Mycie!

Jakie mycie jest najlepsze?

Czy zdarzyło Ci się nie umyć twarzy kładąc się spać?

Czy myjesz twarz pod prysznicem?

Albo sięgasz po mydło do rąk, które z założenia powinno być tylko do rąk?

Jeśli przyznajesz się do tych grzechów, to ten wpis jest dedykowany specjalnie dla Ciebie

Co pokrywa Twoją skórę, gdy wstajesz rano?

Po nocy na pewno masz już zalegającą warstwę łoju na skórze, dodatkowo pokrywa ją kurz, bakterie oraz pasożyty. Tak, w skórze prawie 90% z nas mieszkają pajęczaki nazywane nużeńcami, które rozmnażają się głównie nocą?

Chociażby nawet z tego powodu warto by było umyć czymś twarz

Jeśli jesteś kobietą to oprócz wcześniej wymienionych warstw nosisz na sobie co najmniej 1 krem oraz makijaż. Dlatego tymbardziej wieczorem nie możesz zapomnieć o tak ważnej czynności, jaką jest porządne, dokładne umycie cery.

Przejdźmy do pierwszej kwestii: co oznacza porządne i dokładne mycie?

 • Powiem Wam najpierw, czego to NIE oznacza:
 • Nie oznacza to szorowania skóry jakimikolwiek szczoteczkami.
 • Nie oznacza to stosowania żelu z drobinkami, ziarenkami i innymi trącymi kuleczkami, które mają z założenia złuszczać skórę.
 • Nie będzie to też żaden środek z mocnym detergentem, ani żadne mydło.


Uwaga mówię to jeszcze raz: żadne mydło. Ciągle mnie o to pytacie, więc odpowiadam oficjalnie: nie zgadzam się na żadne mydło: ani z oliwą z oliwek, ani Alleppo, ani czarne, ani różowe.
Każde z nich prowadzi do wysuszenia naskórka, a w konsekwencji do reaktywności skóry i stanów zapalnych. Jeśli myjesz właśnie mydłem skórę i nic Ci nie jest ? ok bardzo się cieszę.

Porozmawiajmy za 10-15 lat takiego traktowania skóry. Ciekawe co wtedy mi powiesz

Jeśli mi dalej nie wierzysz, to umieszczam TUTAJ  link do poprzedniego odcinka, w którym po kolei opowiadałam o niszczycielskim wpływie mydła na cerę.


Porządne mycie oznacza dla mnie ni mniej ni więcej tylko to, by obejmowało ono zmycie zarówno tłuszczów ze skóry, jak i zanieczyszczeń oraz kosmetyków, tak by nie naruszyć naturalnego płaszcza wodno-tłuszczowego skóry.


Po drugie: umycie cery nie może oznaczać uczucia ściągnięcia! To jest podstawowy błąd większości osób trafiających do mnie. Nie dajcie sobie wmówić, gdy reklama do Was woła: ?Hej! Po tym żelu Twoja cera będzie oczyszczona, odświeżona, gładka, promienna, napięta, bo? jest wreszcie czysta?. A wcześniej to co? Całe życie chodziłaś brudna, niedomyta, nieoczyszczona?
Jeden kosmetyk nie jest w stanie tego wszystkiego Ci zapewnić, a na pewno nie zrobi tego preparat do mycia, który i tak zaraz spłuczesz z twarzy.


Po trzecie: to czym myjesz twarz musi ZAWSZE zostać spłukane wodą. Mleczko, olejek, płyn miceralny, żel, śmietanka, pianka ? nie interesuje mnie na tą chwilę czego używasz. Najważniejsze jest to, by woda mogła wszystko to zmyć i by nie pozostawiać tego dalej na skórze.
Mam też parę osób, które powiedzą: ?Ale Magda, nie mogę używać wody, bo ona mnie uczula, podrażnia, wysusza, etc.? Nie weźmiecie mnie w ten sposób pod włos. To nie woda Cię wysusza, tylko skóra daje Ci sygnał, że ma uszkodzoną barierę hydrolipidową. Jeśli jej nie przywrócisz, to problem będzie się pogłębiał.

Zdradzę Ci teraz sekret, jak umyć twarz tak, by można to było nazwać świadomym myciem.

Sekrety świadomego mycia twarzy:

1. Mycie delikatne
wybieraj produkty delikatne, dopasowane do Twojego typu cery. Jeśli nie jesteś pewna jaki typ cery posiadasz, pobierz mój test online na typ cery ? link otrzymasz po wpisaniu słowa TEST w komentarzu pod tym filmem (jeśli oglądasz mnie na Facebooku).


Produkty delikatne to takie, które nie zawierają substancji drażniących, SLSów, drobinek, a ich konsystencja jest łatwa do rozprowadzenia i niewysuszająca.
Delikatne mycie to takie, które absolutnie nie narusza fizjologicznej proporcji między tłuszczami, a substancjami nawilżającymi występującymi w skórze.
To takie mycie, po którym skóra jest odświeżona, ale nie ściągnięta. Nawilżona, ale nie nieprzyjemnie napięta. Nie będzie też skóra po nim nadwrażliwa, ani zaczerwieniona.

Wiesz jaka będzie?
Przyjemna w dotyku, delikatna, gładka, ukojona, przygotowana na to, co ma wydarzyć się zaraz po umyciu.

2. Mycie dwuetapowe

jak sama nazwa wskazuje, ma przebiegać w dwóch krokach:

 • najpierw użyj preparatu, który ma zmyć tłuszcze z zanieczyszczeniami z naskórka,
 • a zaraz potem użyj kosmetyku wiążącego się z wodą.

Tylko w ten sposób umyjesz wszystkie niepotrzebnie zalegające na naskórku fazy: i wodną i tłuszczową

3. Mycie dokładne

pokażę Ci jak wygląda dokładne mycie: gdy nakładasz olej, żel lub inny preparat na dłonie, to rozprowadź je najpierw po dłoniach. Potem całymi dłońmi zacznij wmasowywać swój kosmetyk do mycia. Skoncentruj się na linii włosów, przy uszach, na żuchwie, szyi, brwiach, okolicy oczu i nosa.

4. Wielokrotne spłukiwanie
nawet jeśli do mycia używasz płynu miceralnego to i tak musisz go spłukać! Nie sugeruj się tym, co pisze producent na odwrocie opakowania. Płyn miceralny oprócz tego, że zawiera micele mające zadanie przyklejać do siebie tłuszcze ze skóry, to w swoim składzie mają także detergenty. Detergent, tak jak mydło, to substancja drażniąca naskórek. Powoduje wysuszanie, stan zapalny, a w konsekwencji prowadzi do trądziku.


Wiele osób nie zmywa też mleczka, To także poważny błąd. Zamiast umyć twarz, to zostawiasz na niej kolejną warstwę kosmetyku. Nie wierzysz mi? To wyobraź sobie jak byś się czuła, gdybyś od dzisiaj zamiast pod prysznicem, to myłabyś się wyłącznie w taki sposób, że przemywasz ciało mleczkiem do demakijażu? Prawda, że to już jest mało komfortowe? Nie traktuj w tym wypadku swojej cery inaczej ? spłucz ją wodą i to kilka razy.
W tzw. ?pielęgnacji koreańskiej? mycie to podstawowa czynność pielęgnacyjna twarzy. I podpisuję się pod tym rękami i nogami. Mycie przygotowuje cerę do następnego etapu jakim jest tonizowanie, jego niewłaściwe wykonanie upośledza każdą kolejną czynność. Nawet najdroższy, najlepszy krem świata nie będzie spełniał swojego zadania, jeśli polegniesz na tak prostej, a zarazem ważnej rzeczy, jak umycie twarzy.


Chętnie dowiem się, jak i czym Ty myjesz swoją twarz. Napisz w komentarzu!

1 komentarz
 1. Daria
  Daria
  7 grudnia, 2019 at 5:15 pm

  Ja myje żelem aloesowym.na szczoteczkę soniczna foreo luna około 2 minut. I splukuje woda, bo dla mnie umycie skóry mleczkiem czy płynem micelarnym to nie mycie. Splukanie woda musi być koniecznie.

  Reply
Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *