Słońce i filtr UV = para idealna

Witajcie dzisiaj temat jak najbardziej na topie, wałkujemy go już od 3 tygodni:) Czyli filtry przeciwsłoneczne.
Jakie wybrać, aby nas dobrze chroniły skórę, czyli spełniały swoje zadanie?

Kiedy jest najlepszy moment na stosowanie filtrów? TERAZ!

W tym roku zamiast wiosny mamy niemalże od razu lato 🙂  A za chwilę zaczną się urlopy, wyjazdy w ciepłe kraje, posiadówki na działkach, itd. Słońce już od dłuższego czasu porządnie dogrzewa, dlatego już teraz należy sięgnąć po potrzebną ochronę w postaci filtrów.  Nie wtedy, gdy wyjeżdżamy, tylko TERAZ!

Kremów z filtrami na rynku jest po uszy, od SPF 6 do SPF 50. Można się w tym wszystkim pogubić. Jaka ochrona będzie dla Ciebie najlepsza? Zaraz wszystko postaram się wyjaśnić.

Ochrona przed słońcem jest konieczna, mam nadzieje że wszyscy są tego świadomi.
Jeśli nie do końca rozumiesz, w jaki sposób słońce może wywołać przebarwienia, zmarszczki i nadwrażliwość to najpierw obejrzyj ostatni live na ten temat (LINK TUTAJ)

Ostatnio na konsultację przyszła do mnie Pani, która przynzała, że nigdy nie stosuje na dzień filtrów, bo nie są jej potrzebne. Na szczęście w trakcie konsultacji udało mi się ją przekonać do stosowania kremów przeciwsłonecznych. Przypomnę co dzieje się z naszą skórą, jeżeli jej nie chronimy przed UVA i UVB:
– wysuszamy ją i niszczymy jej naturalną warstwę ochronną
– pozwalamy na powstawanie przebarwień
– prowokujemy ją w ten sposób do aktywności naczyń krwionośnych( rumień )
– pozwalamy jej na powstawanie zmarszczek i szybsze starzenie się skóry
– pogrubiamy skórę
– rozszerzają się gruczoły łojowe


Czym różnią się filtry fizyczne od filtrów chemicznych?


Filtry fizyczne – chronią skórę przed promieniami UVA I UVB ( BARDZIEJ JEDNAK PRZED UVB).

Są to filtry, które nie wchłaniają się w skórę. Tworzą na skórze powłokę ochronną, która odbija promienie UV. Powodują tak zwane bielenie skóry. Jeżeli po nałożeniu na skórę kremu z filtrem mamy białą buzie oznacza to że, krem w swoim składzie zawiera filtry fizyczne. Ogromną zaletą tych filtrów jest to, że nie powodują reakcji alergicznych, dlatego są dobrze tolerowane przez skóry wrażliwe. Jednak ścieranie ich z twarzy lub pocenie się wpływa na zmycie ich z powierzchni, dlatego trzeba takie filtry aplikować ponownie.

Preparaty z filtrami fizycznymi z reguły są o cięższej konsystencji, ponieważ muszą mieć tłuszczowe podłoże. Szczególnie powinny uważać na to osoby z większą tendencją do zapychania skóry.

Przykłady filtrów fizycznych, jakie znajdziesz w składzie kosmetyków: kaolin, bentonit, tlenek cynku, ditlenek tytanu i ditlenek ceru.


Filtry chemiczne – swoim działaniem różnią się od filtrów fizycznych. Po pierwsze wchłaniają się w skórę, ale do tych powierzchownych warstw naskórka.

Pochłaniają promieniowanie, przekształcając je w bezpieczną energie cieplną. Niestety mogą wywoływać uczulenie i w niektórych przypadkach podrażniać skórę.

Przykłady dobrych filtrów chemicznych: cynamonian benzylu , PABA ( kwas 4-aminobenzoesowy), MEXORYL SX , MEXORYL XL, oksybenzone lub eusolex, Parsol, avobenzone, tinosorby (jedne z najskuteczniejszych filtrów chemicznych).

Które wybrać? Obydwa!

Ja osobiście uważam że najlepszymi preparatami ochronnymi przed słońcem są takie które zawierają filtry fizyczne i filtry chemiczne.

A czym są filtry mineralne ?

Filtry mineralne inaczej zwane są filtrami fizycznymi. Mają takie same właściwości i niczym się nie różnią 🙂

Oznaczenia, z jakimi możemy się spotkać na opakowaniu kremu z filtrem.

SPF

inaczej sun protective factor. Współczynnik ten wykazuje, ile razy dłuższa jest ekspozycja na słońce, wywołujące rumień słoneczny po zastosowaniu preparatu w porównaniu z z rumieniem powstającym na skórze bez ochrony. Ten współczynnik odnosi się TYLKO do promieniowania UVB!

W takim razie co z UVA?

IPD (IMMEDIATE PIGMENTATION DARKENING)
LUB PPD (PRESISTENT PIGMENTATION DARKENING)

wykazują działanie ochronne na UVA . Wraz ze wzrostem uszkodzenia warstwy ozonowej, jesteśmy bardziej narażeni na działanie tego promieniowania. Niestety ten współczynnik zazwyczaj jest mniejszy około 2-3 razy od SPF.

Jakie działanie mają promienie UV?

Promienie UV powodują :
– uwolnienie histaminy – rozszerzenie naczyń krwionośnych (tzw. popękanie naczynek)
– powstawanie barwnika w skórze (z przezroczystej komórki powstaje komórka o barwie brązowej – przebarwienia)
– uzupełnianie witaminy D
– mutacje DNA
– działanie bakteriostatyczne oraz bakteriobójcze

Jak głęboko pochłaniane są promienie UV?

– UVA – sięgają najgłębiej do skóry , są odpowiedzialne za starzenie, powodując destrukcje kolagenu w naszej skórze. Wywołuje również plamy pigmentacyjne, dermatozy (choroby skóry), a nawet zmiany nowotworowe.
– UVB – sięgają średniej głębokości , powodują oparzenie skóry, które występują w postaci silnie zaczerwienionej skóry, niekiedy nawet z pęcherzami wypełnionymi płynem surowiczym. Również sprzyja powstawaniu nowotworów, osłabia reakcje obronne skóry.
– UVC – działa tylko na powierzchnie, nie wnika w skórę , działa bakteriobójczo. Przy tym promieniowaniu jesteśmy bezpieczni dzięki ozonowi który pochłania promienie UVC.

Czy wiesz, że skóra jest na tyle mądra, aby samodzielnie się bronić przed szkodliwym działaniem słońca?

Nasza skóra to niezwykły twór. Potrafi wytwarzać barwnik – melaninę, który zaczyna być produkowany w momencie krytycznym dla skóry (gdy słońce zaczyna już „parzyć”). Im ciemniejszą mamy skórę, tym lepiej się ona chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Skóra wytwarza także histydynę, która absorbuje promienie z zakresu UVB.

Zauważyłaś, że po lecie skóra jest bardziej zwarta, grubsza, ale niestety też jednocześnie bardziej wysuszona? To cechy kolejnej ochronnej funkcji naszej skóry.

Natura tak to wymyśliła, aby samoczynnie pogrubiała się warstwa rogowa skóry podczas przebywania na słońcu, co powoduje rozproszenie promieniu UV. Dzięki temu skóra pochłania promieniowanie „płycej” w skórze lub nie pozwala na dotarcie do jej głębszych warstw.

Skóra również ma funkcje naprawcze: potrafi w niewielkim stopniu naprawić posłoneczne uszkodzenia w DNA komórek, regeneruje substancje przeciwrodnikowe, reguluje syntezę lipidów i uzupełnia barierę naskórkową .

TO WSZYSTKO SKÓRA MOŻE. TYLKO PYTANIE NA ILE CZASU WYSTARCZY SAMOTNA WALKA SKÓRY Z TYM CO JEJ FUNDUJEMY? Skóra jak każda zapora – ma swoją granicę wytrzymałości. Jeśli dostarczymy jej zbyt dużo bodźca słonecznego, nie będzie potrafiła nadążyć z regeneracją i samonaprawczymi procesami.

Dlatego ważne jest aby, pomóc skórze się jej ochronić, a na pewno będzie w stanie się odwdzięczyć młodszym wyglądem czy równomiernym kolorytem. Nadmierna ekspozycja na słońce niestety będzie wpływała na to, że procesy naprawcze skóry mogą nie wystarczyć. Najlepszym sposobem na to, by ochronić się przed skutkami promieniowania jest unikanie słońca oraz wszystkiego co wytwarza (UVA ,UVB i UVC). Niestety jest to nierealne, ponieważ spacer z psem czy jazda na rowerze powoduje że jesteśmy narażeni na negatywne skutki promieniowania słonecznego. Wtedy zostaje nam tylko ochrona w postaci filtrów nakładanych na skórę oraz ubrań (również kapeluszy).

 Czym sugerować się podczas zakupu kremu  filtrem ?

Zwrócić uwagę na wskaźnik SPF i PPD lub IPD (lub PA – taki znajdziesz w koreańskich kosmetykach). Im większy wskaźnik, tym lepsza ochrona. Jeżeli masz na swoim kremie podane obydwa wskaźniki to gratuluję! Trzymasz w rękach jeden z lepszych kremów przeciwsłonecznych na rynku. Wiesz wtedy, że chronisz się jednocześnie przed promieniami UVA I UVB. Dodatkowym plusem są również antyoksydanty – wzmocnią skórę. Badania wykazują że stosowanie antyoksydantów zapobiega nadmiernym oparzeniom skóry  (wtedy preparat jest idealny).

Jak stosować krem z  filtrem?

Po pierwsze codziennie , nie ważne czy słońce czy deszcz i burze, filtr stosujemy codziennie. Koniec kropka!


Po drugie filtry po jakimś czasie tracą swoje właściwości oraz moc poprzez ścieranie się itp. Dlatego smarujemy się filtrem co 2-3 godziny. Nie ma czegoś takiego, że producent napisał na opakowaniu: 12 godzinna ochrona. To jest mocno naciągane założenie.

Po trzecie kremu z filtrem nakładamy konkretną ilość – na długość dwóch palców: wskazujący i środkowy. Musisz zachować taką dawkę, ponieważ jeżeli nałożysz go zbyt mało, to nie będzie tak chronił jak jest opisane na opakowaniu.

Przed planowanym wyjściem na słońce (spacer, plażowanie) należy 20-30 minut wcześniej nasmarować się kremem z filtrem.

Aha i tak na koniec: nie istnieją filtry wodoodporne. Nie należy wierzyć w coś takiego. Po każdej kąpieli w morzu/jeziorze trzeba ponownie posmarować się kremem z filtrem, ponieważ spłynie nam wszystko.

A może tylko naturalne filtry z roślin?

Nawet niektóre ekstrakty roślinne mają właściwości ochronne, pewnie niektórzy z Was o tym słyszeli. Niestety ta ochrona jest bardzo niska , a jeżeli dany ekstrakt jest o małym stężeniu, to już w ogóle ochrona jest znikoma. Jak widać tu naturalne składniki nam nie pomogą i nie będą pełniły wystarczającej ochrony. Nikt nie jest w stanie określić jakie stężenie składnika naturalnego, jaką ochronę będzie pełniło. Drugą sprawą jest to że takie substancje nie są badane pod kątem fotostabilności. Substancje naturalne w kremach z filtrem należy traktować jako substancje o działaniu nawilżającym, łagodzącym, przeciwzapalnym czy antyoksydacyjnym itp.

Należy pamiętać o tym że, na rynku nie ma jeszcze preparatów które ochroniły by naszą skórę w 100 %.
Standardowo wymagane jest, aby preparaty były nietoksyczne, nie wywołujące alergii, stabilne chemicznie (nie tworzyły reakcji z innymi składnikami kremów), odporne na działanie wolnych rodników, bezbarwne, bezwonne oraz bez smaku.

Co polecam?

A teraz na koniec kilka propozycji kremów z filtrem na lato :
? La Roche Posay  seria Anthelios SPF 50+ ? tutaj konsystencji mamy do wyboru do koloru. Jest w formie mgiełki , krem-żel, fluid barwiący i niebarwiący. Bardzo dobrze sprawdzi się przy skórach tłustych , nie lubiących pozostawienia warstwy ochronnej na skórze. Dobry będzie również dla skór wrażliwych.
? Cell Fusion Laser Sunscreen 100 SPF50+/PA+++ – zawiera antyoksydanty, sprawdzi się przy skórach , które lubią czuć się nawilżone i lekka warstewka nie będzie przeszkadzać .
? SKIN79 Krem Ochronny Waterproof Sun Gel SPF50+ PA+++ – zawiera witaminę E oraz oleje i ekstrakty roślinne. Jest lekki i szybko się wchłania.
? Vichy, Capital Soleil  SPF 50+- duża zawartość filtrów, witamina E oraz ekstrakty roślinne , dobry dla skór suchych.
? Image Skincare Ultimate Protection Moisturizer SPF 50 – stabilna i jedna z najlepszych form witaminy C oraz filtry UVA i UVB. Dobrze sprawdzi się przy skórach suchych.
? Clarins UV Plus Anti-Pollution SPF 50 – lekko nawilży skórę , ale nie obciąży jej , dość szybko się wchłania .
? Dermaquest SunAmor SPF 50 – duża dawka antosydantów, peptydów oraz filtrów przeciwsłonecznych . Bardzo dobrze sprawdzi się przy skórach suchych oraz ze zmarszczkami .

Filtry to pierwszy i jeden z najważniejszych kroków, aby Twoja skóra jak najdłużej zachowała młodość!

2 komentarze
Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *