Atopowe zapalenie skóry to nie tylko choroba dziecięca.
Jest to choroba zapalna skóry, przewlekła, z bardzo nasilonym świądem. Przede wszystkim skóra z AZS jest sucha, ściągnięta z zaburzoną barierą ochronną, a co za tym idzie ma zwiększony TEWL, czyli nadmierną ucieczkę wody z naskórka. Chorują na nią również dorośli.
Zazwyczaj początkowe zmiany AZS to nasilony świąd oraz rumień. Później mogą pojawić się swędzące i czerwone grudki, plamy oraz złuszczanie. Bardzo często na skutek stanu zapalnego, po zagojeniu się zmian, mogą zostać przebarwienia.

W ostrych przypadkach dochodzi do sączących się pęcherzy, skóra może być pokryta strupem, zazwyczaj wtedy występuje silne swędzenie.
AZS często występuje u dzieci, zazwyczaj na skutek alergii pokarmowych, w późniejszym okresie zmiany ustępują. Zazwyczaj umiejscawiają się w zgięciach łokci, doły podkolanowe, szyja, nadgarstki, klatka piersiowa. Warto u dzieci podjąć ten trop i wyeliminować czynnik alergizujący.
Pożywienie które, często alergizuje to:
- mleko,
- orzechy,
- truskawki,
- jajka,
- miód,
- poziomki
- oraz kilka innych.
W przypadku osób dorosłych AZS rzadziej łączy się z nietolerancjami pokarmowymi.
Przyczyny AZS:
- stres
- nadprodukcja immunoglobuliny E (IgE)
- zaburzenia budowy bariery naskórkowej
- zakażenia drobnoustrojami
- predyspozycje genetyczne
- alergeny z powietrza (pyłki, kurz, roztocza itp.)
- warunki klimatyczne (związane z niską wilgotnością powietrza)
- czynniki drażniące
- palenie papierosów
Z racji tego że, AZS to choroba skóry gdzie mamy zaburzoną barierę, skóra jest bezbronna, trzeba uważać na nadkażenia bakteryjne lub grzybicze.
Jak dbać o skórę z AZS:
- Delikatne mycie skóry. Zazwyczaj są to syndety (czyli mydło bez mydła), są delikatne, nie drażnią skóry, nie wysuszają, nie zaburzają bariery ochronnej skóry.
- Staramy się unikać czynników mogących mieć wpływ na pogorszenie stanu skóry.
- W pielęgnacji unikamy składników które, zwiększają ryzyko uczulenia albo podrażnienia skóry. Takimi substancjami są: zapachy, konserwanty. Pamiętaj, że skóra z AZS jest bezbronna, i dużo bardziej narażona na podrażnienie ze strony tych substancji, niż ta której bariera jest prawidłowa.
- Unikamy również składników wysuszających skórę: alkohol.
- Warto również zwrócić uwagę, aby kosmetyk nie był tylko okluzją stosowaną na skórę, ale wykazywał właściwości łagodzące oraz nawilżające. W terapii AZS, aby naprawić uszkodzoną barierę skórną warto skupić się na stosowaniu ceramidów oraz kwasów omega. Bardzo dobre rezultaty osiągane są w przypadku, gdy ceramidów w składzie kremu jest więcej. Ważne jest również nawilżenie, w tym przypadku sprawdzi się najlepiej czynnik NMF. Odpowiednia pielęgnacja pomoże na odtworzenie oraz utrzymanie prawidłowych funkcji barierowych naskórka.
- Dobrze jest pamiętać żeby, odpowiednio nawilżyć skórę od razu po kąpieli, nie czekając aż woda odparuje ze skóry.
- Bardzo ważne jest stosowanie delikatnej pielęgnacji nawet jeżeli, objawy choroby ustąpią.
- W diecie warto zwrócić uwagę na wszystko co działa przeciwzapalnie czyli: kwasy omega, suplementacje witaminy D,
Leczenie dermatologiczne zazwyczaj opiera się o zastosowanie:
- sterydów
- leków przeciwświądowych
- emolientów
- leki o działaniu immunosupresyjnym
- leki przeciwświądowe

Źródła:
- „Atopowe zapalenia skóry” ? wskazówki diagnostyczno -żywieniowe Monika Gackowska
- „Metody leczenia atopowego zapalenia skóry” – Andrzej Bożek, Anna Dzienniak, Aleksandra Foks, Justyna Kucharczyk, Justyna Maciejiczek, Magdalena Marcak, Gniewko Więckiewicz
- „Atopowe zapalenie skóry” ? aktualne wytyczne terapeutyczne. Stanowisko ekspertów Sekcji Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Sekcji Alergologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego