Psychika, a skóra…

psychologia

Czy wiesz, że zdrowie psychiczne jest bardzo ważne dla Twojej skóry?

Właśnie o tym chciałabym Wam dzisiaj napisać. Co prawda nie jestem psychologiem ani psychoterapeutą, ale chcę spojrzeć na ten temat z punktu widzenia kosmetologa.

W dzisiejszych czasach, ciągle stawiamy sobie nowe wyzwania, mówiąc dosłownie walczymy z czasem, którego ciągle nam brak. Cały czas mamy dużo rzeczy na głowie – praca, obowiązki domowe, dzieci, bycie na bieżąco w mediach społecznościowych, ciągłe dążenie do ideału. Tylko gdzie w tym wszystkim jest nasz komfort życia i zdrowie psychiczne?…..Chyba został zapomniany.

Stres związany z życiem codziennym ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Wpływa na to co robimy – na przykład na skutek stresu zdarza się, że uporczywie wyciskamy zmiany trądzikowe. Przez co ma to negatywny wpływ na gojenie się skóry.

Drugą kwestią jest rozdrapywanie zmian zapalnych, co przyczynia się znów do gorszego gojenia, ale również powstawania większych przebarwień lub blizn. Skóra jest bardzo dobrym odzwierciedleniem tego co dzieje się we wnętrzu organizmu.

Stres wpływa na odporność organizmu, na gospodarkę hormonalną. Przewlekły stres ma wpływ na zwiększoną syntezę androgenów, co w konsekwencji wzmaga produkcję łoju. Dodatkowo będzie wpływał na produkcje cytokin, które są odpowiedzialne za stan zapalny. W reakcji stresowej bierze udział układ współczulny oraz oś podwzgórze – przysadka – nadnercza, tzw. oś HPA.

Korzystanie z pomocy psychologa albo psychoterapeuty jest tematem tabu. Rzeczą, do której boimy się przyznać drugiej osobie.

Do chorób skórnych, które ulegają pogorszeniu lub powstają z udziałem czynnika emocjonalnego są:

– atopowe zapalenie skóry;

– łysienie plackowate;

– liszaj płaski;

– łuszczyca;

– trądzik różowaty, trądzik neuropatyczny;

– pokrzywka.

Stres w niektórych przypadkach może objawiać się na skórze w postaci świądu, zaczerwienienia, pieczenia czy nadmiernej produkcji łoju.

Niekiedy mamy do czynienia z błędnym kołem ponieważ im bardziej się stresujemy, tym gorszy ma to wpływ na skórę. Z kolei gorszy wygląd wpływa na nasze samopoczucie i tak koło się zamyka. Dlatego zasadne jest, aby oprócz leczenia dermatologicznego czy terapii w gabinecie kosmetycznym zasięgnąć pomocy psychologa.

Stan emocjonalny naszego organizmu ma wpływ na to jak postrzegamy siebie, ale również na to jak postrzegają nas inni. Myślenie i przekonanie o tym, że „ładnym” jest w życiu łatwiej, to jest zły tok rozumowania. Każdy z nas boryka się z problemami życia codziennego. Bardzo ważne to jak podchodzimy do problemów. Z pozytywnym nastawieniem do danej sytuacji łatwiej jest sobie z nią poradzić. Mając negatywne nastawienie dużo gorzej uporać się z problemem.

Rozumiem, że niektórzy próbując różnych metod leczenia swojego problemu skórnego, tracą już nadzieję na poprawę. To właśnie szczególnie w tym momencie powinno się skorzystać z pomocy psychologa.

Ciężkim okresem dla zdrowia psychicznego oraz pojawiającego się trądziku jest etap dojrzewania i wieku nastoletniego. Wtedy kontakt z rówieśnikami może być utrudniony. Niestety zdarza się, że inni odsuwają się i unikają kontaktu z osobami, które mają trądzik. Jak wiadomo nie jest to choroba, którą możemy się zarazić. Dlatego nikt nie powinien dyskryminować takich osób. Problem ze skórą może wtedy przyczynić się do problemów w funkcjonowaniu w społeczności, ale również być przyczyną depresji u osób w tak młodym wieku.

Ogólnie uważa się, że problemy natury psychicznej pojawiają się jako skutek zaburzeń skórnych, ale zdarza się, że są przyczyną pierwotną i mają bezpośredni wpływ na zaburzenia skórne. Osoba z problemami skórnymi wymaga holistycznej opieki czy to kosmetologa, dermatologa, a coraz częściej również endokrynologa, ginekologa oraz innych specjalistów w tym psychologa/psychoterapeuty.

Istnieje dziedzina łącząca w sobie dermatologię oraz psychologię, czyli psychodermatologia. Jest to stosunkowo młoda dziedzina medycyny.

Krótkotrwały stres często jest dla nas czymś co nas motywuje do działania. Jednak jego przewlekły stan wpływa na nieprawidłowe działanie układu immunologicznego i gorszą regenerację skóry.

Pomoc ze strony psychologa/psychoterapeuty pomoże przetrwać podczas danej terapii, leczenia dermatologicznego różnych chorób skórnych. Pozwoli na akceptację problemu i da więcej wiary w siebie. Zmieni również nastawienie, pozwoli lepiej czuć się we własnym ciele, co również ma wpływ na nasz wygląd.

Praca nad sobą jest bardzo ważna, aby czuć się dobrze z własnym ja. 🙂 Ma to również przełożenie na naszą skórę. Dlatego nie bójmy się poprosić o pomoc drugiej osoby, to tylko ułatwi funkcjonowanie w życiu codziennym.

W dzisiejszym świecie na wagę złota okazują się być metody, dzięki którym wzmacniamy swoje zdrowie psychiczne oraz łatwiej uporać nam się z codziennym stresem. Dlatego każdy z nas powinien znaleźć sobie jakąś aktywność fizyczną albo swój własny sposób na stres i szybkie rozładowanie emocji. Dla jednych będzie to bieganie, a dla innych spacer, kolejna grupa osób będzie medytowała albo czytała książkę.

Każdy sposób, który jest skuteczny jest dobry!

Polecani psychologowie, psychoterapeuci:

  1. mgr Magdalena Nagrodzka
  2. mgr Karolina Jarmołowicz
  3. www.educatio.pl/life-coaching/%20Warszawa/

Źródła:

  • Psychodermatologia– pogranicze dermatologii, psychiatrii i psychologii. Psychodermatology – the interface between dermatology, psychiatry and psychology. Klinika Psychiatrii Młodzieżowej UM w Łodzi. Kierownik: prof. dr hab. n. med. Agnieszka Gmitrowicz.
  • Aktualne koncepcje w psychodermatologii. Joseph A. Locala
  • Wpływ stresu na wygląd skóry. Influence of stress on skin appearance. Magda Pawlicka
  • CHOROBY SKÓRY W UJĘCIU PSYCHOSOMATYCZNYM PSYCHOSOMATIC APPROACH TOWARD DERMATOSES Zakład Psychologii Klinicznej Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu p.o. kierownik Zakładu Psychologii Klinicznej: dr n. biol. Ewa Mojs
Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *