Składniki aktywne działające przeciwzapalnie

Składniki przeciwzapalne często używam w recepturach kremów spersonalizowanych dla swoich klientek. Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam składniki o takim działaniu.

Substancje działające przeciwzapalnie sprawdzają się w przypadku:

 • skóry z trądzikiem pospolitym
 • skóry z trądzikiem różowatym
 • wrażliwą oraz reaktywną skórą
 • innymi stanami skóry, wywołanymi stanem zapalnym

Azeloglicyna

Jest to pochodna kwasu azelainowego. Kwas azelainowy jest substancją, z którą dosyć trudno stworzyć kosmetyk, ponieważ jest ciężki do rozpuszczenia. Rozpuszczanie go za pomocą innych substancji chemicznych sprawia, że tracimy na jego wartości. W tym celu stworzono azeloglicynę, która ma bardzo podobne właściwości, ale dużo lepiej się rozpuszcza w wodzie. Kwas jest bardzo aktywny nawet w małym stężeniu, stabilny. Działa przeciwzapalnie oraz wspiera zapobieganie wypryskom. Wpływa również na regulacje wydzielania z gruczołów łojowych, działa hamująco na powstawanie przebarwień. Preparaty z tym składnikiem stosowane są profilaktycznie przy zaburzeniach rogowacenia gruczołów łojowych. Sprawdzi się u osób z trądzikiem pospolitym, różowatym.

Aloes

Wyciąg z liści aloesu jest bogaty w witaminy, aminokwasy, polisacharydy oraz sole mineralne, białka i enzymy. Ekstrakt ma działanie nawilżające, przeciwzapalne. Bardzo dobrze sprawdza się przy skórach suchych. Mimo swoich delikatnych właściwości są osoby uczulone na aloes. Jest jednak i z tej sytuacji wyjście sproszkowana forma zastosowana w serum, nie powinna powodować alergii. Jednak nakładanie go bezpośrednio pozyskanego z liścia może powodować podrażnienie skóry i reakcje alergiczne.

Wyciąg z kadzidłowca (boswellia serrata)

Hamuje proteazy i 5-lipooksygenazy, czyli kluczowe enzymy procesu stanu zapalnego. Hamuje również ekspresje metaloproteinazy macierzy, która odpowiada za uruchomienie procesu degradacji kolagenu. Za stopowanie i cofanie stanu zapalnego odpowiedzialna jest ketoboswelia (związek wchodzący w skład boswellia serrata). Kwasy beta-bosweliowy, keto-beta-bosweliowy i acetylo-keto-beta-bosweliowy (AKBA) mają pozytywny wpływ na apoptozę komórek rakowych.

Ruszczyk kolczasty

Zawiera ruscynę, ruscogeninę, nauroruskogeninę, a także alkaloidy. Podobnie jak witamina K (która nie jest już stosowana w przemyśle kosmetycznym) stabilizuje powierzchniowe naczynia krwionośne. Idealnie nadaje się dla skóry obrzękniętej, zaczerwienionej. Polecana jest na obrzęki pod oczami. Przede wszystkim świetnie sprawdzi się w przypadku skóry z trądzikiem różowatym.

Niacynamid

Inaczej witamina B3, miejscowa aplikacja stabilizuje barierę ochronną naskórka, wpływa na zmniejszenie ucieczki wody. Działa stymulująco na syntezę ceramidów, przyśpiesza proces różnicowania keratynocytów. Działa przeciwzapalnie, dlatego sprawdza się przy skórach z trądzikiem pospolitym, różowatym oraz przy skórach zaczerwienionych. Dodatkowym plusem jest również niwelowanie przebarwień po zmianach zapalnych przez ten składnik. Więc widać, że przy trądziku będzie działał wielokierunkowo.

Zielona herbata

Ekstrakt bogaty jest w garbniki, alkaloidy (kofeinę), witaminy z grupy B, witaminę K, C, P oraz sole mineralne. Idealnie nadaje się dla skóry podrażnionej oraz zanieczyszczającej się. Nadaję się również dla skóry, która się błyszczy, bo działa regulująco na gruczoły łojowe. Łagodzi zmiany zapalne oraz wspiera naczynia krwionośne poprzez zwiększenie ich elastyczności niweluje ryzyko uszkodzeń. Ekstrakt z zielonej herbaty pomaga w łagodzeniu podrażnień spowodowanych ekspozycją na promieniowanie UV.

Oczar wirginijski

Zawiera flawonoidy, olejki eteryczne, kwas galusowy i garbniki (elagotaniny i hamamelitany) na skórę. Wspomaga gojenie podrażnień, działa przeciwzapalnie oraz wzmacniająco na naczynia krwionośne i uspokajająco. Pomaga zlikwidować obrzęki, zapobiega infekcjom skóry. Dobrze sprawdza się w przypadku skóry tłustej z tendencją do zapychania i błyszczenia się, ponieważ reguluje wydzielanie łoju. Niestety w niektórych formach może powodować alergie skórne. 

Kigelia afrykańska

Zawiera kwercetynę, wykazującą działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne – wyłapuje wolne rodniki, immunomodulacyjne i przeciwalergiczne. Substancje aktywne tego ekstraktu wzmacniają naczynia krwionośne i dbają o prawidłowe napięcie tkanki łącznej. Szczególnie polecana jest skórze wrażliwej i bardzo delikatnej.

* Pierwszy raz z tym składnikiem spotkałam się w pielęgnacji spersonalizowanej. Przyznam szczerze, że nie wiedziałam o istnieniu takiego składnika.

Ze względu na dodatkowe działania każdego z tych składników, odpowiednio dopasowuje się je do typu skóry i rodzaju problemu. Jednak jak widać składniki przeciwzapalne posłużą w różnych problemach ze skórą.

Źródło:

 1. AZELOYL-GLYCINE: A NEW ACTIVE IN SKIN DISEQUILIBRIUM. – L. Rigano’, M. Cucchiara’,
 2. Boswellic acids trigger apoptosis via a pathway dependent on caspase-8 activation but independent on Fas/Fas ligand interaction in colon cancer HT-29 cells – Jian-Jun Liu, ?ke Nilsson, Stina Oredsson, Vladimir Badmaev, Wan-Zhou Zhao and Rui-Dong Duan
 3. Boswellia Serrata, A Potential Antiinflammatory Agent – M. Z. Siddiqui
 4. Modulation of the immune system by Boswellia serrata extracts and boswellic acids – H.P.T.Ammon
 5. Wyciąg z ruszczyka kolczastego w leczeniu przewlekłej choroby żylnej – Jerzy Chudek , Damian Ziaja
 6. Nicotinic acid/niacinamide and the skin
 7. Niacinamide: A B Vitamin that Improves Aging Facial Skin Appearance – Donald L. Bissett PhD John E. Oblong PhD Cynthia A. Berge BS
 8. Green Tea and Skin – Säntosh K. Katiyar, PhD; Nihal Ahmad, PhD; Hasan Mukhtar, PhD
 9. Double?Blinded, Placebo?Controlled Trial of Green Tea Extracts in the Clinical and Histologic Appearance of Photoaging Skin – Annie E. Chiu MD  Joanna L. Chan AB  Dale G. Kern MS  Sabine Kohler MD  Wingfield E. Rehmus MD, MPH  Alexa B. Kimball MD, MPHII
 10. High molecular compounds (polysaccharides and proanthocyanidins) from Hamamelis virginiana bark: influence on human skin keratinocyte proliferation and differentiation and influence on irritated skin – Alexandra Detersa, Esther Schnetzb, Manige Fartasch, Andreas Hensel
 11. Glinka R., Góra J., Związki naturalne w kosmetyce, Warszawa, 2000.
 12. Anti-inflammatory Activity of Verminoside from Kigelia africana and Evaluation of Cutaneous Irritation in Cell Cultures and Reconstituted Human Epidermis – Patrizia Picerno, Giuseppina Autore, Stefania Marzocco, Marisa Meloni, Rokia Sanogo, Rita P. Aquino
Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *