są odporne na leczenie. Lecznicze działanie preparatów na receptę obejmuje niestety tylko osobniki dorosłe.

JAK ZATEM DIAGNOZOWAĆ?

Diagnozowanie poruszanych przeze mnie chorób nie jest łatwą sprawą, nie tylko w gabinecie kosmetycznym, ale też (a raczej przede wszystkim) i dermatologicznym. 

Jeżeli chcemy z czymś walczyć musimy poznać dokładną przyczynę problemu. Wtedy walka będzie skuteczna.

Jeżeli kosmetolog czy kosmetyczka nie podejmie się trudu zróżnicowania zmian na skórze, może swoimi nieprzemyślanymi działaniami i zabiegami spowodować jeszcze poważniejsze objawy chorobowe.

Jeżeli zaś lekarz postawi złą diagnozę i dane leczenie nie pomaga, trzeba szukać przyczyn dalej. Prosić o skierowania na kolejne badania i nie poddawać się.

W podejmowaniu odpowiednich decyzji pomagamy podczas naszych konsultacji: KLIKNIJ

Zapraszamy!

Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *