10 błędów, które popełniają osoby ze skórą tłustą i odwodnioną

Ten temat uważam, że należy do jednego z najtrudniejszych. Najwięcej z nią problemów, najwięcej osób czuje dyskomfort i cierpi psychicznie z jej powodu. O jakiej cerze mowa? Skóra tłusta i odwodniona ? bezapelacyjna królowa wszelkich problemów.

Zaburzona bariera ochronna skóry, ściągnięcie i wysuszenie, a z drugiej strony: nadmierny łojotok, zwiększone rogowacenie, trądzik.

Jak taką skórą w ogóle się zająć?! Jak nawilżyć, aby nie zapchać? Jak złuszczyć, żeby nie odwodnić? Jakich błędów unikać przy takiej skórze?

Na pewno odpowiedź będzie częściowo powiązana z poprzednim artykułem. Przeczytasz go TUTAJ. Bo i w tym przypadku mamy do czynienia z problemem skóry odwodnionej.

Najczęstsze błędy popełniane przy skórze tłustej i odwodnionej:

1. Detergenty w kosmetykach do mycia 

Detergenty pozbawiają nas ochronnego płaszcza skóry, wymywają także lipidy czyli, tłuszcze które wchodzą w skład tego płaszcza. To powoduje odwodnienie, uczucie suchości i ściągnięcia skóry. Przy skórze tłustej codzienne stosowanie detergentów może jeszcze bardziej nasilać łojotok i zmiany trądzikowe.

O detergentach możecie poczytać więcej TUTAJ.

Zastanawiasz się, jaki preparat wybrać? Ten artykuł pomoże przy dobraniu produktu: TUTAJ.

2. Klimatyzacja i mocne ogrzewanie 

Wiąże się to z niską wilgotnością powietrza, co powoduje odwodnienie skóry. Zamiast zmieniać pielęgnacje na cięższą, która może spowodować trądzik i zapychanie, to lepiej zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza i hydrolat lub wodę termalną w spray?u.

3. Zbyt gęste i zapychające kremy w pielęgnacji

Przy pielęgnacji takiej skóry niestety nie możemy zastosować gęstych kremów, np : na bazie parafiny lub lanoliny, czy innych składników mocno okluzyjnych (tworzących tzw. film na skórze, warstewkę która nie wnika w naskórek). Mocna okluzja może sprawić, że nasza skóra będzie jeszcze bardziej tłusta, świecąca się, grudkowata, zapchana. Dodatkowo zaburzymy jej naturalny proces złuszczania i przyczynimy się do powstawania zaskórników, a w konsekwencji też zmian zapalnych.

4. Zbyt lekkie konsystencje

Wydaje Ci się, że znalazłaś odpowiedni krem. Remedium na wszystkie Twoje problemy. Krem wchłania się aż miło, nie czujesz ciężkości na skórze. Nie zawiera tłuszczy, olejów i okluzji. Teraz może być już tylko lepiej.
Niestety! Tak pięknie to nie może wyglądać. Lekkie kremy mogą nie dać nam wystarczającego nawilżenia. Skóra fizjologicznie składa się zarówno z tłuszczy jak i NMF (czyli składników nawilżających), aby prawidłowo funkcjonowała musi mieć dostarczone po trochu z każdej grupy składników. W pielęgnacji takiej skóry warto pamiętać także o uzupełnianiu cementu międzykomórkowego , który tworzy barierę, przed nadmierną ucieczką wody . Substancjami które wpływają na uzupełnienie tego cementu są: ceramidy , cholesterol i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Konsystencje i skład produktu  należy dobrać  tak, aby nie było ani za mało (czyli po nałożeniu nie powinno być odczuwalne uczucie ściągnięcia skóry), ani za dużo (czyli nie możemy się mocno błyszczeć i odczuwać pod palcem lepkiej warstwy).

5. Brak złuszczania martwych komórek naskórka

Peeling powinien być Twoim sprzymierzeńcem! Jego działanie szczególnie pomoże wyregulować wydzielania łoju, gruczoły zaczną być regularnie odblokowywane.
Pamiętaj!
Przy skórach odwodnionych nie należy stosować peelingów mechanicznych. Często po nich odczuwalne jest mocne ściągnięcie skóry, co może świadczyć o ucieczce wody. Lepiej zastosować peelingi enzymatyczne lub delikatne peelingi z kwasem (w niewielkich stężeniach) np. mlekowy, azelainowy (są delikatne w swoim działaniu).

6. Brak przywracania odpowiedniego pH po umyciu

Nasze naturalne pH jest lekko kwaśne, jeżeli po myciu nie przywrócimy go do normalności, przyczyniamy się do zaburzenia skóry. Sięgaj po toniki lub hydrolaty.

7.  Zbyt agresywna i wysuszająca pielęgnacja

Często nadmierna ilość preparatów wysuszających powoduje problem odwodnienia albo go pogłębia. Gruczoły łojowe dostają sygnał, że skóra została odtłuszczona i wkraczają do akcji żeby ten problem zniwelować. Zostają pobudzone do produkcji łoju  i wytwarzają go zwykle w nadmiernej ilości. Tak właśnie zaczyna się toczyć błędne koło w pielęgnacji skóry tłustej.

8. Niedopasowanie pielęgnacji do pór roku

Zimą możemy zastosować cięższe konsystencje a latem lżejsze. Dotyczy to każdego typu skóry, nawet jeśli jesteś posiadaczką cery tłustej. Zimą pogłębia się odwodnienie, a zmniejsza łojotok. Latem jest na odwrót – czujemy lepsze nawilżenie skóry, ale wydzielanie łoju jest większe, gdyż w wyższych temperaturach gruczoły łojowe są bardziej aktywne.

9. Zostawianie ?gołej? skóry

Po kąpieli, po umyciu buzi, itp. nie należy zostawiać skóry samej sobie! Po tych czynnościach trzeba jak najszybciej nałożyć krem. Zostawianie skóry bez ochrony będzie powodowało wyparowywanie wody z powierzchni skóry, a także z jej głębszych warstw.

10. Nadmierna ilość maseczek oczyszczających

Jeżeli stosujesz maseczki na bazie glinek to musisz uważać na czas pozostawienia jej na skórze. Po około 15 minutach pozostawione same sobie zasychają dość mocno i zabierają wodę ze skóry.
Maseczkę z glinki, czy błota należy kontrolować i co parę minut spryskiwać twarz hydrolatem lub wodą termalną. Unikniemy wtedy wysychania.
Jeżeli rzeczywiście tak potrzebne nam są maseczki, wybierzmy te na bazie żelowej, które można pozostawić bez ryzyka zapychania lub kremowej, którą zmywa się po 15-20 minutach.

Co może być przyczyną problemów?

Przy tego typu skórach bardzo często okazuje się, że głównym winowajcą są problemy hormonalne lub pielęgnacyjne. Warto wtedy sprawdzić czy hormony tarczycy, przysadki i kory nadnerczy funkcjonują prawidłowo.

Należy tutaj podejść racjonalnie do pielęgnacji, każdy krok musi być przemyślany. Nie można jednocześnie myć twarzy silnymi detergentami, licząc na to, że kolejny krok ? gęste nawilżenie uratuje skórę i zrównoważy ją. Taki typ cery nienawidzi skrajnych doznań. Zbyt pochopne działania nie zdadzą egzaminu i pielęgnacja będzie potęgowała główny problem.

Najczęściej po zlikwidowaniu odwodnienia skóry (czyli zastosowaniu pielęgnacji warstwowej i doborze odpowiednich kosmetyków), ilość produkcji sebum wraca do normy. 
Nie potrzeba do tego żelów oczyszczających ani silnych alkoholowych toników.

Jeżeli błędy pielęgnacyjne cały czas będą popełniane niestety stan skóry może się pogorszyć . Do odwodnienia i tłustości może dojść jeszcze kolejny problem, np. wrażliwość skóry. Pamiętaj, że skóra odwodniona i wrażliwa będzie: gorzej się regenerować, szybciej starzeć i źle reagować na czynniki zewnętrzne.

Jeśli nie do końca wiesz, czy posiadasz jedynie skórę tłustą, czy może tłustą i jednocześnie odwodnioną, to wykonaj test na samodzielną diagnozę swojej skóry TUTAJ.

Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *