13 składników wartych unikania

Drogia kosmetolożko, często słyszę pytania typu: „chciałabym dowiedzieć się jakie składniki kosmetyczne pomogą mojej cerze”.

Nie pozostaje mi wyjść na przeciw temu wyzwaniu ?

Wiesz, że dysponuje małą ilością czasu, nawet na wpisy, ale postaram się raz w tygodniu wrzucać tu małe notki dotyczące składników, tak aby choć trochę zaspokoić głód wiedzy w tym temacie ?

Dziś na ruszt wrzucam 13 składników, których sama unikam podczas wybierania kosmetyków dla siebie i moich klientek.

 1. Parabeny – konserwanty, posiadają zdolność naśladowania estrogenu.
 2. Formaldehyd lub pochodne – znaleźć go można w dezodorantach, szamponach, lakierach.
 3. Ftalany – sprawiają że aromat w produktach perfumowanych utrzymuje się o wiele dłużej, dlatego nie kupuj kosmetyków o mocnych, nienaturalnych zapachach. Uważaj na perfumy.
 4. Diethanolamine (DEA) i triethanolamine (TEA) – substancja pianotwórcza. Jedna z najczęstszych przyczyn alergii skórnych.
 5. Diazolidinyl urea i imidazolidinyl urea
 6. Sodium lauryl sulfate lub laureth sulfate lub amonnium laureth sulphate – przesuszają, powodują świąd, wypryski, podrażnienie skóry czy zapalenie spojówek. Kumulują się w organizmie i mogą utrzymywać się w nim nawet 5 dni po całkowitym odstawieniu.
 7. Propylene glycol – dzięki niemu substancje przechodzą w głąb skóry, mają tendencję do podrażniania, wywoływania alergii, a także są niewskazane w trakcie ciąży oraz podczas laktacji. Niezalecane również dzieciom.
 8. PVP/VA Copolymer – wdychanie tej substancji jest szkodliwe/toksyczne dla płuc.
 9. Nanocząsteczki – szczególnie te kontrowersyjne
 10. Synthetic fragnance, czyli zapachy
 11. Triclosan – zaburza gospodarkę hormonalną, działa teratogennie, kumuluje się w tkance tłuszczowej mogąc doprowadzić do uszkodzenia nerek, wątroby, płuc czy paraliżu.
 12. Toulene – pochodna ropy naftowej oraz smoły węglowej, dodaje się go do lakierów do paznokci, farb do włosów. Znacząco wpływa na układ oddechowy, powoduje nudności, podrażnia skórę, oddziałuje na układ nerwowy. Zakazany kobietom w ciąży.
 13. Filtry chemiczne – nie zawsze, ale często unikam.

Zapraszam Cię do mojej grupy na Facebook’u TUTAJ, abyś mogła włączyć się w dyskusje na dany temat?

Do następnego razu?

Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *