Przebarwienia? Aleee kwas!

Ostatnio dostałam SMS z zaproszeniem na szkolenie z cyklu ?Jesienno-zimowe zabiegi Peel-Mission. Blizny i przebarwienia.? Postanowiłam wziąć udział, poznać kilka nowych sztuczek odnośnie usuwania przebarwień kwasami.

To właśnie teraz jest odpowiedni moment na to, aby zabrać się za bardziej inwazyjne zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Bardzo dużo klientek przychodzi do nas z takim problemem jak przebarwienia. Nic dziwnego około 50 % populacji ma z nimi problem, często nawet o tym nie wiedząc. 

Zabieg z kwasami to deska ratunku dla tych, którzy nie zadbali o dobry filtr przeciwsłoneczny latem i nie uchronili się przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych podczas urlopu. Zatem kto jeszcze chciałby pozbyć się przebarwień które dręczą cerę po sezonie letnim ?

Jak w ogóle powstaje przebarwienie ?    

Przebarwienie powstaje wtedy, gdy proces melanogenezy w danym obszarze skóry jest nasilony na skutek zwiększenia się komórek barwnikowych (melanocytów). Kiedy nagromadzenie barwnika w jednym miejscu będzie większe niż na pozostałym obszarze skóry, wtedy tworzy nam się przebarwienie (hiperpigmentacja). Jest to zupełnie naturalny i wbrew pozorom pożądany przez skórę proces. Główną rolą melaniny jest bowiem ochrona skóry przed niekorzystnym wpływem promieniowania ultrafioletowego .

Czynnikami, które mają wpływ na tworzenie się nowych plam i pogłębianie koloru przebarwienia są:        

 • promieniowanie słoneczne
 • podwyższony poziom estrogenów   
 • przyjmowanie leków światłouczulających                                                                                          
 • dysfunkcje wątroby bądź tarczycy


Często zmagamy się w salonie z przebarwieniami różnego rodzaju:

1. Hiperpigmentacja pierwotna dzieli się na przebarwienia:

 • o podłożu genetycznym : piegi, hiperpigmentacja oczodołów oraz plamy soczewicowate;
 • o podłożu hormonalnym (ciąża, okres menopauzy, preparaty antykoncepcyjne), które nazywamy ostudą (duże, odgraniczone plamy o nieregularnych kształtach). Powstają one także w wyniku zaburzeń endokrynologicznych (nadczynność tarczycy, schorzenia jajników);
 • polekowe (stosowanie środków przeciwbólowych, barbituranów, sulfonamidów, tetracyklin).


2. Hiperpigmnetacja wtórna dzieli się na :      

 • przebarwienia mechaniczne ? powstałe w wyniku urazu, który wywołał nadmierny wzrost wytworzenia się melaniny;
 • przebarwienia cieplne ? powstałe w wyniku bezpośredniego nagrzewania (oparzeń);
 • przebarwienia chemiczne ? powstałe w wyniku uszkodzenia skóry substancją chemiczną lub toksyczną;
 • przebarwienia słoneczne ? powstałe w wyniku oddziaływania promieni UV, co skutkuje wzrostem pigmentacji;
 • przebarwienia pozapalne ? są wynikiem chorób takich jak: liszaj płaski, łuszczyca, wyprysk, trądzik pospolity.


Oto sekret walki z przebarwieniami:

Aby zwalczyć przebarwienie musimy znaleźć środek, który będzie rozbijać i eliminować pigment ze skóry, blokować proces tworzenia się melaniny czyli przebarwień, które chcą powstać. Taki preparat musi mieć także działanie złuszczające oraz substancję, która przyśpieszy nam odnowę skóry. Te wszystkie cechy możemy właśnie znaleźć w kwasach gabinetowych.


Czym są kwasy stosowane w gabinecie kosmetycznym?

Jest to grupa związków, która jest pozyskiwana naturalnie lub tworzona w laboratoriach. Są to substancje należące do eksfoliatorów , czyli do substancji które złuszczają skórę. Są teraz bardzo popularne na rynku, ponieważ mają bardzo szerokie zastosowanie. Kwasy poprzez swoje właściwości złuszczające pozwalają kolejnym preparatom na wchłonięcie się do głębszych warstw skóry.

Jak w ogóle wygląda zabieg z kwasami ?

Na początku dobieramy kwasy do rodzaju problemu i do typu skóry. Następnie trzeba ustalić odpowiednie stężenie i pH. Przed nałożeniem kwasu na skórę koniecznie musimy solidnie ją  odtłuścić, tak aby kwas mógł sięgnąć głębszych warstw skóry. W zależności od tego jaki kwas kładziemy i jaka jest reakcja skóry oraz odczucia klienta, kwas może penetrować skórę od 10 sekund do nawet 15 minut!!! Jeżeli jest taka potrzeba możemy nałożyć kolejny kwas albo kolejną warstwę tego samego kwasu. Każda skóra reaguje inaczej, a także każdy producent ma swoje receptury i zalecenia.

Na szkoleniu, w którym miałam okazję niedawno uczestniczyć, skupiliśmy się głównie na kwasach takich jak : 

 • Kwas mlekowy ? który poprawia nawilżenie skóry, zmniejsza zmarszczki, spłyca blizny potrądzikowe , zmniejsza produkcje sebum oraz zmiany trądzikowe , a co najważniejsze zmniejsza widoczność przebarwień skóry.
 • Kwas azelainowy ?  działa przeciwzaskórnikowo, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie oraz ma zdolność do hamowania procesu tyrozynazy (czyli wytwarzania pigmentu na skórze). Jest to doskonały kwas do zastosowania dla bardzo wrażliwych skór. Dużym atutem jest też to, że możemy stosować go latem.
 • Kwas askorbinowy ? ma unikalną właściwość wiązania i zatrzymywania wody w naskórku. Wygładza i zmiękcza naskórek, ma właściwości antyoksydacyjne, rozjaśnia skórę, zmniejsza aktywność tyrozynazy, czyli zapobiega powstawaniu przebarwień.
 • Kwas trój chlorooctowy ? jest to silny kwas, który stosowany jest w celu kontrolowanego oparzenia chemicznego. Usuwa przebarwienia i blizny, redukuje trądzik.
 • Kwas laktobionowy ? ułatwia złuszczenie naskórka, przyspiesza gojenie ran, pomaga przy regeneracji naskórka, blokuje tyrozynazę.

Jak pielęgnować skórę po zabiegu na przebarwienia ?

Bardzo ważne jest, aby po zabiegach kwasowych zregenerować skórę oraz stosować dobry krem z filtrem w czasie kuracji. Pamiętajmy o tym, że przebarwienia raz usunięte lubią powracać. Przed jakąkolwiek, nawet najmniejszą ekspozycją na słońce należy używać filtrów, ażeby przebarwienia nie powróciły z podwójną siłą swojego koloru. O tym niestety nasze klientki zapominają najczęściej. Czym to skutkuje? Na zabiegach kwasowych spotykamy się co roku, po wakacjach! A przecież można było tego uniknąć!

Będąc na szkoleniu nauczyłam się, jak jeszcze mogę poprawić swoją pracę z przebarwieniami. Odświeżyłam informacje na temat danego kwasu i jego możliwości . Cennymi wskazówkami było dla mnie także opracowanie najlepszego planu pielęgnacji skóry w domu, po wykonanym zabiegu. Zebrałam informacje o tym, jak dobierać terapie do typu skóry oraz tego, jak mogę w odpowiedni sposób przeprowadzić bezpiecznie zabieg w gabinecie kosmetycznym. Słowo BEZPIECZNIE ma tutaj duże znaczenie. Większość kosmetyczek wykonuje zabiegi kwasami bez żadnego przygotowania merytorycznego ani praktycznego. Efekt może być niestety opłakany w skutkach dla klientki (poparzenia, zwiększenie i pogłębienie przebarwień, blizny), a także dla osoby wykonującej zabieg (wypłata odszkodowania oraz ogromne wyrzuty sumienia za swoją niedokładność).

Pozbyć się zmartwień o przebarwienia na dobre…

Czy masz przebarwienia, które Cie drażnią i są na tyle mocne, że nawet ciężko ukryć je pod makijażem? Tak starannie nakładasz go każdego dnia marnując czas na przykrycie plam. Jeśli doczytałaś ten artykuł, to znaczy, że problem jest Ci aż nadto bliski. Być może to dobry moment na sprawdzenie, czy z Twoimi przebarwieniami jeszcze da się coś zrobić?
Zapraszamy na Diagnostykę skóry, w trakcie której powiemy Ci, jaki masz typ skóry i które zabiegi będą dla Ciebie odpowiednie.

Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *