Upragniony kolagen

Zabiegi zwiększające ilość kolagenu w skórze to jedne z najbardziej pożądanych zabiegów w gabinecie kosmetologicznym. Wiadomo, nie chcemy się starzeć, nie dla nas są pierwsze zmarszczki 🙂 Najlepiej gdyby w ogóle nie powstawały, ale jednak przed tym nie uciekniemy.

Słysząc słowo kolagen od razu kojarzy on nam się ze skórą, młodą i bez zmarszczek.

Po dzisiejszym artykule dowiesz się jak opóźnić procesy starzenia. Jakie zabiegi w gabinecie rzeczywiście sprawdzą się w przypadku działania stymulującego produkcję kolagenu. Postaram się również obalić kilka mitów związanych z kolagenem.

Pierwsze od czego zacznę to wytłumaczenie, czym jest kolagen.

Kolagen jest białkiem zbudowanym z aminokwasów (między innymi glicyny, proliny, hydroksyproliny itp.) i znajduje się w skórze właściwej, stanowi rusztowanie dla skóry. Stanowi około 25 % białek w organizmie człowieka, jego głównym zadaniem jest utrzymanie wytrzymałości tkanki. W organizmie występuje wiele typów kolagenu, z czego w naszej skórze znajdziemy najczęściej kolagen typu I i III. W mniejszej ilości znajdziemy również kolagen typu V, VI, VII oraz XII. Ilość kolagenu w skórze zmniejsza się wraz z wiekiem.

Endogenne, czyli wewnętrzne starzenie, cechuje się atrofią naskórka (czyli zanikiem warstwy ziarnistej) oraz spłaszczeniem powierzchni styku między naskórkiem a skórą właściwą. Utrata kolagenu odgrywa tu główną rolę i przyczynia się do powstawania zmarszczek, czyli starzenia się skóry.

Fizjologiczny spadek kolagenu określa się w skali 1% na rok.

Jednak istnieją takie czynniki, które wpływają na to, że proces starzenia przyspiesza.

Tych czynników należy unikać, aby zachować młodą skórę na dłużej:

 • Ekspozycja na promienie UV– to znajduje się na pierwszy miejscu, ponieważ na promieniowanie każdy z nas jest narażony w równym stopniu. Niestety osoby wystawiające się notorycznie na słońce, będą się szybciej starzały. Dzieje się tak dlatego, że podczas ekspozycji na promienie UV dochodzi do zwiększenia produkcji MMP, enzymów odpowiedzialnych za degradacje (niszczenia) włókien kolagenu. Produkcja MMP rozpoczyna się już po kilku godzinach po ekspozycji na promieniowanie.
 • Dym tytoniowy oraz zanieczyszczenie środowiska– wiążą się z powstawaniem dużej ilości wolnych rodników w skórze. Wolne rodniki są odpowiedzialne za zaburzenia w budowie białek, wiążąc się z nimi i w ten sposób powodując uszkodzenie tych struktur. Zauważ, że skóra palacza ma również odcień żółtawy na skórze, jest to spowodowane mniejszą ilością tlenu, który dostaje tkanka z krwioobiegu. Przez to skóra znacznie gorzej się regeneruje. To co napiszę jest bardzo ważne. Próby wykonywania serii przeróżnych zabiegów na już istniejące zmarszczki u osób palących nie przynoszą spodziewanych efektów. Także zabiegi odpowiedzialne za stymulację produkcji kolagenu, jak również stosowanie wszelkiego rodzaju wypełniaczy nie przynosi efektów albo efekty utrzymują się krótko.
  Dlaczego?
  Bo stopień regeneracji takiego naskórka nie przewyższa stopnia jego degeneracji na skutek dymu tytoniowego lub innych dymów, np. spowodowanych warunkami w pracy.
 • Braki witamin i substancji, z których zbudowany jest kolagen oraz substancje które biorą udział w procesie budowy kolagenu: witamina C i E, chrom, miedź, krzemionka. Bardzo ważne będą również nienasycone kwasy tłuszczowe odpowiedzialne są za utrzymanie prawidłowej bariery która chroni skórę przed nadmierną ucieczką wody. Kolejną ważną kwestią jest poziom poziom żelaza, ponieważ jest kofaktorem kolagenu, bez niego nowy kolagen nie powstanie.
 • Nadmierne spożywanie węglowodanów prostych –  są one odpowiedzialne za procesy glikacji w skórze. Nadmierny poziom cukru we krwi jest całym winowajcą powstawania procesu glikacji. Glikacja to proces połączenia cukru z białkiem (np.kolagenem). Powstała reakcja powoduje sztywnienie włókien kolagenowych, co wiąże się z brakiem elastyczności i przyspieszonym procesem starzenia się skóry.
 • Zaburzenia hormonalne ? szczególnie niedobór estrogenów, okres menopauzy. Na to niestety nie mamy zbyt dużego wpływu, chociaż regularne badania hormonalne mogą uchronić przed przedwczesną menopauzą lub też nieprawidłowym poziomem hormonów.

Kolagen w suplementach diety

Dosyć często zadajecie mi pytanie czy kolagen w postaci suplementu diety stosowanego doustnie ma szanse działać. Dlatego warto zastanowić się nad tym czy kolagen w stanie nienaruszonym ma okazję dotrzeć do skóry. Niestety kolagen wpadający do żołądka, ulega procesom trawienia na skutek obecności kwasu solnego oraz enzymów trawiennych. Jest to raczej mało prawdopodobne, a wręcz niemożliwe, żeby kolagen spożywany doustnie był w stanie dotrzeć do skóry.

Kolagen jako składnik aktywny kosmetyków

Producenci kosmetyków piszą, że stosowanie zewnętrzne kolagenu, zwiększa jego ilość w skórze. Co więcej podają również procentową poprawę w jędrności i elastyczności skóry.

Jest to mocno naciągana robota. A to dlatego, że kolagen jest białkiem, dużym białkiem(!), który ni jak nie ma szans żeby się przedostać przez barierę warstwy rogowej. Ponieważ jest około pięć razy większą cząsteczką niż zakładają możliwości absorpcyjne naskórka. Dlatego kolagen w kosmetykach będzie zostawał na powierzchni skóry. Jedynie w czym taki kolagen może pomóc to uczucie wygładzenia skóry ze względu na stworzenie okluzji.

Jakie zabiegi stosować, aby pobudzić fibroblasty do produkcji kolagenu ?

Oto kilka z nich:

 • mezoterapia mikroigłowa – nieoceniona, jeżeli chodzi o stymulację skóry. Zabieg polega na celowym i kontrolowanym uszkodzeniu tkanki poprzez wykonanie mikronakłuć. W ten sposób skóra prowokowana jest do intensywnej regeneracji oraz odbudowy. Mikronakłuwanie poprawia elastyczność, napięcie skóry, usuwa drobne zmarszczki, skóra poprawia swoją gęstość. Tą terapie stosuje się również w celu niwelowania blizn potrądzikowych oraz rozstępów.
 • peelingi chemiczne ? duże stężenia kwasów prowokują skórę do regeneracji i odbudowy. Tu skóra również jest pobudzona do produkcji nowych włókien kolagenowych. Efektem jest wygładzenie powierzchni skóry, wyrównanie kolorytu, widocznie lepsza spójność skóry. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są peelingi chemiczne nowszej generacji, które nie powodują mocnego wyłuszczenia skóry. Cieszą się dobrą wchłanialnością przez skórę, co odpowiada za wspaniałe efekty stymulacji skóry do produkcji większej ilości włókien kolagenu.
 • masaż anti-age – pobudzaja mikrokrążenie skóry, a przez to skóra jest lepiej odżywiona i dotleniona – może produkować więcej kolagenu.
 • zabiegi z antyoksydantami – antyoksydanty to niszczyciele wolnych rodników. Rodniki sprzyjają szybkiej degradacji kolagenu.
  Zatem ochrona włókien kolagenu również jest ważna. Bo co z tego jeżeli skórę, stymulujemy do powstawania większej ilości kolagenu jeżeli, nie chronimy ich przed ponownym niszczeniem?

Źródło:

 1. Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze. Monika Morąg, Agnieszka Burza.
 2. Starzenie się skóry. Aktualne strategie terapeutyczne. L. Rhein, J. Fluhr 
 3. Mezoterapia Mikroigłowa ? ocena skuteczności. Piotr Ratajczak, Dominika Golwiej, Krzysztof Kus, Tomasz Zaprutko, Elżbieta Nowakowska
 4. Zastosowanie peelingów kosmetycznych do korekty efektów fotostarzenia skóry u klientów gabinetów kosmetycznych. Alicja Palacz
Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *