Składniki przeznaczone dla skóry trądzikowej i wrażliwej

Trądzik i tłustość skóry kiedyś kojarzył się z typowo grubą, odporną, szarą skórą. Którą traktuje się mydłem, wszelkiego rodzaju alkoholami bo przecież to wysusza zmiany zapalne.

Niestety sytuacja coraz częściej jest inna i mamy do czynienia ze skórą tłustą, trądzikową, ale i odwodnioną z zaburzoną barierą hydro-lipidową.

Na początku wiadomo trzeba zadbać o prawidłowe nawodnienie skóry i przywrócenie bariery ochronnej. Ale oprócz tego skóra będzie potrzebować składników przeciwtrądzikowych.

W takim razie jakie składniki nie rujnują nam bariery ochronnej a są przydatne w trądziku ?

Poniżej opisze Wam kilka z nich:

Niacynamid (nikotynamid, witamina B3, niacyna, witamina PP)

ma właściwości przeciwzapalne oraz regulujące wydzielanie łoju. Co jest bardzo ważne wykazuje pozytywne działanie na przebarwienia oraz czerwone plamy. Będzie powodował szybszą regeneracje przebarwień potrądzikowych. Stymuluje skórę do produkcji elementów barierowych takich jak ceramidy. Pomaga w regeneracji skóry oraz w walce z bliznami po zmianach trądzikowych.

Kwas azelainowy

bardzo ceniony składnik stosowany w walce z trądzikiem. Wywiera działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, regulujące wydzielanie sebum oraz lekkie keratolityczne. Jego działanie na regulacje wydzielania łoju zawdzięczamy poprzez wyłapywanie enzymu 5?-reduktaze. Ten enzym jest potrzebny do przekształcenia testosteronu na dihydrotestosteron, który łączy się z receptorami gruczołu łojowego i zwiększa jego wydzielanie. Bardzo przydatny jest również w hamowaniu powstawania barwnika, co czyni ten składnik nr.1. W zależności od stężenia może być stosowany również w trądziku różowatym i wrażliwych skórach.

Azeloglicyna

jest pochodną kwasu azelainowego. Jest lepiej tolerowana przez skóry wrażliwe. Wykazuje bardzo podobne działanie do kwasu azelainowego.

Drożdże

raczej kojarzą nam się ze składnikiem potrzebnym do wyrobu ciasta. Nic bardziej mylnego, ponieważ przydaje się również w kosmetyce. To bardzo bogate źródło witamin z grupy B czyli, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 oraz kwas foliowy, inozytol i cynk, magnez, potas, siarkę, żelazo, miedź i chrom. Witamina B6 jest składnikiem który, wyłapuje enzym 5-alfa-reduktazy, aby nie przekształcił się testosteron w DHT. DHT (dihydrotestosteron) jest to hormon pobudzający wydzielanie łoju. Ze względu na cynk i siarkę ma również właściwości antybakteryjne.

Cynk

jest bardzo przydatny w walce z trądzikiem. Głównie mówi się tu o działaniu przyspieszającym regenerację skóry oraz regulacji łoju. Niedobór osłabia czynność układu immunologicznego skóry, skóra jest bardziej podatna na zakażenia.

Siarka

ma właściwości komedolityczne oraz przeciwbakteryjne. Reguluje proces rogowacenia, czyli wpływa na prawidłowe tempo złuszczania się naskórka. Co jest bardzo ważne w chwili gdy, walczymy z zaskórnikami.

Oczar wirgilijski

przede wszystkim ma udowodnione działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowo oraz antybakteryjnie. Coraz częściej spotykam kosmetyki, które są stworzone na wodzie oczarowej, a najprostszym kosmetykiem jest hydrolat z oczaru.

Lukrecja

wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriostatyczne. Bardzo dobry składnik dla skór łojotokowych z tendencją do powstawania zmian zapalnych. Głównym składnikiem jest kwas glicyryzynowy, który posiada właściwości wiązania wody w skórze. Z kolei dzięki zawartości glabryndyny wykazuje działanie depigmentacyjne i wybielające. Glabrydyna blokuje tyrozynazę – enzym odpowiedzialny za powstawanie przebarwień.

Taką skórę oprócz działania przeciwzapalnego oraz przeciwtrądzikowego, należy odpowiednio nawilżać i dbać o barierę ochronną skóry. Bez takiego połączenia nasza pielęgnacja domowa nie ma szans, by nam pomóc. Bardzo ważne jest to, aby pielęgnacja opierała się nie tylko na składnikach typowo przeciwtrądzikowych, tu sprawdza się powiedzenie ?co za dużo to niezdrowo ??.

Źródło :

1. Vitamin B Derivative (Nicotinamide)Appears to Reduce Skin Cancer Risk. Nazarali SKuzel P.

2. Uniwersalny niacynamid. Sylwia Korczyńska:

  • Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego (Acne vulgaris) Część I. Witaminy i minerały.  Jolanta Dawidziak , Monika Balcerkiewicz
  • Leczenie trądziku pospolitego ? charakterystyka schorzenia, przegląd preparatów OTC oraz Rx do stosowania miejscowego Praca specjalizacyjna: Farmacja Apteczna Mgr farm. Małgorzata Kamuś, Kierownik specjalizacji: mgr farm. Joanna Gracz
  • Zastosowanie kwasu azelainowego w wybranych schorzeniach dermatologicznych.Paula Dębek , Anna Piotrowska , Magdalena Nastałek , Natalia Totko-Borkusiewicz , Olga Czerwińska-Ledwig , Roxana Zuziak , Wanda Pilch
  • Właściwości kosmetyczne drożdży – Agnieszka Kulawik-Pióro
  • Fitochemiczne badania porównawcze wyciągów ze świeżych i wysuszonych surowców roślinnych.
  • Cynk ? pierwiastek zdrowia. Maria Szcześniak, Bożena Grimling, Jan Meler
Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *