Dziś chciałam Wam pokazać jak wszechstronne działanie ma kwas azelainowy.
Kwas azelainowy wytwarzany jest naturalnie przez drożdże komensalne Malassezia furfur, będące częścią fizjologicznej flory skórnej. Znajdzie się również w roślinach: jęczmieniu, pszenicy i życie.
Ten kwas wpływa na hamowanie syntezy bakterii DNA (Propionibacterium acnes). Po zastosowaniu kwasu azelainowego wykazano znacznie mniejszą ilość tej bakterii na powierzchni skóry oraz w gruczołach łojowych. W przypadku trądziku może być stosowany w formie serum, kremu, peelingu.
Istnieją badania, które mówią o tym, że liposomy kwasu azelainowego skutecznie hamują wzrost grzybów Staphylococcus aureus , Pseudomonas aeruginosa , Candida albicans i Aspergillus brasiliensis .
Bardzo dobrym pomysłem jest zamknięcie kwasu azelainowego w liposomach, ponieważ wtedy jest bardziej dostępny dla skóry. Drugi plusem takiego rozwiązania jest możliwość zastosowania mniejszego stężenia substancji, nie tracąc działania i właściwości tego składnika.
Wpływa na wydzielanie sebum, ponieważ działa hamująco na enzym 5 alfareduktazy, który odpowiada za przekształcanie testosteronu w dihydrotestosteron. Wspomaga cerę z trądzikiem hormonalnym. Zapobiega powstawaniu zaskórników, reguluje proces keratynizacji skóry.
Nie jest kwasem o działaniu agresywnym, dlatego nadaje się w pielęgnacji skóry wrażliwej.
Działa na przebarwienia skórne, ponieważ wpływa na zmniejszenie aktywności tyrozynazy. Jest kwasem, który można stosować całorocznie.
Kwas azelainowy znajdzie zastosowanie w problemach skórnych takich jak:
– trądzik pospolity
– trądzik różowaty
– zapalenie okołoustne
– łojotokowe zapalenie skóry
– zapalenie mieszka włosowego
– przebarwienia
Słaba rozpuszczalność kwasu azelainowego w wodzie jest utrudnieniem dla technologów opracowujących składy preparatów kosmetycznych. W związku z tym prowadzi się badania nad wytworzeniem jego pochodnych, np. azeloglicyny.
Daria
25 września, 2020 at 4:50 pmCzy można używać żelu skinoren w czystej postaci, czy lepiej go rozcieńczyć z kremem żeby stężenie było mniejsze – chodzi mi o dłuższy okres stosowania tego kwasu? Słyszałam że skóra nie uodparnia się na niego, ale duże stężenie kwasu też nie jest dobre,prawda?
Magda Komorowska
7 października, 2020 at 6:52 amPrzede wszystkim należy go używać świadomie. Jeśli jest to pewnego rodzaju kuracja, np. dermatologiczna to lepiej używać co 2-3 dni, ale w pełnym stężeniu. Jeśli ma to być kuracja przeciwzapalna lub rozjaśniająca to można połączyć go z kremem i zobaczyć, czy w takiej formie da się go używać codziennie. A najprostszym sposobem jest przejście na łagodniejszą formę kwasu azelainowego, jeśli 20% Skinoren powoduje podrażnienia i łuszczenie się skóry.