Kwas hialuronowy

kwas hialuronowy

Dziś pora na kolejny składnik aktywny: kwas hialuronowy. 

Zakładam, że już każda z Was o nim słyszała i patrząc na składy swoich kremów czy balsamów na pewno go tam znajdziecie! Prawda? 

Składnik ten należy do grupy glikozaminoglikanów i występuję w skórze, ale również wewnątrz organizmu człowieka. Kwas hialuronowy syntetyzowany jest przez fibroblasty i keratynocyty.

Analiza histochemiczna skóry wykazuje że, kwas hialuronowy nie tylko znajduje się w skórze właściwej, ale jest on również obecny w naskórku.

Zawartość kwasu hialuronowego w skórze nie jest stała. Do podniesienia ilości stężenia tej substancji dochodzi na skutek zwiększonej proliferacji, w przebiegu stanu zapalnego oraz w trakcie procesu regeneracji.

 Z kolei spadek kwasu hialuronowego będzie związany z wiekiem, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy paleniem tytoniu.

Głównie spotkamy go w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Kwas hialuronowy łączy się z keratyną skóry poprzez mostki wodorowe w taki sposób, że odparowująca woda pozostawia lekkie napięcie na skórze, które może spłycić drobne zmarszczki.

 Kolejnym atutem tego składnika jest to, że należy do grupy humektantów. Oznacza to, że ma doskonałe właściwości wiążące wodę. Jest w stanie związać jej duże ilości, przekraczające swoją masę cząsteczkową. Niestety (UWAGA) nie będzie to dobry składnik jeżeli chodzi o skóry suche i odwodnione, wtedy może powodować ściągnięcie, a nawet niekiedy szczypanie.

Wiele substancji o podobnej strukturze do kwasu hialuronowego jest w stanie hamować jego degradacje. Do tych substancji należą: kwasy alginowe, heparyna oraz pektyny roślinne znajdujące się np. w jabłkach. 

Stymulację produkcji kwasu hialuronowego możemy uzyskać poprzez zastosowanie fitoestrogenów (zawartych w soi, czerwonej kończynie) lub poprzez użycie ruszczyka kolczastego.

Kwas hialuronowy ma nie tylko korzystny wpływ na skórę, ale również jest ważny w produkcji kosmetyków. Stosuje się go w produktach kremowych jako składnik, który zapobiega wysychaniu preparatu. 

Ciekawym wskazaniem zastosowania tej substancji jest zespół suchego oka lub ogólne problemy z suchością oczu. Stosując preparaty do oczu z kwasem hialuronowym zapobiegamy podrażnieniu oraz wysuszeniu oka, na skutek niskiej wilgotności powietrza.

W medycynie estetycznej także ma on swoje przeznaczenie. Mianowicie jest wykorzystywany do powiększania np. warg lub wypełniania zmarszczek.

Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *