Kosmetyczne obiecanki cacanki cz. 2

kosmetyczne obiecanki cz. 2 artykuł

6. Substancje, które mogą uwalniać inne „niebezpieczne” składniki.

Dobrym przykładem będzie tu formaldehyd, który w takich krajach jak Japonia oraz Szwecja został zakazany ze względów na bezpieczeństwo zastosowania produktów kosmetycznych. Jest to składnik, o którym mówi się, że około 4-8% populacji jest na niego uczulony. Formaldehyd należy do stosunkowo silnych alergenów kontaktowych, dlatego powinno się go unikać. Ma stosunkowo silny zapach podrażnia oczy i drogi oddechowe, natomiast substancje uwalniające ten składnik są całkowicie bezwonne.

Jednym z najczęściej stosowanych konserwantów, który uwalnia popularny formaldehyd jest: DMDM Hyndation. Inne to: Bronopol,Imidazolidinyl urea, Methenamine, Quatrenium 15 czy Diazolidynyl urea. Środki uwalniające formaldehyd mają taki sam potencjał alergizujący jak czysty formaldehyd.

7. Napis na pudełku opakowania „naturalne” i/lub „organiczne”.

Na całym świecie istnieje kilkadziesiąt standardów określających, w jakim przypadku kosmetyk może zostać określony jako „naturalny”. Ogólne kryteria przyjmują, że kosmetyk naturalny musi zawierać powyżej 50% składników pochodzenia naturalnego. Z kolei, aby kosmetyk mógł nazywać się „organiczny” musi zawierać ponad 95% tych składników. Jednak nie są to ustawy prawne, ponieważ ani polskie ani unijne przepisy nie mają ściśle określonych definicji.

Normy określające kiedy możemy nazwać kosmetyk naturalnym lub organicznym są ustalane przez niezależne instytucje certyfikujące, które zajmują się kontrolą zgodności produktu z etykietą. Oczywiście są to kolejne koszta związane z zatrudnieniem firmy, która będzie dokładnie monitorowała proces tworzenia składników.

Dużym minusem jest brak konkretnych regulacji prawnych, które skutkują tym, że każdy może dobrowolnie korzystać z określenia „kosmetyk naturalny” lub „kosmetyk organiczny”.

Niezależnie od tego czy substancje są pozyskane naturalnie lub syntetycznie mają te same właściwości i strukturę. Zatem miejmy na uwadze to, że nie zawsze oznacza to że, substancje pochodzące ze źródła naturalnego są inne lub bezpieczniejsze niż te pozyskane w inny sposób.

„Organiczny” – ten termin odnosi się do kosmetyków, w którym składniki wyprodukowane zostały bez użycia konserwantów, pestycydów, nawozów, antybiotyków lub genów.

Z punktu widzenia marketingowego słowo „organiczny” stało się zastępstwem dla słowa „naturalne”.

Oczywiście, że istnieją oryginalne składniki organiczne. Są one kontrolowane przez niezależne firmy. Kontrola obejmuje rygorystyczny monitoring od procesu siania, przechodząc przez kolejne etapy dojrzewania, zbierania, przechowywania i kończąc na procesie przetworzenia w odpowiedniej recepturze produktu kosmetycznego. Takie firmy działają zgodnie z normami międzynarodowymi.

Co więcej informacja na opakowaniu „naturalne” lub ekologiczne nie oznacza, że produkt ma właściwą tolerancję, a zastosowane składniki są zgodne z fizjologią skóry.

8. Zwrot „nie testowane na zwierzętach”.

Obecnie testowanie substancji lub kosmetyków na zwierzętach jest zakazane w krajach członkowskich UE. Taki zwrot mógłby dotyczyć każdego kosmetyku. Znów jest to kolejny chwyt marketingowy, na który zapewne ktoś się nie raz skusił.

Jak widać wiele trików i haczyków czyha na nas na sklepowych półkach. Jeśli już jesteś w drogerii i spędzasz tam „dłuższą chwilę” to zwróć uwagę nie tylko na hasła wypisane wielkimi literami, zapach czy kolor opakowania. BĄDŹ CZUJNY! 😊

Spójrz przede wszystkim na skład kosmetyków i jeśli zajmuje on połowę powierzchni buteleczki czy słoiczka to może spróbuj spojrzeć jeszcze na inny kosmetyk?

Jeśli te wszystkie wyrazy wymienione w składzie są Ci nie jasne to skorzystaj z aplikacji, które pozwalają rozszyfrować skróty czy skomplikowane nazwy substancji używanych w kosmetykach. Jeżeli masz swoją Kosmetolog, która dba o Twoją cerę to podpytaj jej czy dany kosmetyk będzie dla Ciebie odpowiedni i bezpieczny dla Twojej skóry. Jeśli nie jesteś pod opieką specjalisty to zapraszam pod swoje kosmetologiczne skrzydła. Na diagnostyce skóry stworzę dla Ciebie teczkę z planem pielęgnacji i razem ustalimy plan działania, który pozwoli Ci cieszyć się zdrową i piękną skórą na dłuuuuuugi czas!

Więcej informacji znajdziesz tutaj -> https://zdrowy-styl.pl/oferta/zabiegi-twarz/diagnostyka-skory/

ŹRÓDŁO:

  1. UCZULENIE NA KOSMETYKI. I. ŚRODKI ZAPACHOWE. Marta Kieć-Świerczyńska, Beata Kręcisz, Dominika Świerczyńska-Machura.
  2. Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Maria Bernat, Marlena Matysek-Nawrocka, Wioleta Cioczek.
  3. Materiały na bazie kolagenu w zastosowaniach kosmetycznych: przegląd Alina Sionkowska , Katarzyna Adamiak , Katarzyna Musiał, Magdalena Gadomska, 
  4. https://dermaviduals.de/english/publications/special-actives/vitamin-dictionary-focussing-on-skin-care.html
  5. https://dermaviduals.de/english/publications/special-actives/tiny-life-helpers-vitamins-in-cosmetics.html
  6. https://dermaviduals.de/english/publications/special-actives/vitamins-in-cosmetic-products.html
  7. https://www.parp.gov.pl/component/content/article/53871:informacje-o-produkcie-kosmetycznym-aspekty-prawne
  8. Substancje konserwujące stosowane w kosmetykach oraz ich działania niepożądane. Hanna Bojarowicz, Milena Wojciechowska, Jacek Gocki.
  9. Uczulenia kontaktowe na środki konserwujące zawarte w kosmetykach. Marta Kieć-Świerczyńska, Beata Kręcisz, Dominika Świerczyńska-Machura
  10. https://dermaviduals.de/english/publications/beauty-institutes/evaluation-of-cosmetics.html
Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *