Jakie typy cer lubią glinki?

Jeżeli jesteś  zwolenniczką naturalnych maseczek do skóry twarzy, to dobrym pomysłem na domowe spa jest maseczka z glinki.  Glinki w kosmetyce istnieją już od dawna, ale chyba czasem zapominamy o ich dobroczynnych właściwościach. Zawierają w sobie bogactwo mikro- i makroelementów. W zależności od tego jakiego rodzaju jest glinka możemy, dobrać je do problemu z jakim zmaga się nasza skóra.


Czym jest sławna glinka?

Glinka to naturalny minerał, powstały w wyniku przemian hydrotermicznych pyłów lub skał wulkanicznych. Przygotowane są do użytku kosmetycznego po wcześniejszych procesach wyprażania, mielenia oraz suszenia. Jej barwa zależy od stężenia mikro-i makroelementów i zawartości minerałów. Glinki wykorzystywane są jako maseczki oraz składniki kremów, pudrów, mleczek, mydeł, dezodorantów, szamponów oraz innych produktów kosmetycznych. Najbardziej popularne glinki stosowane w kosmetyce to: zielona, czerwona, żółta, różowa oraz biała.


Jaką glinkę wybrać?

GLINKA ZIELONA

 • TYP CERY- tłusta, łojotokowa, trądzikowa, z zaskórnikami, sprawdza się również przy łuszczycy i egzemie.
 • JAK DZIAŁA- antyseptycznie, oczyszczająco, łagodząco oraz ściągająco.
 • CO ZAWIERA- krzem, magnez, wapń potas , sód , cynk, mangan i selen.

GLINKA CZERWONA

 • TYP CERY- tłusta, mieszana, naczynkowa, z trądzikiem różowatym.
 • JAK DZIAŁA- uszczelniająco na naczynia krwionośne, oczyszczająco, redukuje zaczerwienienia, nawilża i wzmacnia bariere skórną.
 • CO ZAWIERA-  żelazo, krzem, potas, magnez, wapń, glin , miedź, fosfor , tytan i mangan.

GLINKA BIAŁA

 • TYP CERY- dojrzała, wrażliwa, sucha.
 • JAK DZIAŁA- oczyszczająco, odświeżająco, kojąco, regenerująco.
 • CO ZAWIERA- aluminium, krzem, wapń, magnez, żelazo, potas oraz sód i mangan.

GLINKA ŻÓŁTA

 • TYP CERY- tłusta, trądzikowa.
 • JAK DZIAŁA- oczyszczająco, przeciwłojotokowo, przeciwzapalnie, przyśpieszająco  gojenie zmian trądzikowych.
 • CO ZAWIERA- krzem , glin, żelazo, potas, magnez, wapń , sód, tytan.

GLINKA RÓŻOWA (połączenie glinki białej i czerwonej)

 • TYP CERY- wrażliwa, sucha.
 • JAK DZIAŁA- oczyszczająco, regenerująco, kojąco oraz wzmacniająco .
 • CO ZAWIERA- krzem, glin, wapń, żelazo, magnez, aluminium, sód i potas.

Jak przygotować taką maseczkę?

Warto pamiętać o tym że, maseczka z glinki nie może zaschnąć na skórze twarzy. Jeżeli zaschnie może wyciągać wodę z naskórka, czyli wzmagać tzw. TEWL, czyli transepidermalną ucieczkę wody. A przecież nie o to chodzi żeby odwadniać skórę za pomocą maseczki Można nakładać ją w różny sposób:

1. pierwszy sposób ? rozrobić w miseczce maseczki tak, aby za każdym razem kiedy zaczyna podsychać można było dołożyć kolejną warstwę;
2. drugi sposób ? nałożyć warstwę maski i nałożyć zwilżony kompres .
3. trzeci sposób ? nałożyć warstwę maski i spryskiwać wodą, gdy zacznie podsychać.

Glinkę rozrabiamy z wodą tak, aby konsystencja przypominała gęstą śmietanę. Zwykłą wodę kranową można zastąpić wodą kwiatową (hydrolatem), która nada dodatkowych korzyści dla naszej skóry. Jeżeli chcemy taką maseczkę wzbogacić można również, dodać do niej kilka kropel olejku -odpowiednio dobranego do typu cery. Artykuł o olejach możecie zobaczyć w naszych wcześniejszych wpisach na blogu, a niedługo też pojawi się o nich kolejny wpis.

Najlepszą glinką z wyboru będzie ta, która jest w 100 % naturalna (w proszku). Gotowe, rozrobione maseczki kremowe z glinki (dostępne w drogeriach) są tylko pewnym produktem pochodnym. Zawierają w sobie glinkę, ale w dużej mierze również zbędne substancje takie jak: barwniki, konserwanty, zapachy oraz substancje konsystencjotwórcze. Naturalna glinka nie podrażnia i nie wysusza, co często jest jej zarzucane, a to tylko dlatego, że jest często źle aplikowana (wysusza skórę, tak jak wyżej wspomniałam). Spokojnie może być stosowana przez alergików, w przeciwieństwie do glinek gotowych zawierających dodatki.


Jak stosować?

Maskę należy stosować raz w tygodniu, pozostawiając ją na skórze około 15 minut. Warto pamiętać o tym żeby przygotować skórę przed nałożeniem maski dokładnie myjąc skórę. Po 15 minutach należy dokładnie zmyć maskę wodą i nałożyć krem.

Taka maseczka jest bardzo szybkim, przyjemnym i przede wszystkim tanim sposobem na uzupełnienie pielęgnacji domowej. Często zalecamy jej stosowanie swoim klientkom o typie skóry tłustej, trądzikowej, nieodwodnionej, z zaskórnikami.

Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *