Substancje przeznaczone dla skóry z trądzikiem.

Dziś chciałam przedstawić Ci składniki, które powinna znać każda osoba mająca problem z trądzikiem.

Pamiętaj, że w przypadku trądziku w trakcie pielęgnacji warto stworzyć środowisko, które nie będzie sprzyjało namnażaniu się bakterii. W walce z trądzikiem przyda się również coś, co wspomoże regenerację i gojenie skóry, jak też składniki o działaniu przeciwzapalnym.

Składniki przeznaczone dla skóry z trądzikiem:

Betaglucan – jest polisacharydem wytwarzanym z drożdży. Wspomaga gojenie skóry, więc doskonale nadaje się jako składnik aktywny pielęgnacji po intensywnych zabiegach, nie tylko przeciwtrądzikowych. Wykazuje właściwości ochronne skórę, świetnie się nadaje jako składnik pielęgnacji dziennej. Może być zastosowany w przypadku skóry trądzikowej ale z zaburzoną barierą ochronną.

Ekstrakt z jeżówki purpurowej – zawiera echinacynę, olejki eteryczne, żywicę oraz polisacharydy. Działa przeciwdrobnoustrojowo, również na Propionibacterium acnes o której często wspomina się mówiąc o trądziku. Bakterie P. Acnes wywołują wydzielanie cytokin prozapalnych IL-6 oraz IL-8 (odpowiedzialne są za stan zapalny). Istnieją dowody na to, że jeżówka przywraca odpowiedni poziom cytokin. Ma również właściwości wspomagające gojenie drobnych ran oraz oparzeń np. posłonecznych.

Oczar wirgilijski ? zawiera flawonoidy, olejki eteryczne, kwas galusowy i liczne substancje ściągające. Działa przeciwzapalnie, chociaż zdarzyły mi się osoby które miały na niego uczulenie. Działa ściągająco, antybakteryjnie wspomaga gojenie podrażnień skóry.

Rozmaryn – znana roślina, często uprawiana również w domu. Skutecznie zapobiega uszkodzeniom skóry wywołanym przez promienie UV. Olejek rozmarynowy jest skuteczny w walce przeciwko bakteri P. Acnes, która bierze udział w trądziku.

Kwas azelainowy – jest skuteczny w leczeniu trądziku zaskórnikowego oraz zapalnego. Działa przeciwzapalnie nawet w małym stężeniu. Ma również swoje zastosowanie w przypadku przebarwień również tych pozapalnych, ponieważ hamuje aktywność melanocytów. Jest dużo lepiej tolerowany niż tretynoina lub nadtlenek benzoilu, a wykazuje porównywalne działanie. Wykazuje właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze wobec różnych mikroorganizmów tlenowych i beztlenowych.

Azeloglicyna – jest pochodną kwasu azelainowego, zachowuje wszystkie właściwości kwasu azelaionowego, lecz dodatkowo nawilża i wzmacnia barierę ochronną skóry poprzez dołączenie cząsteczki glicyny. Różnicą jest też na pewno lepsza penetracja składnika. Jest jeszcze lepiej tolerowana przez skórę niż kwas azelainowy i może być podawana w mniejszym stężeniu zachowując swoje dobroczynne właściwości.

Cynk – często niski poziom cynku w organiźmie korelowany jest z trądzikiem. Cynk powoduje obniżenie poziomu cytokin prozapalnych w skórze. Wykazuje aktywność bakteriostatyczną wobec Propionibacterium Acne. Bierze udział w wytwarzaniu substancji które są odpowiedzialne za funkcji wydzielniczych skóry m.in za regulację wydzielania łoju. Zapobiega powstawaniu zaskórników, przywraca naturalne pH skóry, działa ściągająco na ujścia gruczołów łojowych.

Pamiętaj, że nie każda skóra chce i może być traktowana agresywnie wysuszająco i złuszczająco. Jest tyle możliwości działania przy problemie skóry z trądzikiem, że na prawdę nie jest to konieczne. Dobór odpowiednich składników będzie zależny od typu skóry, rodzaju trądziku oraz innych czynników które przyczyniają się do złej kondycji skóry.

Dużo lepiej działać stopniowo i delikatnie tak, aby nie nabawić się za chwilę kolejnego problemu. Po agresywnym leczeniu skóry trądzikowej możemy spodziewać się np. zaburzenia bariery ochronnej skóry, nadreaktywności skóry, szybkich nawrotów zmian zapalnych, itp.

Podsumowując skóra trądzikowa będzie potrzebowała:

  • odbudowania bariery ochronnej skóry,
  • odpowiedniego nawilżenia,
  • działania przeciwdrobnoustrojowego,
  • działania wspomagającego gojenie zmian zapalnych,
  • działania przeciwzapalnego,
  • regulacji wydzielania z gruczołów łojowych,
  • regulacji poziomu złuszczania,
  • odpowiedniego oczyszczania.

Źródło :

1.Plants used to treat skin diseases. Nahida Tabassum and Mariya Hamdani

2. Azelaic Acid. A Review of its Pharmacological Properties and Therapeutic Efficacy in Acne and Hyperpigmentary Skin Disorders. Andrew Fitton, Karen L. Goa

3. Zastosowanie kwasu azelainowego w wybranych schorzeniach dermatologicznych. Paula Dębek, Anna Piotrowska, Magdalena Nastałek, Natalia Totko-Borkusiewicz, Olga Czerwińska-Ledwig, Roxana Zuziak, Wanda Pilch

4. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/azeloglicyna-vs-kwas-azelainowy,15778

5. Cynk jako składnik kosmetyków. mgr inż. Michalina Adaszyńska

Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *