Podróż przez peelingi

Peeling skóry jest nieodłącznym elementem naszej pielęgnacji w domu. Dzięki niemu wiele typów cer zachowuje się w dobrej kondycji. Niestety dobór odpowiedniego peelingu, nie zawsze okazuje się być prosty. Jak już wybierzemy odpowiednią formę złuszczania pojawia się od razu pytanie: ?Jak często powinnam go używać??.

Zbyt agresywne ścieranie lub zupełna rezygnacja z peelingu, przy niektórych typach cer może doprowadzić do wzmożonego łojotoku, odwodnienia, przyczynić się do trądziku oraz innych chorób skóry. Bardzo przemyślany wybór peelingu powinny zastosować także osoby z cerą wrażliwą, naczyniową. W przypadku cer nadreaktywnych i z zaburzonym płaszczem hydro-lipidowym warto wstrzymać się z peelingami do momentu wyeliminowania czynników wzmagających dolegliwości oraz całkowitej poprawy funkcjonowania skóry.

Ze złuszczania nie tylko powinny korzystać osoby z przyśpieszonym cyklem komórkowym (z szybszym narastaniem martwych komórek naskórka). We pozostałych przypadkach (oprócz tych wymienionych wyżej) polecam je wszystkim osobom.

Stosowanie peelingów jest ważne, aby kremy mogły się odpowiednio wchłaniać oraz by nie zanieczyszczać i obciążać skóry martwymi fragmentami naskórka. Peeling to kolejny krok w pielęgnacji, zaraz po myciu, któremu warto się przyjrzeć.

Od czego zacząć złuszczanie skóry?

Peelingów na rynku kosmetycznym jest dość sporo. Od razu powstaje pytanie, który dobrać żeby był odpowiedni dla mnie?

Jest sporo zagrożeń czyhajacych na tych, którzy dobiorą niewłaściwy peeling do potrzeb i typu swojej skóry. Reakcjami niechcianymi są: podrażnienie skóry, rozniesienie stanu zapalnego, odwodnienie i ściągnięcie skóry lub nadmierny łojotok.

Aby się przed tym wystrzec najpierw należy poznać dokładne potrzeby swojej cery. Możesz to zrobić wykonując nasz test: www.zdrowy-styl.pl/typcery


Polecam najpierw sprawdzić, jakie są aktualne potrzeby skóry wypełniając test, a dopiero potem dopasować dla siebie odpowiedni rodzaj peelingu (rodzaje i wskazane typy cer podaję poniżej).


Plusy stosowania peelingów

Zalety stosowania peelingu są bardzo obiecujące, dlatego tak chętnie po nie sięgają Polki:

– usunięcie martwych komórek naskórka

– odświeżenie i głębsze oczyszczenie skóry

– lepsze wchłanianie preparatów

– wygładzenie powierzchni skóry

– zniwelowanie szorstkości skóry

Rodzaje peelingów i dobór do typu cery

PEELING ENZYMATYCZNY

Jak sama nazwa wskazuje zawiera w swoim składzie enzymy. Enzymy mają za zadanie rozluźnić wiązania międzykomórkowe i złuszczyć skórę.

Najpopularniejsze składniki peelingów enzymatycznych to:

– bromelaina ( ekstrakt z ananasa )

– enzym owoców ananasa hydrolizuje białka komórek (trawi je), dlatego stosowany jest w peelingach.

– papaina ( ekstrakt z papai ) – pozyskiwany jest z liści i owoców, działa złuszczająco tylko na martwe komórki naskórka.

Peeling enzymatyczny dobrze sprawdzi się u osób ze skórą suchą, wrażliwą, odwodnioną (ale dopiero w trakcie programu odbudowy wartswy hydrolipidowej, a nie solo w przypadku skóry odwodnionej), najlepiej raz w tygodniu. U osób ze skórą trądzikową, zanieczyszczającą się lub łojotokową  – minimum 2 razy w tygodniu.

Przegląd najlepszych peelingów enzymatycznych

1. RHONDA ALLISON DERMA PEEL
– peeling enzymatyczny na bazie ekstraktu z ananasa i papai, oraz stabilnej formy witaminy C (kwas askorbinowy).
Należy nanieść go na dokładnie oczyszczoną i osuszoną skórę. Później wykonać masaż okrężnymi ruchami do momentu całkowitego zrolowania produktu. Na koniec należy dokładnie przemyć skórę.
To absolutnie najlepszy peeling enzymatyczny jaki mógł wpaść w ręce!

2. AVA Laboratorium maska enzymatyczna 
– jest oparta również na bromelainie oraz papainie. Bazą tego produktu jest woda i kaolin ( biała glinka ).
Tutaj również uwaga na zasychanie produktu , znów zwilżamy skórę, jak maska złuszczająca zacznie podsychać (spryskujemy mgiełką lub nakładamy wilgotny kompres).

3. SYLVECO peeling enzymatyczny 
– jest delikatniejszy niż poprzednik, zawiera w swoim składzie oleje. Może być za lekki dla skór, które potrzebują większego złuszczenia (tłuste, odporne, grube, zanieczyszczające się).

4. JADWIGA Peeling enzymatyczny
– jest typowym peelingiem enzymatycznym ponieważ zawiera bromelainę i papainę. Możemy napotkać jego dwie wersje: albo sam peeling enzymatyczny ( tubka biało-niebieska ) albo druga wersja peeling enzymatyczny z granulkami wosku jojoba ( tubka biało-różowa) . Granulki wosku jojoba są mało wyczuwalne pod ręką, dlatego zaliczyłam go do peelingu enzymatycznego. 

PEELINGI W PROSZKU/ PUDRZE

Niewielką ilość preparatu nakłada się na zagłębienie dłoni i miesza z wodą. Na stworzonym preparacie należy wykonać lekki masaż i po kilku minutach należy spłukać dokładnie preparat .

Taki rodzaj peelingu jest bardzo delikatny i odpowiedni dla skór wrażliwych. Można stosować go nawet codziennie jeżeli skóra tego potrzebuje. Przy tej metodzie można samodzielnie kontrolować intensywność peelingu: dodając więcej wody złuszczanie będzie niewielkie, lub dodając niewielką ilość wody ? peeling będzie mocniejszy.

Przegląd najlepszych peelingów pudrowych

1. CELL FUSION C Papaya Granule Peels 
? lekki preparat na bazie enzymów z papai, witaminy C oraz minerałów. 

2. DERMALOGICA Daily Superfoliant 
? z racji zawartości kwasów ma troszkę silniejsze działanie. Główne składniki: kwas migdałowy, aktywny węgiel, niacynamid, kwas mlekowy i papaina.

PEELING MECHANICZNY

W swoim składzie zawiera drobinki, które złuszczają naskórek poprzez masaż. Tutaj trzeba uważać, aby sam masaż nie trwał za długo i zbyt intensywnie , ponieważ może przyczynić się do wrażliwości skóry oraz jej odwodnienia (nadmiernej ucieczki wody).

Peelingu mechanicznego nie powinny stosować osoby z trądzikiem pospolitym, jak również i trądzikiem różowatym, aby nie zwiększyć ilości stanów zapalych. Na pewno nie sprawdzi się także przy cerach wrażliwych i z widocznymi naczynkami.

Dobrze żeby takie typy peelingów zawierały substancje łagodzące oraz nawilżające. Wtedy zmniejszymy ryzyko podrażnienia i ściągnięcia skóry. Należy zwrócić uwagę aby, substancja ścierająca nie była zbyt ostra. 

Peeling mechaniczny przeznaczony jest dla osób ze skórą odporną i bez stanów zapalnych, które czują, że peeling enzymatyczny jest zbyt słaby, a jego efekty są nieodczuwalne. Dobry okaże się również dla osób z przyśpieszonym cyklem komórkowym (nadmiernym nawarstwianiem się martwych komórek naskórka).

 Przegląd peelingów mechanicznych (ziarnistych)

1. NACOMI Peeling do twarzy
– w dużej mierze zawiera w swoim składzie oleje, co zmniejsza drażnienienie skóry, a peeling mechaniczny staje się przyjemniejszy. Głównym składnikiem ścierającym są drobinki korundu. Po zmyciu peelingu może zostać cieniutka warstwa olejku , jeżeli nie lubicie tego , zawsze można przetrzeć skórę tonikiem lub hydrolatem.

2. VIANEK Normalizujący peeling do twarzy 
? substancją ścierającą jest korund, w swoim składzie zawiera wit. E , panthenol, oraz oleje. Prosty i naturalny skład, pozwoli na dokładne złuszczenie i oczyszczenie skóry.

3. FITOMED Maseczka-peeling k+k 
? peeling na bazie kwasu mlekowego oraz korundu (mogą go wykonać osoby ze skórą trądzikową, ale tylko jeżeli nie ma stanów zapalnych).

PEELING NA BAZIE KWASÓW

Peelingi te, jeżeli przeznaczone są do pielęgnacji domowej, nie zawierają dużych stężeń kwasów. Co nie znaczy, że nie działają. Po prostu peelingi o dużych stężeniach kwasów przeznaczone są do użytku profesjonalnego, które wykonywane są w gabinetach kosmetycznych lub lekarskich.

Kwasy dobrze wpływają na skórę – stymulują ją do odnowy. W zależności od tego, jakie kwasy są w preparacie, można przypasować je do różnych typów skór. Przede wszystkim takie peelingi sprawdzą się przy skórach trądzikowych, z problemem przebarwień, dla skór starzejących się, ze zmarszczkami.

Przegląd peelingów kwasowych

1. STARA MYDLARNIA bioaloes peeling enzymatyczny lub Vitamin C peeling enzymatyczny
? w swoich składach zawierają kwas mlekowy oraz kwas cytrynowy ale również i enzymy : papaina i bromelaina.

2. ORGANIQUE peeling enzymatyczny 
? mimo że nazywa się peelingiem enzymatycznym zawiera kwasy: mlekowy, cytrynowy oraz glikolowy.

3. THE ORDINARY 
? mają różne propozycje peelingów kwasowych, bardzo ważne jest, aby pamiętać o stosowaniu wysokich filtrów przeciwsłonecznych.

Przykłady peelingów z The Ordinary:
AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution 
? peeling z dużą zawartością kwasów (glikolowy, salicylowy, mlekowy, winowy i cytrynowy). Zalecany przy skórach odpornych , z trądzikiem oraz przebarwieniami, suchych i dojrzałych. Nie należy go stosować przy skórach wrażliwych. Należy nałożyć go na 10 minut i po tym czasie dokładnie zmyć. Nie stosować częściej niż 2 razy w tygodniu.

Azelaic Acid Suspension 10% 
– peeling z 10 % kwasu azelainowego, może być stosowany przy skórach wrażliwych nawet przy trądziku różowatym. Dobrze sprawdzi się przy skórach wrażliwych oraz z trądzikiem pospolitym lub zapaleniem mieszków włosowych. Działa przeciwzapalnie.

Glycolic Acid 7% Toning Solution
? peeling przeznaczony przede wszystkim dla skór dojrzałych. Nie powinien być stosowany przy skórach wrażliwych ze względu na bardzo niskie pH produktu które wynosi 3,5-3,7.

TONIKI NA BAZIE KWASÓW DO CODZIENNEJ EKSFOLIACJI

Zawierają nie wysokie stężenia kwasów, stosowane w codziennej pielęgnacji nie tylko mają właściwości złuszczające, antybakteryjne czy przeciwzapalne, ale również wyrównujące pH.

Przegląd toników z kwasami

1. PEEL MISSION
? toników z tej firmy jest do wyboru do koloru , dopasować można je do każdego rodzaju skóry i na każdą porę roku. Składy mają krótkie i konkretne. Moim ulubieńcem jest ten z kwasem azelainowym.

2. NOREL Mandelic Acid
 tonik na bazie kwasu migdałowego oraz glukonolaktonu i kwasu laktobionowego, ma delikatne działanie złuszczające, ale działa też przeciwzapalnie i nawilżająco.

3. E-NATURALNE tonik z kwasem szikimowym 
? stężenie tego kwasu wynosi 5%. Dobrze nadaje się do skóry tłustej oraz trądzikowej. Kosmetyk należy zrobić samemu w domu, cały opis wykonania jest dostępny na stronie.

4. E-NATURALNE Tonik żelowy z kwasem migdałowym 5% oraz glukonolaktonem 4% 
– tonik w bardzo łagodnej formie, polecany również dla skór wrażliwych . Zawiera humektanty: kwas hialuronowy, sodium PCA oraz mocznik oraz inne wartościowe składniki takie jak panthenol czy niacynamid.

Znalezienie odpowiedniego peelingu to nielada wyzwanie. Myślę, że to trudne zadanie dla każdego. Jest on potrzebny każdej skórze, w różnych częstotliwościach i mocach peelingu. Mam nadzieję, że moje rady niektórym znacznie ułatwią dobór peelingu do typu cery.

W komentarzu dajcie znać, czy już stosujecie któryś z wymienionych przeze mnie peelingów i czy macie jakieś inne ulubione 🙂

Miłego peelingowania!

Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *