Dlaczego oleje pogarszają stan skóry?

Czy prawidłowa aplikacja olejów i zastosowany odpowiedni ich rodzaj mają kluczowe znaczenie w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji?

Oleje do pielęgnacji skóry twarzy, czy ciała możemy podzielić na 3 kategorie:

 • schnące,
 • półschnące i nieschnące.

Dokładny opis dotyczący tego podziału znajdziesz w TUTAJ.

Wszystko opiera się na tym, jaka jest proporcja kwasów Omega-3, Omega-6 i 9 w danym oleju. Z założenia przyjmuje się, że skóry tłuste i trądzikowe najlepiej tolerują oleje schnące, które zawierają większą frakcję kwasów Omega-3, które wykazują działanie przeciwzapalne. Z kolei cery atopowe, suche, ścieńczone, dojrzałe, wykazują większe zapotrzebowanie na kwasy z rodziny Omega-6 i 9, co odpowiada grupie olejów półschnących i nieschnących.

Nie jest to jednak sztywna reguła i czasem skórze potrzeba wywarzenia w ilości kwasów Omega-3 i 6. Mogą się tu wtedy sprawdzić oleje półschnące.

Prawidłowy dobór i aplikacja oleju ma kluczowe znaczenie w uzyskaniu pożądanych efektów jego zastosowania. I dlatego o jego aplikacji warto wspomnieć więcej.

Olej, nawet najbardziej naturalny i biozgodny, to jednak w dalszym ciągu tłuszcz. Tłuszcz, który ma szansę wnikać przez powierzchnię naskórka, tak jak w przypadku olejów schnących, jak i pozostawać na powierzchni skóry, co robią oleje nieschnące, które są okluzyjne.

To powoduje, że przy stosowaniu olejów musimy pamiętać o ważnych rzeczach:

 1. Oleje ciężko się zmywają, dlatego na umycie twarzy trzeba poświęcić więcej czasu i zastosować dwuetapowe mycie.
 2. W przypadku zastosowania oleju solo, czyli gdy po myciu od razu nakładamy olej i kładziemy się spać,  odnosimy efekt odwrotny od zamierzonego ? skóra coraz szybciej staje się sucha, szorstka, a jej bariera zostaje zaburzona, przez co staje się bardziej podatna na czynniki z zewnątrz i reakcje nadwrażliwości. Tak właśnie się dzieje, gdy nakładamy olej na cerę odwodnioną, z zaburzoną barierą.
 3. Przed nałożeniem oleju warto zwilżyć czymś twarz, np. hydrolatem, tonikiem, wodą termalną, serum płynnym, albo kremem nawilżającym) 
 4. Z kolei posiadaczki cery tłustej bardzo boleśnie przekonają się o nieodpowiednim zastosowaniu oleju, ponieważ tłusta warstwa stworzy idealne warunki do przerostu trójglicerydów na powierzchni skóry. Im więcej trójglicerydów tym lepsze warunki bytowe stwarzamy bakteriom wywołującym stan zapalny na skórze. Efekt to zablokowane pory, grudki, zaskórniki i bolesne krosty.
 5. W większości przypadków i typów cer oleje stosuje się w pielęgnacji wieczornej.

Podsumowując: oleje są odpowiednie w pielęgnacji zarówno cery suchej, jak i tłustej. Pamiętaj jednak, by nigdy nie nakładać oleju na sucho! Zastosuj nawilżający preparat przed olejem, aby stworzyć taką niewidzialną emulsję. Pamiętaj też o bardzo dokładnym zmyciu oleju nad ranem.

 1. Nina
  Nina
  31 marca, 2020 at 7:31 pm

  A czy zmywając rano tak dokładnie olej nie zmyjemy przypadkiem też bariery HL?

  Reply
  • Anna Ratyńska
   Anna Ratyńska • Autor Posta •
   1 kwietnia, 2020 at 12:39 pm

   Wszystko będzie zależało od tego jaki produkt do mycia zastosujemy, jeżeli w skład preparatu do mycia będą wchodziły drażniące detergenty i/lub emulgatory to tłuszcze mogą zostać wymyte z bariery. Jeżeli zastosujemy delikatny produkt myjący taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

   Reply
 2. Aleksandra
  Aleksandra
  13 kwietnia, 2020 at 5:02 pm

  Co to znaczy ,,skóry ścieńczone”?

  Reply
  • Magda Komorowska
   Magda Komorowska • Autor Posta •
   14 kwietnia, 2020 at 10:41 am

   To takie skóry, których warstwa rogowa naskórka została nienaturalnie cieńsza i uszkodzona w wyniku nieprawidłowej, często agresywnej pielęgnacji złuszczającej.

   Reply
 3. Aleksandra
  Aleksandra
  14 kwietnia, 2020 at 3:20 pm

  Czy korneoterapia może taki naskórek odbudować?

  Reply
  • Magda Komorowska
   Magda Komorowska • Autor Posta •
   17 maja, 2020 at 1:07 pm

   Oczywiście, że tak!

   Reply
 4. Daria
  Daria
  4 września, 2020 at 4:05 pm

  To jaki olej będzie odpowiedni dla skóry trądzikowej, skóry tłustej. Kupiłam olej tamanu z Nacomi. Będzie dobry?

  Reply
Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *