Jak zbudowana jest skóra?

Dziś zaczniemy od podstaw. Bo bez tego nie da rady zrozumieć, dlaczego skóra zachowuje się tak a nie inaczej, np. dlaczego szczypie i jest ściągnięta po umyciu.

Jak zbudowana jest skóra?

Zdrowa skóra składa się z 2 podstawowych warstw: naskórka (warstwy zewnętrznej) i skóry właściwej (warstwy zewnętrznej).

Funkcją naskórka jest:

– zapewnienie ochrony i szczelnej bariery przed:

 • Światłem słonecznym
 • Insektami
 • Bakteriami
 • Zbyt wysoką i zbyt niską temperaturą
 • Brudem
 • Gazami

– zatrzymanie wewnątrz organizmu:

 • Płynów, np. wody, krwi
 • Soli mineralnych
 • Witamin
 • Hormonów
 • Białek
 • Ciepła

– ochrona przed:

 • Ścieraniem
 • Otarciem
 • Naciskiem

– wydalanie zbędnych produktów przemiany materii

Jak widzicie z pozoru cienki, delikatny naskórek ma do wykonania ogrom pracy. Zdrowa skóra ma niesamowite zdolności samoregeneracyjne, jej działanie ochronne funkcjonuje z automatu i nie trzeba wiele dokładać do pielęgnacji, by tak pozostało. Problemy pojawiają się dopiero wtedy, gdy zaburzymy fizjologiczne funkcjonowanie skóry.

Skóra właściwa

Przejdźmy do skóry właściwej, tej głębszej warstwy. Skóra właściwa jest znacznie większa, grubsza. Stanowi aż 90 % całej masy skóry. Jej główną rolą jest fizyczna odporność.

Skóra właściwa składa się z 2 warstw: brodawkowatej i siateczkowatej.
Brodawkowata ściśle jest połączona z naskórkiem. To w niej znajdują się włókna kolagenowe (uszkodzenie tej warstwy może spowodować utratę jędrności, opadające policzki, tzw chomiki, zwiększenie widoczności bruzd). Nie można zapomnieć o tym, że kolagen to białko, a o jego rozciągliwości i elastyczności decyduje elastyna.

W warstwie siateczkowatej skóry właściwej znajdziemy gruczoły łojowe i potowe, a także cebulki włosowe. Tutaj włókna kolagenowe i elastynowe są gęsto utkane, przez co nie da się skóry tak po prostu ?rozedrzeć?.

Sam naskórek składa się z 5 warstw:

 • rogowej
 • jasnej
 • ziarnistej
 • kolczystej
 • podstawnej

Warstwa rogowa skóry jest najważniejszą z punktu widzenia kosmetologa i osoby, która chce zacząć świadomie pielęgnować własną cerę. Jest to ta sama warstwa, którą codziennie dotykasz i na którą nakładasz kremy, serum, olejki. Jej grubość nie przekracza grubości ludzkiego włosa!

Najważniejsze białko, z którego zbudowana jest warstwa rogowa to keratyna. Począwszy od warstwy podstawnej keratyna dojrzewa, mnoży się, zmienia swój kształt, łączy się z lipidami naskórka ? to wszystko dzieje się przez kolejne warstwy: kolczystą, ziarnistą i jasną. W warstwie rogowej keratyna zamienia się w keratynocyty, a gdy one zaczynają obumierać ? mowa wtedy o korneocytach. Wtedy dochodzi do złuszczania się naskórka. Cały cykl przemiany keratyny trwa 26-42 dni, jest to bardzo indywidualne.

Muszę dodać, że ten cykl komórkowy wydłuża się wraz z wiekiem, dlatego też skóra z biegiem lat staje się bardziej sucha, szorstka w dotyku, szara.

Istnieją jednak sposoby na przyspieszenie złuszczania się skóry, przyspieszenie odnowy komórkowej, nagromadzenie się większej liczby młodych komórek w skórze. W tym zadaniu najlepiej sprawdzają się retinole, alfahydroksykwasy takie jak kwas migdałowy, mlekowy, czy glikolowy.

Tutaj jedna uwaga: do ?odmładzania? cery używaj związków chemicznych rozluźniających wiązania między komórkami naskórka. Będą to dobrej jakości peelingi enzymatyczne, kwasy w serum lub toniku. Z kolei wspomniany retinol to pochodna witaminy A, która reguluje naturalny proces komórkowy skóry.

I już widzisz, że zwykłe peelingi ziarniste lub typu peel-off, albo wszelkie szczoteczki czyszczące nie wchodzą w zakres peelingów wyraźnie wpływających na odbudowę żywych komórek naskórka. Te peelingi jedynie odrywają już martwe komórki warstwy rogowej. Co oczywiście nie odbiera im efektu wygładzenia skóry i poczucia miękkości, ale jednak nie działają one tak skutecznie jak enzymy czy kwasy.

Jeśli skóra jest zdrowa ? złuszczanie nie jest intensywne ani dokuczliwe w codziennym życiu. Jeśli niestety coś zaburzy ten proces, np. skoki hormonów, choroby np. łuszczyca, rybia łuska, albo wysuszająca pielęgnacja ? wtedy złuszczanie przyspiesza, a na skórze pojawiają się suche, nieestetyczne łuski.

Nie mogę nie wspomnieć tutaj o bardzo ważnej roli lipidów naskórka, czyli tłuszczów, które spajają ze sobą komórki korneocytów. Lipidy to taki klej, który nie rozpuszcza się w wodzie. Do lipidów skóry należą: fosfolipidy, glikolipidy i cholesterol, trójglicerydy, skwaleny i woski. Jeśli chcesz odbudować barierę hydrolipidową to powinnaś szukać w składzie kremów właśnie tych składników.

Już teraz powinno zaświecić Ci się czerwona lampka: wiesz już, że lipidy są ważne dla skóry, bo ją po prostu naturalnie tworzą. Używanie niewłaściwych i w zbyt dużej ilości olejów do pielęgnacji cery, a także mycie twarzy wyłącznie olejami może powodować wypłukiwanie, rozpuszczanie się lipidów skóry, a w konsekwencji do ucieczki wody przez naskórek.

2 komentarze
 1. Kot kot kot
  Kot kot kot
  25 marca, 2020 at 10:35 am

  To dla czego zaleca Pani mycie olejem hydrofilowym skórę która się odwadnia i jest zaburzona, reaktywna? To wypłukuje kompletnie resztki lipidów ze skóry.

  Reply
  • Magda Komorowska
   Magda Komorowska • Autor Posta •
   25 marca, 2020 at 1:19 pm

   Wszystko co jest napisane na tym blogu ma znaczenie i jest dokładnie przemyślane i poparte badaniami naukowymi. Proszę jeszcze raz przeczytać ostatnie zdania tego wpisu: Używanie NIEWŁAŚCIWYCH i w zbyt dużej ilości olejów do pielęgnacji cery, a także mycie twarzy WYŁĄCZNIE olejami może powodować wypłukiwanie, rozpuszczanie się lipidów skóry, a w konsekwencji do ucieczki wody przez naskórek.
   Myślę, że podkreślone słowa wszystko wyjaśniają.

   Reply
Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *