Skóra naczyniowa – co z nią nie tak?

Widząc w lustrze siebie z zaczerwienionymi policzkami, pomyślałam że jest to dobry temat do
poruszenia na blogu. Osób ze skórą wrażliwą bądź naczynkową jest coraz więcej. Nie ma reguły co do tego, że tylko skóry suche mogą być wrażliwe, a tłuste już nie.

Gdzie leży problem skóry wrażliwej lub naczynkowej ? Co powoduje że skóra reaguje rumieniem ? Jak taką skórę pielęgnować ? Postaram się w dalszej części odpowiedzieć na wszystkie te pytania.


Skóra wrażliwa jak ją rozpoznać ?

Skórę wrażliwą można rozpoznać po tym, że reaguje zaczerwienieniem na zmianę temperatur, wysiłek fizyczny, słońce, mocny wiatr, gorące i pikantne jedzenie, alkohol czy stres. Jeżeli skóra źle reaguje na kosmetyki, które stosujesz w pielęgnacji codziennej, po myciu jest zaczerwieniona, piekąca i mocno napięta, a bez nałożenia kremu czujesz, że zaraz pęknie Ci skóra, to wszystko oznacza, że jest to skóra wrażliwa.Wywnioskować bardzo łatwo można też, że jest ona źle pielęgnowana.

Pamiętajmy, że skóra wrażliwa z czasem może się zmienić w skórę naczyniową lub mniej optymistycznie w skórę z trądzikiem różowatym. Wszystko dlatego, że im więcej mamy do czynienia z czynnikami, które prowokują skórę do czerwienienia się tym większe szanse na wrażliwość cery. Ciągle rozszerzane naczynka nie wytrzymają i „wybuchną” zostawiając pamiątkę w postaci pękniętego naczynka.

Wszystko to spowodowane jest zaburzoną warstwą hydro-lipidową naskórka (czyli tą warstwą, która chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi) oraz zbyt dużym narażaniem skóry na wszystko co wywołuje rumień.

Tego bezwzględnie nie rób:

– nie stosuj peelingów ziarnistych w pielęgnacji domowej
– nie myj skóry mydłem lub żelem
– unikaj kosmetyków które podrażniają
– staraj się unikać gorących kąpieli
– unikaj gorącego i pikantnego jedzenia
– unikaj sauny oraz solarium
– unikaj słońca
– unikaj stresu

Jak pielęgnować skórę wrażliwą:

– do demakijażu wybierz płyn miceralny bądź olejek do mycia skóry
– do swojej codziennej pielęgnacji dołącz olejek, który odbuduje płaszcz ochronny naskórka
– na lato koniecznie stosuj krem z filtrem UV
– na zimę potrzebny będzie krem ochronny który ochroni skórę przed mrozem, wiatrem oraz śniegiem. Zawsze zastosuj go przed wyjściem na mróz aby zapewnić skórze ochrone
– stosować kremy które będą miały w składzie substancje działające przeciwzapalnie
– warto suplementować też witaminę C i rutyne to te składniki od środka pozwolą nam uszczelnić i wzmocnić naczynia krwionośne
– możesz korzystać z wody termalnej, która szybko nawilży skórę. Rozprowadź na skóre twarzy taką wodę, delikatnie odsącz chusteczką i nałóż na to krem. Jeżeli wode termalną zostawisz na skórze może to spowodować efekt odwrotny od zamierzonego, tj. wyciągnąć wodę z naskórka.

Dlaczego twierdzę, że główną przyczyną skóry wrażliwej lub naczynkowej jest zaburzony płaszcz hydrolipidowy skóry?

Kiedy zła pielęgnacja powoduje nam zaburzenie płaszcza ochronnego skóry mamy do czynienia ze skórą, która jest sucha, wrażliwa , ściągnięta . Jak sama nazwa mówi, skóra nie ma pełnej ochrony, jest bardziej narażona na czynniki zewnętrzne: promienie UV, zanieczyszczenia powietrza, niepotrzebne składniki w kosmetykach, alergeny.

Ważne jest to aby płaszcz hydrolipidowy był odbudowany, ponieważ skóra będzie odporniejsza, nie będzie traciła nawilżenia (woda nie będzie „uciekała” ze skóry), to zapewni odpowiednie natłuszczenie, a co za tym idzie skóra będzie mniej reagowała zaczerwienieniem.

Natomiast składniki, które niekorzystnie działają na naszą skórę, przy ustabilizowaniu płaszcza wodno-tłuszczowego nie będą się wchłaniały do naczyń krwionośnych, co zapobiegnie powstaniu stanu zapalnego na naszej twarzy.

Nazwa płaszcz hydrolipidowy od razu wskazuje nam jak możemy go odbudować. Najodpowiedniejsze jest stosowanie preparatów, które są na bazie wody (czyli kremu, emulsji) oraz są tłuste (czyli niezbędnie nasyconone kwasy tłuszczowe, np. w postaci dobrego olejku). Poprzez taką metodę jesteśmy w stanie przywrócić zaburzoną ochronę skóry.

Co do pielęgnacji codziennej: osoba ze skórą wrażliwą powinna uważać na pierwsze lepsze kosmetyki, bo nawet jeżeli producent na opakowaniu poinformował, że kosmetyk jest „hipoalergiczny” lub „do cery wrażliwej” to nie zawsze ma rację. Często zauważam w składzie substancje, które podrażniają skórę np.: Sodium Lauryl Sulfate lub
Sodium Laureth Sulfate, barwniki i substancje zapachowe.

Co powinien zawierać krem do cery wrażliwej lub naczynkowej?

Najlepsze będą: rutyna, witamina C i K, arnika, rumianek, oczar wirgilijski, aloes, kwas azelainowy itp., czyli wszelkie substancje przeciwzapalne i uszczelniające naczynka.

Polecane przeze mnie olejki do cery wrażliwej lub naczynkowej to: olej z pestek czarnej porzeczki, olej z pestek
granatu, olej z rokitnika, olej z zielonej herbaty, olej z pestek bzu czarnego, olej z nasion malin lub olej z nasion truskawki.

A jak Wy pielęgnujecie tego typu cerę?

Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *