Witamina B6

witamina B6

Dziś chciałam Wam przedstawić jeden z rzadziej spotykanych składników aktywnych jakim jest piroksydyna, inaczej witamina B6.

Witamina B6 odgrywa ważną rolę w metabolizmie aminokwasów jako koenzym. Jej niedobory mogą doprowadzić do różnych postaci zapaleń skóry.

Głównie sprawdza się w pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej oraz skłonnej do wszelkiego rodzaju stanu zapalnego skóry.

Witamina B6 tak jak kwas azelainowy i cynk, jest blokerem dla enzymu 5-alfa reduktazy. Najskuteczniejszą opcją zablokowania tego enzymu jest połączenie tych trzech substancji. Sprawdzi się również w przypadku łojotokowego zapalenia skóry.

Osoby z niedoborami tej witaminy często zauważają problem z łojotokiem, trądzikiem oraz z hiperkeratynizacją – nieprawidłowym procesem złuszczania się naskórka.

Coraz więcej mówi się o tym, że witamina ta pełni ważną funkcję ochronną w chorobach układu krążenia i cukrzycy. Dlatego warto, aby nasza dieta była tak dopasowana, aby nie doprowadzić do jej niedoborów w organiźmie.

Ciekawostka! Aktywna forma witaminy B6, 5-fosforan pirydoksalu, służy jako kofaktor w ponad 150 reakcjach enzymatycznych, które zachodzą w organiźmie.

Suplementacja tą witaminą poprawia niektóre funkcje odpornościowe u ludzi ze stwierdzonym niedoborem. Na niedobory tej witaminy są narażone szczególnie osoby starsze lub osoby uzależnione od alkoholu.

Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *