5 oznak trądziku hormonalnego

Czy wiesz, że koszty leczenia trądziku w Stanach Zjednoczonych przekraczają 1 miliard USD rocznie, a 100 milionów wydano na produkty dostępne bez recepty? Mimo tak wysokich kosztów 81% kobiet zgłasza niepowodzenie leczenia doustnymi antybiotykami, a nawroty trądziku po kuracji izotretynoiną wahają się między 15-30%.

Okazuje się też, że genetyka i płeć są ważnymi czynnikami w występowaniu trądziku. Badania prowadzone przez naukowców potwierdzają, że trądzik występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn we wszystkich grupach wiekowych.

To daje obraz tego, jak ogromnym problemem jest trądzik. To choroba odnotowywana najczęściej na liście chorób skóry, a do tego przewlekła i posiadająca wiele czynników ją wywołujących.

Jednym z typów trądziku jest trądzik hormonalny, u podłoża którego zawsze istnieje jakiś czynnik hormonalny, znajdujący się aktualnie w dysproporcji i wywołujący lawinę zależności pomiędzy pracą gruczołów i innymi hormonami.

Hormony powodujące ten rodzaj trądziku to fluktuacje estrogenu i progesteronu, które różnią się znacznie w całym miesiącu cyklu miesięcznego. Dodatkowo trądzik mogą wywoływać hormony tzw. męskie, np. androstendion czy testosteron, a także hormony tarczycy. Pełna lista hormonów w następnym artykule za tydzień.

Jeśli od dłuższego czasu nie widzisz efektów łagodzących Twojego trądziku po przejściu na rygorystyczną dietę (np. bez nabiału, cukru czy glutenu), albo po zmianie swojej pielęgnacji, to powinnaś rozważyć, czy Twój problem nie pochodzi przypadkiem z rozregulowanej gospodarki hormonalnej.

Jak rozpoznać, czy masz trądzik hormonalny?

Jeśli rozpoznajesz u siebie 5 poniższych sygnałów świadczących o rozwoju trądziku hormonalnego, to znak, że należy jak najszybciej skonsultować się z endokrynologiem.

1. Nie jesteś już nastolatką.

Trądzik hormonalny najprawdopodobniej zaatakuje w wieku 20-30 lat. To dlatego, że jest to wiek, w którym kobiety są najbardziej aktywne hormonalnie. Ten przedział wiekowy to szczytowy okres rozrodczy, co powoduje, że kobiety są bardziej podatne na intensywne hormonalne wahania szczególnie w ciąży, po porodzie i w trakcie laktacji.

Ale sam wiek nie zdecyduje, czy trądzik dotknie właśnie Ciebie. Predyspozycje genetyczne mogą dyktować, kiedy wybuchy hormonalne zaczynają się i kończą. Niekiedy to dopiero menopauza może spowodować odrodzenie się wyprysków, niczym jak w wieku młodzieńczym.

2. Trądzik obejmuje policzki i żuchwę.

Jeśli zauważysz cysty w stanie zapalnym wokół dolnej części twarzy – szczególnie w okolicy brody i żuchwy ? jest wielce prawdopodobne, że Twój trądzik rozwija się na podłożu hormonalnym. Problemem jest wzmożona produkcja sebum zatykająca pory. To dlatego, że nadmiar hormonów stymuluje gruczoły łojowe powiązane z mieszkiem włosowym ? większa część z nich jest zlokalizowana właśnie w okolicy podbródka.

Chociaż broda i policzki są niezwykle częstymi miejscami dla trądziku hormonalnego, mogą pojawić się także wzdłuż boków twarzy lub na szyi – lub zamiast nich.

3. Trądzik powraca co miesiąc w określonych dniach oraz uspokaja się cyklicznie.

Trądzik hormonalny często objawia się cyklicznie, zgodnie z cyklem menstruacyjnym u kobiet. U jednych zmiany zapalne będą nasilały się podczas owulacji, u innych z początkiem miesiączki.

Cykliczność występowania i wygaszania się zmian jest charakterystyczna także u kobiet po menopauzie, nie tylko u tych miesiączkujących. Kobiety te wciąż odczuwają miesięczne wahania poziomu estrogenu i progesteronu, choć niższe niż kobiety w okresie przedmenopauzalnym.

Hormonalne wypryski pojawiają się również w tym samym miejscu każdego miesiąca. Zwykle jest to wynikiem powiększenia rozmiaru ujścia gruczołu łojowego przez poprzednią krostę. Jednak może się zdarzyć, że tendencja do otwartych porów spowoduje naturalne zapchanie sebum wydzielanego z gruczołu. Dlaczego tak się dzieje, dokładnie nie wiadomo. Badacze cały czas ustalają przyczynę wywoływania stanów zapalnych u jednych osób, a u innych nie.

4. Jesteś narażona na stres.


Kortyzol, hormon stresu, może również wpływać na wszystkie inne hormony, powodując ich całkowite wyhamowanie lub podwyższenie ich poziomów. Kobiety, które są podatne na miesięczne wahania hormonalne, mają bolesne miesiączki, skoki nastrojów, tendencje o zatrzymywania wody, są emocjonalnie wrażliwe i do tego mają momenty intensywnego stresu ? same napędzają stany zapalne na podłożu hormonalnym.

Muszę podkreślić, że wystąpienie trądziku wywołanego stresem nie będzie widoczne od razu. Zwykle już długo po ustąpieniu czynnika stresowego następuje dopiero fala zapalna na skórze. Bardzo często jest ten fakt bagatelizowany przez lekarzy dermatologów, jak i samych pacjentów.

5. Na skórze występuje więcej cyst, aniżeli zaskórników zamkniętych lub otwartych.

Musimy sobie tutaj rozróżnić niektóre typy trądziku.

Brązowawe plamy na powierzchni skóry, które zazwyczaj po wyciśnięciu dają więcej treści ropnej lub oleistej niż się spodziewałaś oraz małe białe kropki bakterii utkwione w Twoich porach (zaskórniki zamknięte), nie należą do tej samej kategorii co trądzik hormonalny.

Trądzik hormonalny to wyjątkowo bolesne torbiele manifestujące się jako głębsze guzy pod powierzchnią skóry. Nie mogą być wydobyte za pomocą manualnej ekstrakcji ani przez Ciebie samą, ani przez kosmetologa czy lekarza. Dlatego tak ważne jest, by w przypadku trądziku hormonalnego nie wykonywać manualnego oczyszczania i na siłę nie ?wyduszać? zmian zapalnych.

Takie guzy są zwykle delikatne w dotyku, ponieważ nagromadzony w nich łój przez kilka dni lub tygodni stał się pożywką dla bakterii beztlenowych, co powoduje reakcję zapalną. Bolesne cysty mają tendencję do wyskakiwania w tym samym miejscu w kółko, stając się zmianami podostrymi lub przewlekłymi.

Ponieważ decydującym powodem powstawania takich guzów jest czynnik zapalny, wymagają one bardziej klinicznego podejścia do leczenia, które zaczyna się od wewnątrz i nie leczy się ich miejscowo.

Co to dla Ciebie oznacza?

Nie daj sobie wmówić, że zabiegi w gabinecie kosmetycznym pomogą usunąć na zawsze stany zapalne. Osobiście na swój trądzik próbowałam już wszystkich możliwych zabiegów, ale gdy okazało się, że przyczyna jest hormonalna ? odpuściłam wszelkie zabiegi do momentu ustabilizowania poziomu hormonów.

Nie pozwól też, by dermatolog wypisał Ci receptę na miejscowo stosowane retinoidy, kwasy, czy nadtlenek benzoilu. Te preparaty nie poradzą sobie z takimi zmianami. Tak samo nie daj się namówić na ?łagodniejszą? formę leczenia w postaci antybiotyków miejscowych. Szkoda Twoich pieniędzy i pokładanych nadziei.

Wiesz już, że Twój trądzik ma podłoże hormonalne. Od czego zacząć?

W przypadku każdego rodzaju trądziku bardzo ważny jest dokładny wywiad, obejrzenie miejsc zapalnych oraz rodzaju występujących zmian. Rozmowa podczas naszych konsultacji to często pierwszy moment wyłapania przyczyny problemu i naprowadzenia na odpowiednią ścieżkę leczenia. Jako specjalistki jesteśmy najwłaściwszym ogniwem pomiędzy dermatologiem, endokrynologiem, lekarzem medycyny estetycznej, dietetykiem, czy chirurgiem.

To właśnie podczas pierwszej konsultacji osoby borykające się z trądzikiem dostają od nas konkretny plan działania: gdzie się udać, jakie badania wykonać, z kim się jeszcze skonsultować, gdzie może być ukryty problem.

To niezwykle ważne, by nie wysnuwać domysłów na własną rękę i nie czerpać wiedzy z niepewnych źródeł Internetu. To zaoszczędza czas, pieniądze, nerwy, a przede wszystkim zabezpiecza przed dalszymi powikłaniami związanymi z trądzikiem, takimi jak zmiana stopnia jego nasilenia, przebarwienia, czy blizny.

Serdecznie zapraszam na konsultację. KLIKNIJ

Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *