Kwas azelainowy

Kwas azelainowy

Dziś chciałam Wam pokazać jak wszechstronne działanie ma kwas azelainowy.

Kwas azelainowy wytwarzany jest naturalnie przez drożdże komensalne Malassezia furfur, będące częścią fizjologicznej flory skórnej. Znajdzie się również w roślinach: jęczmieniu, pszenicy i życie.

Ten kwas wpływa na hamowanie syntezy bakterii DNA (Propionibacterium acnes). Po zastosowaniu kwasu azelainowego wykazano znacznie mniejszą ilość tej bakterii na powierzchni skóry oraz w gruczołach łojowych. W przypadku trądziku może być stosowany w formie serum, kremu, peelingu.

Istnieją badania, które mówią o tym, że liposomy kwasu azelainowego skutecznie hamują wzrost grzybów Staphylococcus aureus , Pseudomonas aeruginosa , Candida albicans i Aspergillus brasiliensis .

Bardzo dobrym pomysłem jest zamknięcie kwasu azelainowego w liposomach, ponieważ wtedy jest bardziej dostępny dla skóry. Drugi plusem takiego rozwiązania jest możliwość zastosowania mniejszego stężenia substancji, nie tracąc działania i właściwości tego składnika.

Wpływa na wydzielanie sebum, ponieważ działa hamująco na enzym 5 alfareduktazy, który odpowiada za przekształcanie testosteronu w dihydrotestosteron. Wspomaga cerę z trądzikiem hormonalnym. Zapobiega powstawaniu zaskórników, reguluje proces keratynizacji skóry.

Nie jest kwasem o działaniu agresywnym, dlatego nadaje się w pielęgnacji skóry wrażliwej.

Działa na przebarwienia skórne, ponieważ wpływa na zmniejszenie aktywności tyrozynazy. Jest kwasem, który można stosować całorocznie.

Kwas azelainowy znajdzie zastosowanie w problemach skórnych takich jak:

– trądzik pospolity

– trądzik różowaty

– zapalenie okołoustne

– łojotokowe zapalenie skóry

– zapalenie mieszka włosowego

– przebarwienia

Słaba rozpuszczalność kwasu azelainowego w wodzie jest utrudnieniem dla technologów opracowujących składy preparatów kosmetycznych. W związku z tym prowadzi się badania nad wytworzeniem jego pochodnych, np. azeloglicyny.

2 komentarze
 1. Daria
  Daria
  25 września, 2020 at 4:50 pm

  Czy można używać żelu skinoren w czystej postaci, czy lepiej go rozcieńczyć z kremem żeby stężenie było mniejsze – chodzi mi o dłuższy okres stosowania tego kwasu? Słyszałam że skóra nie uodparnia się na niego, ale duże stężenie kwasu też nie jest dobre,prawda?

  Reply
  • Magda Komorowska
   Magda Komorowska
   7 października, 2020 at 6:52 am

   Przede wszystkim należy go używać świadomie. Jeśli jest to pewnego rodzaju kuracja, np. dermatologiczna to lepiej używać co 2-3 dni, ale w pełnym stężeniu. Jeśli ma to być kuracja przeciwzapalna lub rozjaśniająca to można połączyć go z kremem i zobaczyć, czy w takiej formie da się go używać codziennie. A najprostszym sposobem jest przejście na łagodniejszą formę kwasu azelainowego, jeśli 20% Skinoren powoduje podrażnienia i łuszczenie się skóry.

   Reply
Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *