Przegląd serum z witaminą C

Jest już wiosna, a wraz z nią słońce. Zawsze wiosną polecam wdrożenie serum na bazie antyoksydantów. Witamina C jest jedną z tych najpopularniejszych. Pod jaką postacią najczęściej spotykamy witaminę C – pisałam TUTAJ.

Często używa się stwierdzenia że, witamina C to „wymiatacz wolnych rodników”.

Witamina C neutralizuje wolne rodniki powstałe na skutek promieniowania słonecznego. Chroni również skórę przed stresem oksydacyjnym, które może powodować uszkodzenie kolagenu w skórze. Nadmierna ilość wolnych rodników może przyczynić się do wytworzenia mediatorów zapalnych, które również przyczyniają sie do szybszego starszenia.

Organizm człowieka jest niezdolny do syntetyzowania witaminy C, z powodu utraty enzymu, który go produkuje. Zatem musimy, go uzupełniać za pomocą odpowiedniej diety lub suplementacji. Bardzo ciekawy jest fakt, że doustne stosowanie witaminy C powoduje ograniczony jej wzrost w skórze. Dlatego jeżeli myślimy o jej dobroczynnym wpływie na skórę warto wdrożyć ją do pielęgnacji np. w postaci serum lub kremu.

Poniżej przedstawie Wam kilka wersji preparatów z witaminą C:

Timelees – Skin care – Hialuronic Acid + Vitamin C Serum

Posiada łagodną postać witaminy C, dlatego nada się dla skóry wrażliwej. Dodatkowo w składzie zawiera kwas hialuronowy, który wiąże wodę w skórze.

The Ordinary – Ascorbic Acid 8% + Alpha Arbutin 2%

Posiada witaminę C w formie kwasu askorbinowego, więc nie będzie odpowiednia dla skór alergicznych, wrażliwych lub odwodnionych z zbaurzonym płaszczem hydrolipidowym. Dodatkowo zawiera alfa arbutynę która, działa rozjaśniająco na przebarwienia.

Timeless – Skin Care – 20% Vitamin C + E Ferulic Acid Serum

Zawiera duże stężenie witaminy C w postaci kwasu askorbinowego, dlatego może podrażniać. Raczej dedykowałabym go skórom odpornym. Ze względu na dodatkowe składniki takie jak kwas ferulowy i witaminę E, szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku skór dojrzałych. Kwas ferulowy służy jako dodatkowy antyoksydant.


The Ordinary – Ascorbyl Tetraisopalmitate Solution 20% in Vitamin F

Jest to najlepsza i jedna z najbardziej stabilnych postaci witaminy C, rozpuszczalna w tłuszczach. Dodatkowo serum zawiera kwasy tłuszczowe, co sczególnie mogą polubić skóry suche. Może być stosowany również przez skóry wrażliwe. Ponieważ ta pochodna nie podrażnia skóry.


LIQPHARM, LIQ CC, serum rich

15 % witaminy C w postaci kwasu askorbinowego z dodatkiem 1 % witaminy  E. Jego forma jest cięższa od wersji light, ale w mojej ocenie dobrze się wchłania. Kolejnym składnikiem tego serum jest kwas hialuronowy, który ma za zadanie wiązać wodę w naskórku.


Biochemia urody – serum antiox

Serum do przygotowania samemu w domu, również zawiera stabilną, rozpuszczalną w olejach formą witaminy C. Zestaw dodatkowo zawiera kwas hialuronowy, który jest humehtantem i zwiąże wode w naskórku.

Posiad również dodatkowe antyoksydanty takie jak:

 • zielona herbata
 • kwas ferulowy.

Serum jest na bazie mleczka winogrowego, nie jest na czystym oleju i tu mogę pokusić się o zdanie, że może przypodobać się nawet skórom tłustym.


Dermaquest, C infusion serum

Serum składowo bardzo obiecujące, 10% stężenie witaminy C w postaci tetraizopaltyminian askorbylu (INCI: Tetrahexyldecyl Ascorbate). Formuła wzbogacona jest o kwas ferulowy, jako dodatkowy antyoksydant i co ciekawe  jest w nim również retinol w stężeniu 0,2%.

Znajdziemy też inne korzystnie działające składniki takie jak:

 • witamina E
 • fosfolipidy
 • peptyd
 • kwas hialuronowy.

Składniki aktywne są zamknięte w liposomach, co dodatkowo wpływa na wchłanialność i skuteczność preparatu.


Sidmool Vitamin C 30

Znajdziemy tutaj witaminę C pod dwiema postaciami:

 • kwas askorbinowy
 • soli magnezowej fosforanu askorbinowego.

Niestety również może powodować podrażnienie wrażliwej skóry.  Ma bardzo ciekawy skład ponieważ zawiera arbutynę o działaniu rozjaśniającym. Między innymi składnikami o dzialaniu antyoksydacyjnym.

W tym serum są:

 • witamina E,
 • ekstrakt z liści morwy białej.

Purito pure vitamin C serum

Jest to ciekawe połączenie witaminy C w postaci kwasu askorbinowego z kwasem hialuronowym, niacynamidem, arbutyną, czynnikem wzrostu oraz ekstraktami roślinnymi.


100% Pure, Multi-Vitamin + Antioxidants Potent PM Serum

Duże stężenie witaminy C, witaminy E i niacynamidu, dodatkowo wzmocnione 0,5% retinolu. Kwas hialuronowy zawarty w serum będzie wiązał wodę w naskórku, a dodatek ekstraktu z pomidora jest dodatkowym antyoksydantem. Moja uwaga jest jedna odnośnie tego preparatu, trzeba uważać i wprowadzać go powoli ponieważ jest tu retinol. A jak wiecie retinol często wiąże się z podrażnieniem jeżeli zbyt często go nakładamy. U niektórych może być tak że nakładanie preparatu z retinolem skończy się na częstotliwości dwóch razy w tygodniu. Każda skóra może mieć inny próg tolerancji.

Kiedy stosujemy witaminę C, należy pamiętać o:

 • przechowywaniu w miejscu nienasłonecznionym
 • opakowanie powinno być szczelnie zamknięte
 • w okresie letnim koniecznie należy zastosować filtr UV

Dlaczego podczas stosowania witaminy C warto stosować filtry przeciwsłoneczne?

Ponieważ, gdy zastosujemy witaminę C na skórę, bez zabezpieczenia przed promieniami słonecznymi, a mamy kontakt ze słońcem – stężenie tej witaminy w skórze znacząco spada. Witamina C samodzielnie nałożona na skórę, nie uchroni nas przed negatywnym działaniem słońca, ale gdy dołożymy np. krem z filtrem, wykazuje dużo większą skuteczność. Jej stężenie w skórze nie spada tak szybko. Filtr przeciwsłoneczny chroni witamine C przed jej szybkim rozpadem w skórze. Dlatego wniosek jest prosty stosowanie tej witaminy, bez ochrony przeciwsłonecznej jest tylko stratą czasu i pieniędzy.


Jak widzicie w witaminie C jest siła, w połączeniu z innymi antyoksydantami oraz filtrami przeciwsłonecznymi, wykazuje jeszcze bardziej skuteczne działanie. Jest to cenny składnik, jeżeli chcemy skutecznie chronić się, przed negatywnymi skutkami wywołanymi przez wolne rodniki.

Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *