Bariera hydrolipidowa

Czym jest bariera hydrolipidowa?

O barierze też już Wam wspominałam. Składa się ona zarówno z tłuszczów powierzchniowych skóry, jak i tych głęboko położonych, oraz ze składników utrzymujących wilgoć.
Wilgoć jest potrzebna w naskórku do prawidłowego funkcjonowania żywych komórek. Jeżeli naskórek jest prawidłowo nawilżony, wzrasta produkcja młodych komórek i tworzenie nowego naskórka. Korneocyty (martwe komórki naskórka) sprawniej uwalniają miejsce dla nowych komórek podążających z wnętrza naskórka w kierunku powierzchni skóry. 

Ale sama wilgoć i natłuszczenie to nie wszystko. O barierze skóry mówi się także w kontekście powłoki bakteryjnej bytującej na powierzchni naskórka. Zapewniam Was, że temat bariery naskórka to „temat rzeka”.

Dorastanie komórek naskórka i dzielenie się opiera się na dobrze regulowanych procesach komunikacji komórkowej. Keratynocyty i inne komórki znajdujące się w skórze wytwarzają tzw. cytokiny odpowiedzialne za kontrolę przekazywania sobie informacji między komórkami. Cytokiny to takie cząsteczki dające innym komórkom sygnał, by coś zrobiły, by coś konkretnego zadziało się w skórze.

Sposób komunikacji cytokin może powodować wiele konsekwencji dla funkcji barierowej skóry. Na przykład, cytokiny wpływają na dojrzewanie komórek naskórka – keratynocytów, częściowo poprzez modulowanie ekspresji genów w tych komórkach.

Jedną z konsekwencji wpływu na geny jest kontrola innych cytokin, co przyczynia się do powstawania złożonej sieci cząsteczek sygnałowych, które wpływają na fizjologię keratynocytów i tym samym na jakość bariery skórnej. Rozregulowana praca cytokin może zatem przyczyniać się do dysfunkcji bariery naskórkowej.

Kiedy można to zaobserwować na skórze?

W wielu chorobach np.:

 • atopowym zapaleniu skóry,
 • łuszczycy,
 • czy podczas nieprawidłowego przekaźnictwa informacji między komórkami na podłożu innych chorób, np. przy cukrzycy, czy niedoczynności tarczycy.

Teraz już Ci z Was, którzy byli u nas na konsultacji rozumieją, dlaczego tak szczegółowo pytam o choroby dodatkowe, albo choroby skóry, które dręczyły Wasze mamy, babcie, czy wujków.

Lipidy komórek naskórka i ciągłe działanie flory bakteryjnej na powierzchni skóry w zdrowych warunkach są kluczowymi strażnikami bariery naskórkowej.

Główne składniki lipidowe w ludzkim sebum obejmują:

 • skwalen,
 • estry wosku
 • triglicerydy.

Są one odpowiedzialne za właściwości antygrzybicze i antybakteryjne skóry.

Czyli? jeżeli coś spowoduje zaburzenie funkcjonowania naturalnej ochrony lipidowej w naskórku, to do środka bardzo łatwo mogą wniknąć bakterie i grzyby. Mało tego, bardzo łatwo mogą też zamieszkać na naszej skórze pasożyty.

Kiedy możemy się nie bać, że skóra ?przepuści? niechcianych gości?

Tutaj przychodzą nam z pomocą antyoksydanty. Chcesz dowiedzieć się o nich więcej obejrzyj odcinek TUTAJ.

Oprócz antyoksydantów przydadzą się kosmetyki nawilżające, szybko penetrujące w głąb naskórka, które nie tylko same w sobie nawilżają, ale równie skutecznie zwiążą wodę w naskórku.

Do takich składników nawilżających należą:

 • mocznik,
 • kwas hialuronowy
 • mlekowy,
 • czy np. często spotykana gliceryna.

Do uszczelnienia bariery wodnej czyli zabezpieczenia pokładów wilgoci, zalecam stosowanie kremów ze składnikami natłuszczającymi, tj:

 • ceramidy,
 • kwasy tłuszczowe,
 • trójglicerydy,
 • olejki roślinne i zwierzęce.

Pewnie sobie myślisz, że to nie dla Ciebie, bo masz już skórę tłustą, błyszczącą, więc omijasz tłuste substancje szerokim łukiem? Zupełnie niepotrzebnie. Już wyjaśniam.

Lipidy może nakładać każda osoba, z każdym typem cery. Kluczem do sukcesu jest jednak rodzaj oleju, który planujesz nałożyć. Mam klientki, którym wyraźnie proponuję: „proszę po kremie nałożyć czystą wazelinę”.
W dobie powszechnej nagonki na substancje tak bardzo okluzyjne oczy moich klientek mają wielkość piłek tenisowych ze zdumienia. Tylko zauważcie, że nie proponuję takiego rozwiązania wszystkim. Jeśli skóra jest ekstremalnie sucha, odwodniona, reaktywna, przewrażliwiona to najlepiej sprawdza się porządna okluzja, tłuszcz, który nie przepuści wody z naskórka i zapobiegnie odparowaniu tej wody.

Z kolei osoby z cerą tłustą i zapychającą się na pewno nie przeżyłyby nawet jednego dnia przy takiej natłuszczającej pielęgnacji. Te osoby powinny wybierać kremy z lipidami podobnymi w składzie do tych naturalnie występujących w skórze, takie które nie stanowią ciężkiej bariery.

2 komentarze
 1. Kot kot kot
  Kot kot kot
  25 marca, 2020 at 10:20 am

  A czemu Pani nie napisała o ty że do dysfunkcji bariery naskórkowej może dojść po inwazyjnym zabiegu zbyt mocno złuszczającym??? Czemu ja od prawie 3 lat po takim zabiegu mam skórę odwodnioną i nic jej nie jest w stanie nawilżyć? A okluzyjne produkty takie jak masło shea czy wazelina tylko jeszcze bardziej ją odwadniają bo po nich staje się jeszcze bardziej tkliwa / bolesna?

  Reply
  • Magda Komorowska
   Magda Komorowska • Autor Posta •
   25 marca, 2020 at 1:17 pm

   Napisałam tutaj: https://blog.zdrowy-styl.pl/zabiegi/zabiegi-ktore-odwadniaja-skore-2/ Proponuję prześledzić bloga, bo wiele odpowiedzi na pani pytania już jest tutaj zawartych.
   Tego co dzieje się z pani skórą aktualnie nie jestem w stanie ocenić, bo się nie znamy, nie znam całej historii, ani nie widziałam skóry.

   Reply
Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *