NAG

Perełka wśród składników aktywnych!
NAG czyli N-Acetyloglukozamina.

Najważniejszym jego działaniem jest stymulacja produkcji kwasu hialuronowego w skórze. Dzięki temu zwiększa jej elastyczność i napięcie.
Świetną opcją jest zastosowanie go w liposomach, co ułatwia transport tej substancji. Drugim promotorem przenikania dla NAG jest d-pantenol. Dodatkową zaletą takiego połączenia będzie lepsza regeneracja skóry.

Czy wiesz że…


standardowy kwas hialuronowy nie będzie przenikał przez barierę skóry? Po prostu fizycznie nie jest to możliwe, gdyż cząsteczka jest zbyt duża. NAG stanowi składnik kwasu hialuronowego, dlatego tak dobrze jest tolerowany przez skórę.

Czy wiesz co dzieje się po przeniknięciu tego składnika przez barierę?


Po przejściu przez barierę skórną N-acetylo-D-glukozamina zamienia się w substrat kwasu hialuronowego. Dzięki temu zwiększa się jego produkcja. Warto łączyć go z witaminą A, ponieważ działają w sposób synergistyczny na produkcję kwasu hialuronowego w keratynocytach.

Co jeszcze potrafi NAG? Śmiało przeczytaj do końca!

NAG zmniejsza łuszczenie się skóry, czyli reguluje cykl życiowy komórki. Dzięki temu proces złuszczania skóry jest zoptymalizowany. To powoduje że, jest świetnym składnikiem w przypadku skór trądzikowych i jednocześnie niezwykle wrażliwych. W przypadku takich skór często chciałoby się użyć peelingu, ale niestety nawet te najdelikatniejsze i dobrze nam znane wywołują podrażnienie. Sprawdzi się również jeśli masz skórę suchą oraz dojrzałą, z pierwszymi zmarszczkami.

Ostatnim super działaniem jest zdolność do blokowanie przekształcenia się protyrozynazy w tyrozynazę (są to enzymy niezbędne do produkcji melaniny, czyli barwnika w skórze). Brak aktywności tych enzymów powoduje zahamowanie procesu powstawania barwnika w skórze (proces ten nazwany jest melanogenezą). Ma to realne przełożenie na produkcję mniejszej ilości melaniny. Oczywiście w kwestii przebarwień zawsze warto działać wielokierunkowo i łączyć go z innymi składnikami aktywnymi o działaniu wspomagającym leczenie przebarwień.

Podsumowując:


NAG stosowany w kosmetykach:
– poprawia nawilżenie i ogólny wygląd skóry;
– zwiększa jędrność i napięcie skóry oraz działa na już istniejące zmarszczki oraz przeciwdziała powstawaniu kolejnych;
– rozjaśnia przebarwienia;
– reguluje poziom złuszczania skóry.

Ten właśnie składnik znajdziecie w naszym najnowszym preparacie marki Dermaviduals, pod nazwą Hyaluronan NAG liposomes. To totalny hit!

Źródło:

 1. https://dermaviduals.de/english/skin-topics/question-answer/hyaluronic-acid-hyaluronan-and-nag.html
 2. https://dermaviduals.de/english/productslisting/dermaviduals-modular/active-agents/liposomes/hyaluronan-nag-liposomen.html
 3. Biologically active substances used to brighten skin hyperpigmentation. Malwina Zasada
 4. Przygotowanie, charakteryzacja i działanie nawilżające liposomów zawierających glukozaminę i N-acetyloglukozaminę. Dr Bizhan Malaekeh ‐ Nikouei, Dr Shiva Golmohammadzadeh, Somaye Salmani-Chamanabad , Navid Mosallaei, Dr Khadijeh Jamialahmadi,
 5. N-Acetyloglukozamina moduluje funkcję fibroblastów skóry. A Połubińska, J Cwalinski , E Baum , A Bręborowicz
 6. Synergistic Effect of N-Acetylglucosamine and Retinoids on Hyaluronan Production in Human Keratinocytes
 7. Complexation reactions of D-glucuronic acid and N-acetyl-D-glucosamine – pharmacological boioligands i cosmetic.
4 komentarze
 1. DER-MED
  DER-MED
  3 lutego, 2021 at 12:49 pm

  Świetny i przydatny artykuł 🙂

  Reply
  • Marcelina Stępińska
   Marcelina Stępińska
   24 maja, 2021 at 5:38 pm

   Bardzo dziękujemy! 🙂

   Reply
 2. Ewelina
  Ewelina
  24 maja, 2021 at 4:44 pm

  Świetny artykuł, dziękuję za niego, bardzo się cieszę, że trafiłam na tego bloga. Szukałam jednego, pewnego źródła z rzetelnymi sprawdzonymi informacjami, aby usystematyzować wiedzę, czy też wiadomości krążące w internecie. Świetna robota🙂☺️

  Reply
  • Marcelina Stępińska
   Marcelina Stępińska
   24 maja, 2021 at 5:38 pm

   Pani Ewelino bardzo się cieszę, że mogła Pani czerpać wiedzę z naszego artykułu! 🙂 Czy stosowała już Pani na swojej skórze ten składnik aktywny?

   Reply
Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *