Łuszczyca jest to przewlekła, zapalna choroba skóry. Zaburzenie to dotyczy 8-krotnie skróconego czasu trwania cyklu komórkowego oraz zwiększenia ilości keratynocytów. To jest właśnie ta specyficzna cecha łuszczycy, czyli przyśpieszona migracja komórek naskórka z warstwy podstawnej do warstwy rogowej. Tak szybki podział komórek będzie przyczyniał się również do powstania rumienia pod łuskami skóry. W obrębie zmian łuszczycowych może dojść do wzmożonej angiogenezy, ścieńczenia lub zaniku warstwy ziarnistej, niepełnego rogowacenia warstwy rogowej naskórka. W procesie chorobowym biorą udział również cytokiny prozapalne (IL-1,IL-6, IL-8, TGF-beta). Mówi się że łuszczyca należy do grup chorób autoimmunologicznych, w której znaczącą role odgrywa limfocyt T.
Bardzo ważną kwestią, która daje predyspozycje do występowania łuszczycy jest udział czynników genetycznych. Często podczas wywiadu słyszę, że ktoś w rodzinie miał i/lub nadal boryka się z występowaniem ognisk łuszczycowych. Dużym minusem tej choroby skóry jest jej nawrotowość.
Kluczową role w łuszczycy odgrywa czynnik martwicy nowotworów TNF-?, należy do cytokin głównej odpowiedzi zapalnej i immunologicznej. Czynnik ten jest wytwarzany przez wiele komórek takich jak: keratynocyty, makrofagi, komórki Largenhansa, monocyty, komórki dendrytyczne, komórki tuczne oraz limfocyty T. W wielu badaniach wykazano, że stężenie TNF-? koreluje z aktywnością łuszczycy. Ważną rolą w patofizjologi tej choroby jest wytwarzanie cytokin prozapalnych, co dla nas powinno oznaczać jedno, bardzo ważne w leczeniu i pielęgnacji będzie hamowanie stanu zapalnego.
Łuszczyca może wystąpić w każdym wieku, występuje z okresami zaostrzeń i remisji.

Jak wygląda łuszczyca? Jak ją rozpoznać?
Zmiany są wyraźnie odgraniczone od skóry, grudki barwy czerwonawej są pokryte łuską o kolorze żółtawym lub srebrzystym. Po zdrapaniu łuski pojawia się błyszcząca powierzchnia. Może pojawić się również punktowo krwawienie w miejscu zdrapania łuski, ponieważ pod spodem znajdują się poszerzone naczynia krwionośne.
Zmianom skórnym bardzo często towarzyszy świąd. Przyczynia się to do drapania zmian łuszczycowych, co z kolei wpływa na powstawania ran na skórze. Łuszczyca pojawiająca się na owłosionej skórze głowy i nie wpływa na strukturę włosa oraz wyginięcie włosów w miejscu zmienionym chorobowo.
Charakterystycznymi objawami dla łuszczycy w obrębie paznokci są, punktowe wgłębienia płytki, hiperkeratoza czyli zgrubienie paznokcia oraz oddzielenie się płytki paznokciowej.
Miejsca w których łuszczyca najczęściej się pojawia:
- skóra głowy
- łokcie
- kolana
- mogą być również wszystkie inne okolice ciała
- zmiany łuszcycowe mogą dotyczyć również płytki paznokcia u rąk i stóp
Typy łuszczycy:
- łuszczyca pospolita – występuje najczęściej spośród wszystkich typów łuszczycy. Zmiany charakterystyczne to grudki pokryte łuską, najczęściej jest zlokalizowana na kolanach, łokciach oraz owłosionej skórze głowy.
- łuszczyca uogólniona – tu dochodzi do ogólnego stanu zapalnego skóry, dodatkowymi objawami jest gorączka oraz dreszcze. Jest to ciężka postać choroby.
- łuszczyca krostkowa – występuje znacznie rzadziej, może współistnieć z innym typem łuszczycy. Charakterystycznym objawem jest występowanie krostek z jałową treścią ropną. Taka postać łuszczycy występuje głównie na podeszwach stóp oraz dłoni. Z tym typem choroby boryka się moja mama. Więc dodam od siebie że, oprócz krostek ropnych pojawiają się krostki w kolorze czerwonym, możemy przypuszczać że są one wypełnione krwią (z racji tego że chorobie towarzyszy zwiększona angiogeneza, czyli powstawanie nowych naczyń krwionośnych)
- łuszczyca stawowa – kolejna ciężka odmiana łuszczycy, może rozwinąć z innego typu łuszczycy np. krostkowej lub pospolitej. Tu sprawa jest poważna, jak sama nazwa mówi dotyczy ona stawów a objawami są : bóle stawów na skutek asymetrycznego zapalenia stawów, destrukcji stawów co może prowadzić do inwalidztwa.
Czynniki wyzwalające lub towarzyszące w łuszczycy:
- infekcje (osłabienie układu odpornościowego)
- stres
- urazy mechaniczne
- leki np. beta-blokery, lit, amiodaron, leki przeciwmalaryczne, progesteron, niesteroidowe leki przeciwzapalne
- zmiany hormonalne
- alkohol
- palenie papierosów
- choroby
- zaburzony matabolizm glukozy i cukrzyca
- nadwaga (komórki tkanki tłuszczowej- adipocyty, mają zdolność do syntezy i wydzielania adipokin, wśród nich są hormony, cytokiny, enzymy oraz czynniki wzrostu)
- podwyższony cholesterol całkowity przy jednoczesnym spadku frakcji HDL i podwyższeniu frakcji LDL

Jak zapobiegać nawrotom łuszczycy ?
Osoby które mają łuszczycę powinni się chronić przed jej nawrotami poprzez:
- unikanie przeziębień (wzmocnienie układu odpronościowego)
- unikanie zarażenia wirusem ospy wietrznej który powoduje półpaśca
- unikanie wzmożonego stresu, umiejętność szybkiego radzenia sobie ze stersem będzie tu bardzo ważna
- unikanie spożywania alkoholu oraz palenia papierosów
Dziś na temat łuszczycy to wszystko chciałam Ci napisać. Jednak za tydzień kolejna dawka wiedzy o łuszczycy. Przyznam szczerze, że artykuł będzie miał drugą część ponieważ bardzo dużo informacji chciałabym Ci przekazać. W drugiej części artykułu dowiesz się, jakie są zalecenia odnośnie diety oraz jak pielęgnować taką skórę.