Makijaż przy trądziku – można czy nie?

No właśnie jak to jest z tym trądzikiem? Można się malować czy nie? Postaram się Wam wytłumaczyć to w dzisiejszym wpisie. Makijaż dla nas kobiet jest czymś ważnym, często nie potrafimy sobie go odmówić i zrezygnować z fluidu, pudru czy też innych produktów do makijażu. Pewnie nie raz któraś z Was zastanawiała się, jaki może mieć wpływ na naszą skórę? A czy jeśli go stosujemy, to czy może wywołać zaskórniki lub stany zapalne?

Osoby które borykają się z problemem trądziku często mówią na konsultacjach, że jest to jedyna metoda tuszowania niechcianych grudek, krostek, czy blizn potrądzikowych.

Na powstawanie zmian trądziku mają wpływ: nadmierne wydzielanie i zmiana  składu łoju, zaburzenia rogowacenia ujść mieszków włosowych oraz namnożenie bakterii beztlenowych. Bakterie zmieniają łój w wolne kwasy tłuszczowe, co wywołuje stan zapalny na skórze i odpowiada za powstawanie krost i grudek. Dodatkowe dokładanie warstw makijażu również potrafi zapychać skórę i przyczyniać się do powstawania trądziku.

Tego unikaj:

Wiele razy czytając składy produktu do makijażu, mówię klientkom, że kosmetyk, którego używają to nie jest odpowiedni produkt. Klasyczne podkłady drogeryjne bardzo często zapychają , ponieważ zawierają w sobie:

  • talk
  • silikony
  • parafinę i jej pochodne
  • barwniki
  • niektóre estry i alkohole

No i w tym miejscu powstaje pytanie: czy można wykonać makijaż tak, aby nie zaszkodzić skórze ? Czy istnieją produkty do makijażu które nie zapychają skóry?

Jakiego rodzaju makijaż polecam z czystym sumieniem?

Możesz spokojnie odetchnąć:
tak, istnieją takie kosmetyki. Chociaż coraz więcej osób szuka i korzysta z naturalnej pielęgnacji, to w dalszym ciągu niekoniecznie jesteśmy świadomi, że makijaż możemy wykonać produktami mineralnymi.
Kosmetyki mineralne będą idealnie sprawdzać się przy skórze trądzikowej, ale nie tylko. Każdy typ cery korzystnie odczuje zmianę preparatów do makijażu na mineralne.

Kosmetyki mineralne różnią się od tych drogeryjnych przede wszystkim składem INCI. Najważniejsze, że są pozbawione zbędnych zapychaczy, a druga sprawa – zamiast szkodzić pomagają w ?leczeniu? cery trądzikowej, ponieważ są zrobione z minerałów.

Kosmetyki mineralne mają tą przewagę, iż lista składników w produkcie jest bardzo krótka, zaś w ogólnodostępnych podkładach lista składników jest ogromna.
Kosmetyki mineralne są też łagodne dla naszej skóry – nie wysuszają ani nie zapychają. Po prostu ideał.

Jedynym minusem kosmetyków mineralnych jest fakt, że najlepiej wyglądają i utrzymują się na skórze dobrze nawilżonej, bez zaburzonego płaszcza hydrolipidowego skóry.
Chociaż jakby tak się zastanowić, to w sumie ta wada może być zaletą: mamy wtedy większą mobilizację do wdrożenia prawidłowej pielęgnacji odbudowującej płaszcz wodny i tłuszczowy skóry. Jeśli nie wiesz, czy masz z tym problem to zerknij TUTAJ.

Kosmetyki mineralne często w swoim składzie posiadają:
– tlenek cynku ? działa antybakteryjnie
– dwutlenek tytanu- jest filtrem fizycznym, który odbija promienie słoneczne. Odpowiada za stopień krycia podkładu/pudru.
– tlenki żelaza ? nadają kolor kosmetykom,
– mika ? ułatwia rozprowadzenie kosmetyku, daje efekt wygładzenia i rozświetlenia,
– krzemionka ? matuje skórę, przyśpiesza gojenie i działa przeciwzapalnie,
– glinka kaolinowa – pochłania nadmiar sebum , matuje skórę.

Sprawdzone firmy z kosmetykami mineralnymi

Tak wiem, pewnie czekacie już na jakieś konkrety. Z jakich firm można korzystać dopasowując dla siebie kosmetyki mineralne?
– Annabelle Minerals
– Ecolore Mineral
– Neauty Minerals
– Lily Lolo
– Earthnicity Minerals

Podkłady mineralne są dużo bardziej wydajne, również można uzyskać dobre krycie. Jedynym minusem może być sposób aplikacji, ponieważ nie jest łatwo dobrze je rozprowadzić. Gdy już dojdziemy do wprawy w aplikacji takich podkładów sytuacja staje się opanowana ? można bardzo sprawnie i z lekkością nałożyć makijaż. 

Dodatkową zaletą pudrów mineralnych jest obecność filtru przeciwsłonecznego, zazwyczaj jest niewielki, bo około SPF15, ale na okres jesienno-zimowy nadaje się idealnie, nawet bez dodatkowych kremów przeciwsłonecznych pod spodem.


Jak aplikować produkty mineralne:

1. Przygotowanie skóry pod makijaż ? tak jak przy zwykłych podkładach , nieodpowiednie przygotowanie może powodować ważenie się, wyeksponowanie nie estetycznych suchych skórek, wałkowanie oraz powstawanie smug i plam.
2. Minimalna ilość produktu na pędzlu ? za każdym razem po zamoczeniu pędzla w podkładzie proszkowym , trzeba otrzepać pędzel z nadmiaru. Podkłady mineralne nakłada się zasadą lepiej kilka cienkich warstw niż jedna gruba (podkład będzie brzydko wyglądał). Ilością warstw budujemy poziom krycia, każdy może sam dobrać jaki poziom krycia pasuje.
3. Po strzepaniu pędzla z nadmiaru proszku warto nasadą pędzla uderzyć o płaską powierzchnię, aby część produktu dostała się głębiej we włosie. To spowoduje, że produkt nie obsypie się na podłogę.
4. Energiczne okrężne ruchy podczas aplikacji – tu aplikacja polega na wcieraniu podkładu w skórze, ponieważ minerały mają gorsze właściwości przyczepne do skóry. Jednak jeżeli będzie dokładnie wtarty w skórę, trwałość makijażu będzie dobra.
5. Aby podkład mineralny był bardziej trwały, możemy delikatnie spryskać np. wodą różaną lub termalną.

Wiadomym jest, że aby każdy makijaż wyglądał dobrze, trzeba pamiętać o prawidłowej pielęgnacji. To mit, że osoby z cerą trądzikową nie mogą korzystać z makijażu. Najważniejsze jest to, żeby stosować go w oparciu o dobre produkty, a także ? by pielęgnacja codzienna była kompatybilna z pielęgnacją makijażową.  Makijaż wtedy pięknie wtapia się w skórę i raczej ciężko sprawić, żeby wyglądał nienaturalnie.

Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *