Skóra po przebudzeniu ? czym myć się rankiem?

Czasem słyszę pytania: „Czy trzeba skórę myć rankiem, jeżeli nie nakładam na noc makijażu?” Przecież w nocy tylko śpimy i nie wychodzimy na dwór. Dodatkowo słyszy się, że zbyt częste mycie skraca życie…

Czy poranne oczyszczanie jest aż tak potrzebne? A jeżeli już oczyszczać to jak i czym to zrobić właściwie?

Wydaje się, że jeżeli na wieczór nałożymy krem na noc to wstajemy z czystą buzią. Jednak nie do końca tak się dzieje. W trakcie spania również wydziela się przecież sebum i pot. W nocy nasza skóra przecież też pracuje (wolniej niż w dzień, ale pracuje, regeneruje się), powstają w niej nowe komórki skóry, natomiast stare ulegają obumarciu.

Nie myjąc twarzy rano, a jedynie nakładając krem i makijaż, nasza skóra staje się siedliskiem dla bakterii i grzybów. Ale rzeczywiście – z drugiej strony patrząc rano nie potrzebne jest nam tak dokładne mycie jak wieczorem. Rankiem wystarczy, że przemyjemy buzię delikatnymi środkami i staje się ona przygotowana do dalszej pielęgnacji. Nawet zwykłe przemycie buzi wodą jest w jakiś sposób myciem. Ale czy właściwym?


A może nie myć wcale?

Pisząc artykuł rozmyślałam nad tym, dlaczego tak się dzieje że, niektóre osoby rezygnują z porannego mycia. Jestem niemalże pewna, że wynika to z braku odpowiednio dopasowanego produktu do mycia.

Nieodpowiednio dobrany preparat często powoduje wysuszenie, ściągnięcie, nadmierne łuszczenie spowodowane odwodnieniem skóry. Czasem może powodować zwiększone zaczerwienienie oraz zwiększać reaktywność skóry (zazwyczaj zrzucamy winę wtedy na zapychający, drażniący krem). Ogólnie rzecz biorąc zauważamy pogorszenie stanu naszej skóry. I wtedy zgadza się – takie mycie może nas zniechęcić do niego.


Zanim postanowisz wdrożyć oczyszczanie skóry rano, warto przyjrzeć się swojej skórze i ocenić jakiego oczyszczenia potrzebujesz. Pamiętaj też, że oczyszczanie poranne nie musi być tak dokładne i głębokie jak oczyszczanie wieczorne. Skóra rano jest delikatna dlatego warto obchodzić się z nią łagodnie.

Tutaj na pewno wystarczające będzie oczyszczanie jednoetapowe – czyli mycie skóry za pomocą jednego preparatu.

Zatem jaki preparat jest idealny do oczyszczania skóry rano?

Musi spełniać następujące warunki:

  • musi być skuteczny ale łagodny,
  • musi dokładnie usunąć zanieczyszczenia, ale nie może spowodować ściągnięcia i wysuszenia skóry
  • poranną pielęgnacją przygotujemy skórę do ochrony przed czynnikami zewnętrznymi na cały dzień . Dlatego ważne jest, aby mycie nie zaburzało płaszcza ochronnego skóry.

Cera wrażliwa

Przy skórach delikatnych, które nie mają wzmożonej produkcji łoju i nie zanieczyszczają się najlepszym preparatem do mycia jest woda. I tu zła wiadomość dla co poniektórych zacierających ręce ze szczęścia nad prostotą wykonania: na pewno nie kranowa! Dlaczego? To proste. Woda kranowa jest twarda i kiepskiej jakości, może powodować szorstkość skóry. Łatwym i fajnym sposobem jest woda kwiatowa (hydrolat) – taka zawieraja lepszej jakości wodę (czystą wodę).

Hydrolaty nie tylko odświeżą skórę rankiem, ale również w zależności od tego z czego będzie zrobiona, może działać nawilżająco, przeciwzapalnie czy antyoksydacyjnie.

Przykłady hydrolatów:
– hydrolat z kocanki włoskiej – przyśpiesza gojenie skóry, działa przeciwzapalnie, pomaga obkurczyć naczynia krwionośne, działa łagodząco ale też i bakteriobójczo.
– hydrolat z opuncji figowej – bogactwo antyoksydantów, wykazuje działanie przeciwstarzeniowe i łagodzące skórę, przyśpiesza regeneracje.
– hydrolat z rozmarynu – działa antyseptycznie, regenerująco oraz oczyszczająco.
– hydrolat z róży damasceńskiej – łagodzi zaczerwienienia, nawilża oraz odświeża skórę.

Cera tłusta

Przy skórach tłustych z tendencją do zapychania i wydzielania większej ilości łoju niestety delikatne przemycie wodą będzie nie wystarczające. Można zastosować delikatne środki w postaci żelu. Niestety często źle dobrane i zbyt agresywne produkty wzmagają odwodnienie skóry, a co za tym idzie sprzyja chęci samo-naprawy warstwy ochronnej skóry – czyli wydzielanie większej ilości łoju na skórze (tak, aby sama uzupełniała płaszcz hydrolipidowy).

Za każdym razem powtarzam: dobre oczyszczanie to oczyszczenie dokładne, ale takimi środkami, które nie rujnują nam płaszcza ochronnego skóry (trzeba unikać mocno pieniących się żeli, które wypłukują nasz naturalny płaszcz ochronny).

Rynek niestety nie jest dla nas zbyt łaskawy, ponieważ w sklepach można znaleźć w największym stopniu właśnie żele do mycia (!), które powodują mocne ściągnięcie i odwodnienie skóry.

Można jednak zauważyć coraz więcej produktów z naturalnym składem i lepszym działaniem. Trzeba tylko dobrze poszukać. Dobrym produktem będzie żel Biolaven lub żele z Sylveko tymiankowy lub rumiankowy. Te trzy preparaty mają w sobie łagodny detergent , ale również olej i składniki łagodzące.

Cera tłusta, odwodniona

Przy skórach które są lekko przetłuszczone , ale odwodnione  dobrze sprawdzą się łagodne emulsje i kremowe żele (syndety). Łatwo się spłukują, są bardzo delikatne i dobrze połączą się z naszym sebum . Oczyszczą skórę dokładnie, ale nie pozostawią jej ściągniętej i nieprzyjemnie wysuszonej. Tutaj sprawdzą się emulsje takie jak: Vianek nawilżającą lub łagodzącą i La Roche-Posay Lipikar Surgras. W poprzednim artykule znajdziesz więcej propozycji.

Pamiętaj, że zarówno oczyszczanie, które jest agresywne jak i brak oczyszczania rano nie jest dla naszej skóry dobre.

Prawidłowe oczyszczenie skóry rano polepszy wchłanialność kosmetyków w dalszej pielęgnacji, pomoże w trwałości makijażu, spowolni proces zanieczyszczania się skóry, spowoduje, że skóra nie będzie się nadmiernie przetłuszczała. Te plusy zauważymy wtedy, jeżeli oczyszczanie będzie odpowiednio dopasowane do naszej skóry.

Nie powinniśmy wybierać produktów do pielęgnacji pochopnie, na przykład tylko dla tego, że sprawdził się u naszej koleżanki. Niestety u jednej osoby się sprawdzi i okaże się dobrze dopasowany, ale do Twojej skóry już nie musi.
Oczyszczanie skóry rano jest fundamentem pielęgnacji, jeżeli nie zrobimy tego dobrze lub w ogóle nie umyjemy skóry rano, nie ma sensu nakładać dalszych preparatów ponieważ będą musiały przecisnąć się przez wszystkie zanieczyszczenia. I nasza pielęgnacja która być może jest dobrze dopasowana nie będzie działała , albo nawet przyniesie pogorszenie stanu naszej skóry.

Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *