Problem nadmiernej potliwości.

Nie zawsze to łój jest problemem, który powoduje świecenie i błyszczenie się skóry. Niekiedy nadmierna potliwość jest również problematyczna. Gruczoły potowe uaktywniają się w momencie, kiedy temperatura ciała wzrasta, a powierzchnia ciała potrzebuje schłodzenia. Pot to w 99% woda.

Niektóre osoby mają tendencję do łatwiejszego pocenia się, inne natomiast rzadziej się pocą. Wydajność chłodzenia zależy nie tylko od budowy fizycznej, ale także od wielkości kropel potu. Im mniejsza kropla, tym większa jest powierzchnia parowania i chłodzenie jest bardziej wydajne.

Gdy gruczoły potowe pracują na najwyższym poziomie z powodu przegrzanego ciała to wydajność chłodzenia osiąga swój limit.

Wiadomo, im więcej na danym obszarze gruczołów potowych, tym więcej potu zostaje wydzielane. Ilość potu będzie zależne od owłosienia, zatem wzmożone pocenie będzie widoczne w miejscach gdzie brakuje owłosienia lub zostało ono usunięte lub utracone.

Należy pamiętać, że zakryte obuwie bez dostępu powietrza i obcisła odzież tworzą warunki okluzyjne, przez co pot nie może się swobodnie wydostać.

Przyczyny nadmiernej potliwości:

 • stres – może powodować nocne pocenie się, jeżeli nie jest to stan przejściowy należy zgłosić się do lekarza w celu znalezienia potencjalnej choroby związanej z nadmierną potliwością;
 • zmiany hormonalne – szczególnie dojrzewanie i menopauza, są częstymi powodami nadmiernej potliwości. Dla menopauzy charakterystyczne są tak zwane „zimne poty” oraz napady gorąca.
 • podwyższona temperatura ciała – czyli wszelkie infekcje mogą powodować nadmierne pocenie;
 • jedzenie – napoje z kofeiną, pikantne przyprawy, gorące jedzenie, alkohol to wszystko może mieć niekorzystny wpływ na nadmierne pocenie się;
 • wysoka masa ciała ? w tym przypadku nadmiar tkanki tłuszczowej, utrudnia wydalenie ciepła z organizmu, dlatego osoby z większą masą ciała będą bardziej się pociły;
 • duży wysiłek fizyczny – to normalne, że podczas wysiłku się pocimy
 • fobia ? zwiększenie adrenaliny i odczuwanie strachu będzie powodować aktywność gruczołów łojowych;
 • problemy z krążeniem
 • zaburzenia rytmu pracy serca – szczególnie chodzi tu o przyśpieszoną pracę serca, co może powodować zwiększenie temperatury ciała. To często wiąże się z większą potliwością;
 • zaburzenia gospodarki elektrolitowej
 • cukrzyca – niski poziom cukru we krwi stymuluje do działania układ nerwowy. Podczas niedocukrzenia organizm zachowuje się tak, jakby był w sytuacji stresowej, co stymuluje wydzielanie potu.
 • problemy z tarczycą – szczególnie mówimy tu o nadczynności tarczycy. Zwiększenie produkcji hormonów tarczycy przyczynia się do przyśpieszenia metabolizmu. Idzie to w parze ze wzmożoną produkcją ciepła. Osoby z tą chorobą mogą zmagać się z uczuciem gorąca i nadmiernym poceniem się.

Jakie gruczoły potowe występują w skórze.

Ciało jest wyposażone w dwa rodzaje gruczołów potowych: apokrynowe i ekrynowe.

Ekrynowe są rozmieszczone na całym ciele, najwięcej znajdziemy ich na podeszwach stóp i dłoni.

Apokrynowe występują pod pachami, w okolicach narządów płciowych. To one wraz z produktami rozkładu bakteryjnego dają indywidualnie określony zapach ciała.

Pot składa się z chlorku sodu (soli), moczniku, kwasu moczowego, peptydów przeciwdrobnoustrojowych i kwasów tłuszczowych.

Wysychający pot na zaburzonej barierze skórnej może powodować szczypanie i podrażnienie skóry. Dlatego tak ważne jest żeby pozbyć się go ze skóry w sytuacji wzmożonego wydzielania potu.

Najczęściej stosowanym składnikiem jest chlorohydrat glinu, działa poprzez zablokowanie ujścia gruczołu potowego. Preparaty zawierające ten składnik powinny być stosowane z dużym wyprzedzeniem, ponieważ musi minąć chwilę czasu zanim zacznie działać. Zastosowanie go na już pracujące gruczoły potowe nie ma sensu ponieważ utrudnia to penetracje składnika aktywnego. Na początku zaleca się jego codzienne stosowanie, później częstotliwość może zostać zmniejszona nawet do jednej aplikacji w tygodniu.

Preparaty bez tego składnika, niestety będą działały mniej skutecznie. Niektórzy rezygnowali z tego składnika ze względu na zgłaszanie zwiększonego ryzyka choroby Alzhimera i raka piersi. Jednak badania są sprzeczne. Jedyne co wiadomo to fakt, że wysokie stężenia tej substancji mogą podrażniać skórę.

Wstydliwym problemem związanym z poceniem się jest uwalnianie nieprzyjemnego zapachu. Jest to efekt potu plus działanie naszej mikroflory. W dezodorantach często znajdziemy substancje zapachowe które maskują nieprzyjemny zapach. Niestety to może przynieść efekt przeciwny od zamierzonego. Bardziej korzystne będzie działanie antyseptyczne i bakteriobójcze.

Wśród składników eliminujących nieprzyjemny zapach będą garbniki, które możemy znaleźć w wyciągu z brzozy, kory dębu oraz w oczarze wirgilijskim.

Źródło:

 1. https://www.dermaviduals.com/english/publications/problem-skin/skin-care-at-strong-sweat-formation.html
 2. Leczenie nadpotliwości dłoni i pach toksyna botulinową typu metodą mezoporacji . Dorota Wydro
2 komentarze
 1. Dori
  Dori
  4 stycznia, 2021 at 12:47 pm

  całkiem ciekawy artykuł ale malo o rozwiązaniach, to co najczęściej jest używane nie znaczy że skuteczne, większosc nie ma pojęcia o dobrych rozwiązaniach patrząc na to czym cierpi, codzienne upychanie ujscia potu nie jest tak dobre jak kazdy sobie mysli, tu potrzeba leczenia, produkt jak electro antiperspirant który sama stosuję mogę szczególnie polecić, w skladzie zadnej chemii, bo to nie kosmetyk a kilka miesiecy bez potu szybko gwarantuje.

  Reply
  • Magda Komorowska
   Magda Komorowska
   25 maja, 2021 at 10:35 am

   Moim zdaniem temat jeszcze raczkuje w medycynie. Mało też jest sprawdzonych doniesień nt. naturalnych, czy też nieinwazyjnych metod leczenia nadpotliwości. Będziemy obserwować ten temat na bieżąco.

   Reply
Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *