ABC skóry trądzikowej, czyli najczęściej popełniane błędy

Zdecydowana większość osób, która przychodzi na konsultacje do naszego gabinetu ma problem z trądzikiem . Dedykuję ten artykuł osobom, które szukają sposobu na uporanie się ze skórą trądzikową oraz dla tym, którzy już u nas byli, a artykuł będzie tylko przypomnieniem tego, na co zwracać uwagę .

Zabiegi w gabinecie, odpowiednia pielęgnacja oraz przestrzeganie zasad, o których napiszę poniżej są podstawą walki z trądzikiem osób dorosłych oraz nastolatków. Dużo lepszą podstawą aniżeli faszerowanie się antybiotykami doustnymi lub stosowanymi zewnętrznie – maściami wysuszającymi, żelami, itp.

Oto kilka zasad które pomogą Ci walczyć z cerą trądzikową :

1. Zakaz stosowania peelingów mechanicznych… 

…czyli takich które mają w sobie małe lub duże „ziarenka”. Dlaczego nie powinna ich stosować osoba, która ma ropne stany zapalne?
Ponieważ podczas tarcia takiej cery może dojść do rozsiania bakterii na skórze, co spowoduje zaostrzenie i większy wysyp stanów zapalnych. Nie warto go stosować również dlatego, że zaburza naszą barierę  hydro-lipidową naskórka i uwrażliwia skórę.

Czym zastąpić peeling ziarnisty? W warunkach domowych można go zastąpić peelingiem enzymatycznym, który ma gładką konsystencje i zawiera w sobie enzymy trawiące martwe komórki naskórka. Dobrze sprawdzi się także tzw. codzienna mikroeksfoliacja skóry, polegająca na stosowaniu toniku z kwasem salicylowym każdego dnia.
W gabinecie kosmetycznym dobrymi efektami cieszą się peelingi kwasowe wykonywane raz na trzy tygodnie, które głębiej złuszczą naskórek.
Wybór metody złuszczania oczywiście dobierze kosmetyczka, gdyż metoda jest ściśle związana z typem skóry (UWAGA: nie zawsze skóra z trądzikiem jest przetłuszczona i gruba!).


2. Zakaz wyciskania ropnych stanów zapalnych oraz ogólnego dotykania twarzy.

To właśnie na rękach jest największa ilość bakterii dotykając twarzy ciągle je przenosimy. Wyciskanie stanów zapalnych, nawet jeżeli będzie robione w rękawiczkach i z dezynfekcją, może niestety prowadzić do rozsiania bakterii. Zamiast wyciskania śmiało możemy zastosować punktowe preparaty, które zawierają ekstrakt z zielonej herbaty (działa łagodząco) lub kwasem salicylowym (działa bakteriobójczo), kwasem azelainowym (działa przeciwzapalnie) bądź nadtlenkiem bezoilu (działa bakteriobójczo).

3. Zakaz stosowania mocnych kremów tworzących okluzję.

Przy cerze trądzikowej należy szczególnie unikać w składzie kremów parafiny, silikonów, czy lanoliny. To te składniki w kremach powodują „zapychanie skóry”, nasilają łojotok i blokują ujścia gruczołów, co jest przyczyną wyprysków na twarzy. Jednym słowem pod okluzyjnym kremem skóra nie ma szans oddychać i prawidłowo funkcjonować.

4. Po umyciu skóry stosować tonik, który wyrówna pH.

Nasza skóra ma fizjologicznie delikatnie kwaśne pH. Myjąc skórę żelem, mydłem lub innym detergentem powodujemy, że ten odczyn zmienia się na bardziej zasadowy. Jeżeli po umyciu nie przywrócimy odpowiedniego pH najprawdopodobniej za chwile nastąpi problem zaburzonego płaszcza ochronnego skóry. A po nim już tylko krok od nasilenia problemu trądziku.
Tutaj też drobna UWAGA: nie każdy rodzaj cery będzie wymagał tego samego rodzaju toniku! Skonsultuj dobór toniku z kosmetyczką!

5. Należy pamiętać o tym, że skóra tłusta też potrzebuje nawilżenia.

Przykładowa pielęgnacja cery trądzikowej może wyglądać tak: lekki krem nawilżający na dzień, natomiast na noc  warto nałożyć coś mocniejszcego, działającego przeciwtrądzikowo (serum, krem, emulsja). Skórę tłustą też trzeba nawilżać! Ciągłe jej wysuszanie źle dobranymi preparatami do pielęgnacji może powodować nadmierny łojotok (ponieważ skóra będzie chciała cały czas „nadrobić” nawilżenie, które traci) i w ten sposób zamyka się błędne koło. My wysuszamy w dobrej wierze krosty, a skóra produkuje jeszcze więcej sebum.

6. Misja najważniejsza – przywrócić barierę ochronną.

Jeżeli naturalny płaszcz hydro-lipidowy skóry jest zaburzony, to nie spełnia swojej kluczowej funkcji, jaką jest ochrona przed drobnoustrojami, szkodliwymi substancjami i czynnikami zewnętrznymi (promienie UV, zanieczyszczone powietrze, itp.). Skóra jest wtedy bardziej przepuszczalna, zauważamy odparowywanie wody z naskórka (co może powodować nadmierny łojotok). Do tego substancje szkodliwe zaczynają być wchłaniane przez skórę (co może powodować reakcje alergiczne skóry i jej uwrażliwianie).

Zaburzenie fizjologicznej bariery naskórka to aktualnie jeden z najczęstszych problemów, z którym przychodzą do nas klienci – co gorsze, nawet nie wiedząc, że taki problem ich dotyczy!

Jak więc rozpoznać czy mamy zaburzoną barierę ochronną? Jeżeli czujesz, że po umyciu skóra jest sucha, ściągnięta, napięta to jest to pierwszy sygnał, który powinien wskazać namz że nasza bariera jest zaburzona. Do tego można zaliczyć tutaj też uczucie „chropowatości” skóry, jej łuszczenie się i ogólne „rozkapryszenie” – raz skóra jest sucha, a za chwilę się świeci.

Co należy zrobić żeby przywrócić barierę naskórkową? Należy odstawić preparaty myjące, w których w skład wchodzą detergenty (często spotykamy je w żelach myjących do twarzy, mydłach i żelach pod prysznic, szamponach do włosów). Następnie należy zacząć od zastosowania przynajmniej miesięcznej pielęgnacji z dobrze dobranym olejkiem do typu skóry. Pielęgnacja wygląda wtedy mniej więcej w taki sposób: po umyciu buzi rano i wieczorem smarujemy skórę twarzy olejkiem np. jojoba i nakładamy na to krem.

7. Zmieniać poszewkę poduszki, na której śpimy.

Tam po prostu też mogą gromadzić się bakterie. Warto przemywać także swój telefon, minimum raz dziennie, środkiem dezynfekującym.

8. Po umyciu skóry twarzy dobrze jest delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem jednorazowym.

Zazwyczaj w łazience panuje duża wilgotność, co jest sprzyjającym środowiskiem dla rozwoju bakterii, dlatego dobrze byłoby nie przenosić ich na twarz.

Na zakończenie chciałam wyjaśnić, dlaczego już teraz powinnaś zadbać o swoją skórę. Im szybciej pozbędziesz się problemu trądziku tym, lepiej. Długie zwlekanie z rozpoczęciem terapii wydłuża przebieg jej trwania. 

Przy pierwszej wizycie w gabinecie kosmetycznym lub dermatologicznym ważna w ocenie stanu skóry jest konsultacja, na której dowiesz się jaką masz skórę, jak ją prawidłowo pielęgnować oraz jakie kosmetyki stosować. Szukaj gabinetów, w których możesz wykonać komputerowe badanie skóry oraz pobrać posiew na szczegółowe badania wymazu ze zmiany zapalnej.

Trądzik da się pokonać! Pamiętaj, że jest to wielomiesięczna walka polegająca na współpracy wielu specjalistów (kosmetologów, dermatologów, endokrynologów i ginekologów), ale mądrze prowadzona daje skuteczne rezultaty.

Powodzenia!

Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *