Uszkodzenia spowodowane słońcem

fotouszkodzenia

Dziś chciałabym zająć się tematem jak najbardziej na czasie. Co prawda, w obecnej rzeczywistości pewnie nie wiele osób pozwoli sobie na wyjazdy za granicę lub urlop w tropikach, ale to nie zwalnia nas z tego, aby odpowiednio chronić się przed słońcem. Najpierw chciałabym omówić jakie błędy najczęściej popełniamy korzystając z pięknej pogody.

Kliknij i zapisz się na indywidualną konsultację

Dużym błędem jest „leżenie plackiem” na słońcu, szczególnie w godzinach około południa. Wtedy słońce najbardziej parzy skórę. Nawet niedługi kontakt może objawić się rumieniem. Nie zdajemy sobie sprawy również z tego, że po kontakcie ze słońcem rumień pokazuje się dopiero później. Wtedy skóra nie tylko jest czerwona, ale również piecze i jest bardzo ciepła w dotyku. Przy mocnych poparzeniach dochodzi do powstania pęcherzy.

Kolejnym błędem jest brak używania filtrów przeciwsłonecznych lub sporadyczne ich zastosowanie. Pamiętajmy, że żaden filtr przeciwsłoneczny nie ochroni skóry w 100 %. Priorytetem jeżeli chodzi o ochronę przed promieniami UV stanowi odzież oraz przebywanie w cieniu. Kremy z filtrem SPF są także niezbędne, gdyż wydłużają czas przebywania na słońcu.

Słońce ma różne promienie UV, o różnych długościach fali, każde z nich ma inne działanie. Nasz skóra ma kontakt z promieniowaniem UVA (315-380nm), sięga ono aż do skóry właściwej, odpowiada za tworzenie wolnych rodników oraz uszkodzenie struktur kolagenu. Ryzyko rumienia spowodowanego tymi promieniami jest niskie, jednak sięga ono głęboko w skórę. To powoduje, że jest odpowiedzialne za uszkodzenie informacji genetycznej, czyli DNA. UVA penetrując głębiej, oddziałuje na fibroblasty, komórki dendrytyczne skóry, komórki śródbłonka naczyń i komórki nacieku zapalnego, w tym limfocyty T, komórki tuczne oraz granulocyty. Drugim ważnym dla skóry pormieniowaniem jest UVB (280-315nm), nie sięga ono już tak głęboko, jednak również będzie oddziaływało na naskórek (nawet na warstwę podstawną). To promieniowanie odpowiada za powstawanie rumienia oraz zwiększa ryzyko raka skóry. UVB wpływa głównie na keratynocyty i komórki Langerhansa. Ma również wpływ na pobudzenie melanogenzy w celu ochrony skóry przed słońcem. Wytworzona w naszych komórkach melanina przedłuża naturalny czas ochronny przed poparzeniem słonecznym. Niewielkie ilości tego promieniowania działają korzystnie dla naszego zdrowia ponieważ indukują produkcję powstawania witaminy D (i na tym kończy się jego korzystne działanie😊).

Światło słoneczne obejmuje również promieniowanie UVC (100-280nm), które jest absorbowane w górnej atmosferze.

Stworzymy dla Ciebie spersonalizowany krem

Bardzo często podczas konsultacji używam stwierdzenia, że słońce pogarsza stan skóry na wielu płaszczyznach. Dlaczego? Zaraz postaram się wszystko wyjaśnić.

1. Starzenie się skóry, to zdecydowanie należy wymienić na pierwszym miejscu!

Promienie UV, to główny czynnik powodujący produkcję wolnych rodników, wpływa na degradacje kolagenu i elastyny w skórze.

Warto zaznaczyć, że produkty przeciwsłoneczne nie chronią naszej skóry przed promieniowaniem podczerwonym. Jeżeli producent daje takie obietnice, nie jest w stanie ich spełnić. Promieniowanie podczerwone przyśpiesza starzenie, ponieważ niszczy włókna kolagenu. Działanie tego promieniowania też może być korzystne, jednak kluczowa będzie dawka. Umiarkowana dawka będzie wpływać stymulująco oraz pobudzająco na proces regeneracji skóry.

2. Rumień i kondycja naczyń krwionośnych, to punkt drugi.

Podczas kontaktu ze słońcem naczynia krwionośne rozszerzają się, a skóra robi się zaczerwieniona. Rumień spowodowany słońcem świadczy o uszkodzeniu skóry. Głównie osoby z jasną urodą muszą uważać na długie kontakty ze słońcem. Skóra posiada własny system ochronny, jednak jest on w stanie uchronić ją tylko przez jakiś czas. Przy jasnej karnacji czas ten będzie bardzo krótki.  Okres ten będzie się wydłużał wraz ze stopniem nasycenia skóry melaniną, a najdłużej będzie trwał dla osób o ciemnym fonotypie.

Fototyp skóry jest zapisany w genach, jednak są takie czynniki, które mają wpływ na kolor naszej karnacji. Głównym czynnikiem pobudzającym  proces melanogenezy, czyli powstawania barwnika jest słońce. Hiperpigmentacja ciemniejsze plamy na jasnej skórze, hipopigmentacja- jasne plamy na ciemniejszej skórze. Głównie problemem będą w tym przypadku substancje fotouczulające skórę takie jak: dziurawiec, olejki eteryczne oraz inne substancje pochodzenia roślinnego oraz niektóre leki. Również na podłożu rumienia i/lub kontaktu ze słońcem tworzą się ciemniejsze, nieestetyczne plamy.

3. Nawilżenie skóry oraz bariera hydrolipidowa.

Podczas korzystania ze słońca, zwiększa się TEWL, czyli ucieczka wody ze skóry. Skóra staje się bardziej sucha, również praca enzymów odpowiedzialnych za rozpuszczanie wiązań międzykomórkowych może zostać zaburzona. Praca tych enzymów jest zależna od ilości wody, ponieważ potrzebna jest do ich aktywacji.

4. Nadmierne rogowacenie skóry.

Pod wpływem słońca skóra rogowacieje, czyli zwiększa się grubość warstwy rogowej naskórka. Pogrubienie najbardziej zewnętrznej warstwy naskórka, wiąże się z mechanizmem ochronnym wytworzonym przez skórę. Martwe komórki mają zdolność do rozpraszania i pochłaniania promieni UV.

Ciepło powoduje, że skóra produkuje więcej łoju oraz potu, zazwyczaj w lato narzekamy na mocniejsze błyszczenie skóry. Pamiętajmy, że takie środowisko sprzyja rozmnażaniu się bakterii oraz innych drobnoustrojów. Gruczoły łojowe mają wtedy tendencję do powiększania się. Tutaj warto również zwrócić uwagę na to, że aktywność gruczołów łojowych zwiększa się na skutek uszkodzenia bariery hydrolipidowej oraz odwodnienia skóry.

Pobierz darmowego e-booka i poznaj swój typ cery

5. Zmiany w DNA komórki.

W momencie kiedy komórka nie jest w stanie naprawić uszkodzeń spowodowanych słońcem może dojść do mutacji lub do apoptozy (obumarcia komórki). Powstałe zmiany w DNA można podzielić na oksydacyjne oraz fotouszkodzenia. Zmiany mogą w dalszej kolejności prowadzić do kolejnych mutacji i rozwoju nowotowrów

6.Kolejnym uszkodzeniem spowodowanym słońcem jest trądzik majorka.

 Wywoływany przez składniki preparatów kosmetycznych, które pod wpływem promieni słonecznych tworzą wolne rodniki. Należą do nich etoksylowane alkohole i glikole polietylenowe (PEG), ale także nienasycone kwasy tłuszczowe. Te ostatnie są odpowiednie do stosowania na noc i nie nadają się do stosowania w ciągu dnia, kiedy skóra jest wystawiona na działanie słońca. Należy całkowicie unikać PEG, ponieważ nie ulegają one biodegradacji i zwiększają utratę naturalnych substancji z organizmu dzięki swoim właściwościom emulgatora (efekt wymywania podczas codziennego oczyszczania skóry).

Stosowanie filtrów UV chroni skórę przed niekorzystnym działaniem słońca o ile wiemy jak z niego korzystać. Najważniejszą kwestią będzie jednak unikanie kontaktu ze słońcem, szczególnie w jego większych ilościach.

Co powinien zawierać krem po kontakcie ze słońcem?

 • kwasy omega 3 i 6 – szczególnie w postaci zamkniętej w nanosomach, będą lepiej przenikały. Dodatkowo zawartość fosfatydylocholiny (są z niej zbudowane nanosomy oraz liposomy) daje lepsze działanie przeciwzapalne.
 • ekstrakt z jeżówki – wpływa na gojenie skóry, działa przeciwzapalnie i immunostymulująco.
 • boswelia – hamuje enzymy odpowiedzialne za niszczenie włókien kolagenu, zatrzymuje stan zapalny skóry.
 • d-pantenol – działa łagodząco, nawilżająco, przeciwświądowo, wspomaga regeneracje skóry.
 • witamina C – stosuje się ją głównie w celu uniknięcia pozabiegowych przebarwień i prewencyjnie przed zabiegiem (np. po laserze, kwasach).
 • beta glukan – wspomaga funkcje ochronne skóry, wpływa na regeneracje.
 • aloes – jest substancją przeciwzapalną, wspomaga gojenie oraz chłodzi skórę.

Są również składniki, których należy unikać po kontakcie ze słońcem, ze względu na naruszenie bariery ochronnej. Skóra jest wtedy bardziej przepuszczalna i składniki, które nie powinny znaleźć się w kosmetykach mogą dodatkowo podrażnić skórę. W momencie kiedy dochodzi do oparzenia słonecznego, skóra oddaje ciepło. Nakładając kremy, które w składzie zawierają substancje powodujące okluzję, uniemożliwiamy jej prawidłową wymianę ciepła.

Poniżej przedstawiam grupę substancji, które nie powinny znajdować się w składzie kremów, stosowanych po uszkodzeniach słonecznych:

 • perfumy;
 • konserwanty;
 • alkohol – szczególnie w większych stężeniach;
 • emulgatory;
 • parafina i inne substancje powodujące okluzje ciągłą.

Temat uszkodzeń słonecznych to dość obszerny temat. Na koniec jedno bardzo ważne zdanie: NAJLEPSZĄ OCHRONĄ PRZECIWSŁONECZNĄ JEST LEKKA ODZIEŻ LUB CIEŃ.

Dołącz do grupy Zdrowa Skóra i świadomie pielęgnuj swoją cerę!

Więcej informacji związanych z tematyką ochrony przeciwsłonecznej znajdziesz w poniższych artykułach:

 1. Dlaczego słońce uszkadza naszą skórę? KLIKNIJ TUTAJ
 2. W jaki sposób słońce uszkadza naszą skórę? KLIKNIJ TUTAJ
 3. Filtry UV KLIKNIJ TUTAJ
 4. Jak działają filtry UV? KLIKNIJ TUTAJ
 5. Krem z filtrem UV widziany lampą Wooda. KLIKNIJ TUTAJ
 6. Tutaj znajdziesz 5 nawyków które polubi Twoja skóra latem.KLIK

Źródło:

 1. Oddziaływanie słonecznego promieniowania ultrafioletowego na organizm człowieka. Elżbieta Skórska
 2. Pozytywne i negatywne skutki promieniowania słonecznego. Jolanta Węgłowska, Agnieszka Milewska.
 3. www.dermaviduals.de/english/publications/special-actives/pigment-disorders-of-the-skin.html
 4. www.dermaviduals.de/english/publications/problem-skin/prevention-and-recovery-of-photodamaged-skin.html
 5. www.dermaviduals.de/english/publications/problem-skin/photodamaged-skin-sun-bathing-and-after-sun-care.html
 6. www.dermaviduals.de/english/publications/problem-skin/actinic-keratoses-an-endemic-disease.html
 7. www.dermaviduals.de/english/publications/problem-skin/prevention-and-recovery-of-photodamaged-skin.html
 8. www.dermaviduals.de/english/publications/problem-skin/photodamages.html
Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *