Dlaczego substancje, które dają okluzję ciągle nie nawilżają skóry?

Bardzo ciekawy temat wpadł mi dzisiaj do głowy. Często Panie, które stosują kremy tworzące tzw. okluzję ciągłą uważają. że kosmetyk działa wystarczająco nawilżająco.

Dziś postaram się wytłumaczyć Wam:

 1. Co to jest okluzja ciągła ?
 2. Jak ona działa ?
 3. Jakie substancje są w stanie stworzyć okluzje ciągłą na naszej skórze ?
 4. Dlaczego kremy dające okluzję ciągłą nie nawilżają skóry?
 5. Dlaczego warto z nich zrezygnować ?
 6. Czym je zastąpić, w swojej codziennej pielęgnacji.

Co to jest okluzja ciągła?

To taka, która tworzy warstwę okluzyjną, całkowicie nie przepuszczalną. Okluzje ciągłą tworzą substancje hydrofobowe, które mają funkcję odbijającą wodę. Film. który tworzy okluzja sprawia, że odczuwamy gładkość skóry i wyrównanie jej struktury. Jednak po zmyciu takiego preparatu: CZAR PRYSKA ! Dosłownie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ktoś mógłby pomyśleć teraz, że to dobrze. Przecież chcemy stworzyć taką okluzję, która spowoduje całkowite zablokowanie ucieczki wody. Niestety niekoniecznie, co zaraz wyjaśnię w kolejnym punkcie.

Jak ona działa?

Najlepiej wyobrazić sobie nałożenie jednorazowej nitrylowej lub lateksowej rękawiczki na skórę. Tak to właśnie idealne odzwierciedlenie i zobrazowanie zastosowania okluzji ciągłej w postaci kremu na twarz. Co się dzieje po dosłownie 2-3 godzinach noszenia takiej rękawiczki na dłoni?

Po pierwsze skóra zaczyna się rozpulchniać, w pewien sposób nawet pocić. Brakuje jej naturalnej wymiany, co świadczy o tym, że aby skóra prawidłowo funkcjonowała potrzebna jest jej niewielka ilość odparowania wody ze skóry.

Po drugie stosując substancje okluzyjne zaburzamy jej naturalne procesy np. budowę ceramidów. Rozleniwiamy ją pod kątem samoregeneracji skóry oraz tworzenia własnego płaszcza hydrolipidowego. W żaden sposób również nie jest w stanie taki krem wbudować się w skórę i odtworzyć naturalny płaszcz hydro-lipidowy skóry.

Jakie substancje są w stanie stworzyć okluzję ciągłą?

Oto kilka  nazw INCI, pod którymi kryją się substancje tworzące okluzje ciągłą:

 • Paraffin,
 • Parafinum Liquidum,
 • Petrolatum,
 • Cera Microcristallina,
 • Mineral Oil,
 • Parafin Oil,
 • Synthetic Wax,
 • Isoparaffin,
 • Vaseline.

Dlaczego kremy dające okluzję ciągłą nie nawilżają skóry?

Odpowiedź jest prosta, one nie są w stanie nawilżyć skóry. Tworzą powłokę, która daje tylko poczucie miękkiej i rozpulchnionej skóry. Nie jest wstanie wbudować się i uzupełnić braki płaszcza hydrolipidowego skóry. Nie przenika do skóry dając jej większe nawilżenie. Jednak po umyciu skóry twarzy, pozytywne odczucia znikają.

Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Wiadomo, po co nam coś co nie przynosi efektów. Tłuste i trądzikowe skóry nie powinny ich stosować, ponieważ okluzja ciągła to stworzenie idealnego środowiska beztlenowego dla bakterii. Bakterie z kolei przyczyniają się (oczywiście nie jako jedyne) do powstania nowych zmian zapalnych.

Dla skóry suchej nie będą odpowiednie ponieważ nie przyniosą oczekiwanego efektu nawilżenia. A nawet mogą jeszcze bardziej wysuszać skórę. Kolejnym problemem jest zmycie parafiny, nie jest ona rozpuszczalna w wodzie więc, żeby ją zmyć potrzebne są mocne detergenty. Które jak wiadomo będą zaburzały barierę ochronną. Ktoś mi pewnie powie, że jest najlepsza bo nie uczula. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że nie uczula, bo zostaje na powierzchni skóry. Jednocześnie cały czas będę powtarzać, że nie przynosi korzyści dla skóry.

Czym je zastąpić w swojej codziennej pielęgnacji?

Najlepszym wyjściem z sytuacji są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Co prawda początkowa zmiana na lepszy jakościowo krem, może trochę zniechęcić. Dlatego, że skóry suche przyzwyczajone do parafiny lub innych takich składników, mogą na początku czuć niedosyt. Jednak takie odczucie powinno minąć po około 2 tygodniach.

Więcej o kwasach tłuszczowych, czyli olejach znajdziecie na naszym blogu TUTAJ.

Pamiętajcie, że o zawartości wody w skórze świadczą dwie rzeczy:

 • zdolność wiązania wody w skórze
 • odpowiednia bariera ochronna naskórka, która chroni przed nadmierną ucieczką wody z naskorka.

Wspomaganie tych dwóch funkcji jest bardzo ważne jeżeli chodzi o zdrową skórę. Kto był u mnie na konsultacji ten wie, że bez odpowiedniego płaszcza hydro-lipidowego skóry oraz nawilżenia, nie zaczniemy działać, po prostu nie będzie efektów. Zawsze mocno trzymam się tych słów.

Źródło:

1. Kosmetyki do pielęgnacji skóry suchej. Jacek Arct, Katarzyna Pytkowska

2. Moje szkolenia i webinary.

Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *