Korneoterapia – o co w tym chodzi?

O korneoterapii w Polsce słyszy się jeszcze rzadko. Choć nurt ten w tej chwili rozwija się powoli to myślę, że już niedługo usłyszysz lub przeczytasz o niej coraz więcej.

Korneoterapia bazuje w dużej mierze na pracy w obrębie warstwy rogowej naskórka. Celem korneoterapii jest regeneracja najbardziej zewnętrznej warstwy naskórka. Ma to poprawić naturalną funkcję ochronną oraz przywrócić ogólną homeostazę skóry. Głównym zadaniem, z jakim mierzy się korneoterapia, jest wyeliminowanie wszystkich szkodliwych substancji (które obecnie są stosowane na potęgę w kremach drogeryjnych). Chodzi o substancje działające drażniąco oraz alergizująco na skórę. Korneoterapia skupia się na indywidualnych potrzebach skóry. Czyli pozwala terapeucie (kosmetologowi, pracującemu tą metodą) na dopasowanie substancji aktywnych oraz produktów do problemów skórnych. To duża różnica w porównaniu z tym co znamy dotychczas – w dużej mierze to konsument musi dopasować się do tego, co już zostało wyprodukowane przez producenta kosmetyków.

Jak korneoterapia wpływa na różne problemy.

Historia korneoterapii rozpoczyna się od przypadku atopowego zapalenia skóry, w którym bariera ochronna takiej skóry jest mocno zaburzona. W korneoterapii bardzo ważne jest to, jak prawidłowa bariera ochronna skóry ma wpływ na głębsze warstwy skóry (na to jakie procesy tam zachodzą, i czy zachodzą prawidłowo). Uszkodzona bariera to idealne środowisko dla rozwoju niechcianych mikroorganizmów takich jak np. gronkowiec złocisty w atopowym zapaleniu skóry. To również otwarte drzwi dla wszystkich substancji drażniących i wywołujących alergię.

Korneoterapia a trądzik różowaty.

Trądzik różowaty objawia się rumieniem, występowaniem krost zapalnych na skórze, płytko osadzonymi oraz trwale rozszerzonymi naczyniami. Może występować na skórze suchej jak również tłustej. Skóra z takim problemem to skóra kapryśna, mogąca reagować zaczerwienieniem na niemalże wszystko.

Korneoterapia ma na celu ustabilizować zaburzoną barierę ochronną skóry. Ma stworzyć szczelną barierę dla substancji drażniących oraz mających negatywny wpływ na zaostrzenie trądziku. Odbudowa bariery ochronnej skóry pozwala zmniejszyć procesy zapalne w skórze. Zmniejsza to prawdopodobieństwo, że procesy odpowiedzialne za stan zapalny będą rozpoczynały się na nowo w głębszych warstwach skóry. Stan warstwy rogowej i cementu międzykomórkowego ma ogromne znaczenie na to co się dzieje w skórze, w jej głębszych warstwach.

Niestety standardowe metody leczenia np. antybiotykami, sterydami itp. działają w złym kierunku, ponieważ co prawda mogą zatrzymać stan zapalny skóry, jednak nie wpływają w żaden sposób na odtworzenie naturalnej bariery ochronnej naskórka.

I mimo zadowalającego efektu terapii problem może za chwile powrócić.

Filozofia korneoterapii opiera się na łagodnym oczyszczaniu skóry oraz na działaniu ochronnym.

W pielęgnacji z zastosowaniem korneoterapii powinny się znaleźć:

 • łagodny środek myjący o pH max. 7 (oczywiście bez drażniących detergentów);
 • mleczko do demakijażu niezawierające emulgatora (ponieważ on połączy się z lipidami skóry i podczas spłukiwania wodą wypłucze również cenne lipidy skórne);
 • pielęgnacja domowa powinna opierać się na kwasach tłuszczowych, ceramidach, trójglicerydach oraz substancjach działających przeciwzapalnie;
 • kosmetyki nie powinny zawierać perfum, konserwantów, olei mineralnych, emulgatorów oraz silikonów. Te składniki mogą mieć negatywny wpływ na stan skóry.

Bardzo podobne działanie jak w przypadku trądziku różowatego będzie działanie na trądzik pospolity. Tu jednak korneoterapia musi poradzić sobie z:

 • zaburzeniami rogowacenia,
 • rozwojem bakterii Propionibacterium Acne,
 • również często z zbaurzoną barierą ochronną,
 • regulacją wydzielania z gruczołów łojowych,
 • wspomaganiem regeneracji skóry,
 • zmniejszeniem stanu zapalnego.

Odpowiednio dopasowana pielęgnacja oparta na zasadach korneoterapii jest w stanie wspomóc walkę z problemem. Oczywiście nie mówię tu o sytuacji, gdy problemy ze skórą to przyczyna pochodząca od nieprawidłowej gospodarki hormonalnej lub innej wewnętrznej przyczyny.

Dopasowanie odpowiednich substancji aktywnych oraz odpowiednich kosmetyków, może być naprawdę bardzo ważne i przynieść fajne efekty terapii.

Co może dać nam naprawa bariery ochronnej w przypadku skóry z trądzikiem pospolitym:

 1. Po pierwsze: utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry.
 2. Po drugie: prawidłowy poziom nawilżenia to prawidłowo działające enzymy odpowiedzialne np. za odpowiednie złuszczanie sie martwych komórek naskórka.
 3. Po trzecie: zmniejszenie zaczerwienienia skóry, czyli mniejszy stan zapalny.
 4. Po czwarte: zaburzona bariera i odwodnienie mogą potęgować wydzielanie łoju, więc odbudowując płaszcz hydrolipidowy przerywamy stymulacje wydzielania łoju z powodu złej bariery.
 5. Po piąte: stwarzamy środowisko mniej przyjazne dla rozwoju bakterii i innych mikroorganizmów.

Korneoterapia a starzenie się skóry.

Jak prawidłowa bariera ochronna może wpływać na starzenie skóry ?

Zdrowa bariera skórna zapobiega odwodnieniu, wnikaniu substancji drażniących oraz ma wpływ na ilość wolnych rodników oraz na to jak promienie UV wpływają na stan skóry. Ogólne zasady korneoterapii będą miały również wpływ na opóźnienie procesów starzenia. Szczególnie o przeciwdziałaniu starzenia będziemy mówić o nieinwazyjnym „otwieraniu się skóry” w celu przedostania składników aktywnych np. witamin a następnie jej zamykania. W tym systemie bardzo ważne jest zastosowanie liposomów jako nośników substancji aktywnych.

Pielęgnacja takiej skóry obejmuje:

 • Stosowanie substancji nawilżajacych takich jak np. NMF- naturalny czynnik nawilżający skórę. Zwiększa elastyczność oraz daje wygładzienie skórze. Wspomaga również walkę z wolnymi rodnikami i zwiększa właściwości ochronne skóry przeciw nim.
 • Wspomaganie bariery skórnej poprzez zastosowanie kremów które składem i strukturą przypominają ludzki naskórek.
 • Stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.
 • Stosowanie niezbędnie nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli dbanie o powstawanie ceramidów w skórze. Po prostu zdrowa bariera ochronna.
 • Wdrożenie w pielęgnacji witamin A, E i C oraz koenzym Q10, szczególnie dobrze będą działać w formie liposomów lub nanosomów. Będzie to zaważało na skuteczności produktu ponieważ wpłynie to na przenikalność tych substancji.
 • Wspomaganie mikrokrążenia w skórze poprzez masaże, sport, naprzemienne prysznice ciepło-zimno, i również w pielęgnacji mogą pojawić się składniki pobudzające mikrokrążenie takie jak: kofeina lub zielona herbata.
 • Prawidłowy sposób złuszczania skóry.

Korneoterapia jest pomocna nie tylko w tych przypadkach, które opisałam powyżej, ale również:

 • w łuszczycy,
 • w schorzeniu rybiej łuski,
 • przy kontaktowym zapaleniu skóry,
 • przy łojotokowym zapaleniu skóry,
 • przy okołoustnym zapaleniu skóry,
 • w przypadku terapii przebarwień itp.

Na koniec już chciałabym zaznaczyć, że coraz więcej osób ma problem z wrażliwością i reaktywnością skóry. Coraz więcej skór ma objawy alergii oraz atopii. Myślę, że jest to spowodowane właśnie nieodpowiednią pielęgnacją. Szczególnie przesyconą substancjami drażniącymi tak jak mocne detergenty czy zapachy, konserwanty itp. Zbyt mocne złuszczanie, wręcz niekiedy zdzieranie martwego naskórka. Zbyt dużo chemii (w złym tego słowa znaczeniu) w pielęgnacji, a za mało substancji, które wbudują się w naszą skórę i zadbają o prawidłową barierę.

Właśnie dlatego korneoterapia to prawdziwy must have obecnych czasów.

Źródło:

 1. „Corneotherapeutic skin care for the rosacea skin” Dr. Hans Lautenschläger
 2. „Applied corneotherapy and skin care guidelines for the anti-aging treatment” Dr. Hans Lautenschläger
 3. „History and current aspects of corneotherapy” Dr. Hans Lautenschläger
Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *