Jak się starzeć, by inni Ci zazdrościli?

Często klientki pytają o to, czy już powinny zacząć stosować kremy przeciwzmarszczkowe. Albo jakich składników szukać, aby krem przeciwzmarszczkowy był skuteczny?


Chciałabym przybliżyć temat starzenia się skóry oraz pokazać jak można sobie z tym radzić . Upływający czas niestety nie jest sprzymierzeńcem dla naszej skóry, ale czy nie można nic z tym zrobić ? Oczywiście, że można, a nawet trzeba! Należy jednak robić to w świadomy sposób. Żadna pielęgnacja gabinetowa nie przetrwa bez odpowiedniej pielęgnacji w domu.


Jak wygląda skóra  z pierwszymi oznakami starzenia pewnie każda i każdy z nas o tym wie: skóra staje się chropowata i szorstka, traci jędrność i elastyczność, coraz więcej jest na niej widocznych zmarszczek, przebarwień jaki i odbarwień oraz pojawiają się  różne inne problemy skórne.


Teraz postaram się wyjaśnić: dlaczego tak jest ?


Pierwsze oznaki starzenia powstają nie tylko na powierzchni skóry, ale też  w warstwach leżących głębiej, między innymi w skórze właściwej. Wraz z wiekiem dochodzi do powolnej degradacji włókien kolagenowych i elastynowych, które odpowiadają za jędrność i sprężystość skóry. Dochodzi także do zaniku tkanki tłuszczowej, a to powoduje,  że buzia staje się mniej napięta i co gorsza, uwidaczniają się zmarszczki. Kwasy , tłuszcze i ceramidy znajdujące się w substancji międzykomórkowej utleniają się (czyli zostają zniszczone) i wtedy cały proces wytwarzania NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego zostaje zakłócony. Przez to zjawisko często bywa tak, że  z wiekiem coraz bardziej skóra staje się sucha. Zanikowi ulega również warstwa rozrodcza skóry, a to z kolei powoduje to zmniejszenie podziałów komórkowych .

Co powinna zawierać pielęgnacja domowa przeciwstarzeniowa ?

– konieczny jest krem z filtrem na dzień (ponieważ słońce bezpośrednio  przyczynia się do powstawania zmarszczek, utraty nawilżenia, powstawania przebarwień)
– odpowiednio dobrany preparat do mycia buzi (tak aby nie wysuszał skóry np. olejek hydrofilowy do mycia )
– krem na noc / serum na noc (najlepiej z przynajmniej jednym składnikiem aktywnym, który został opisany poniżej)
– peeling ? pomoc przy złuszczeniu naskórka, który wraz z wiekiem coraz wolniej się złuszcza (przy młodej skórze co 28 dni, z wiekiem ten okres się wydłuża)
Jakie składniki aktywne są najskuteczniejsze w walce z pierwszymi oznakami starzenia?

Po pierwsze retinol

Co to jest retinol?

Retinol jest to forma witaminy A występująca w czystej postaci. Jest to najlepiej poznana i najbardziej skuteczna substancja stosowana w walce ze starzeniem się skóry. Retinol jest rozpuszczalny w tłuszczach, przyśpiesza odnowę naskórka (na skutek poprawy struktury skóry w warstwie rogowej naskórka). Retinol przyczynia się do uszczelnienia bariery  ochronnej skóry oraz powstrzymuje utratę wody z  naskórka. W warstwie skóry właściwej retinol działa na syntezę fibroblastów, czyli powoduje zwiększenie produkcji kolagenu w skórze. Wzrost aktywności fibroblastów przyczynia się między innymi na poprawę jędrności, elastyczności oraz  nawilżenia skóry. Retinol działa również regulująco na prace gruczołów łojowych, jest skutecznym składnikiem w terapii trądziku.

Jak działa retinol w kosmetykach anti- aging ?
– wygładza i uelastycznia skórę
– likwiduje drobne zmarszczki
-redukuje przebarwienia
– zwiększa produkcje włókien kolagenowych w skórze

Co się dzieje gdy brakuje nam witaminy A?
Gdy dochodzi do zniszczenia witaminy A to pojawiają się problemy pigmentacyjne, nadwrażliwość, alergie, egzemy, atopie, różnego rodzaje stany zapalne. Zaburzenia podziałów komórkowych mogą doprowadzić do większego ryzyka zachorowań  na raka. Dochodzi do przyśpieszenia procesów starzenia się skóry i pojawiają się zmarszczki.

Po drugie kwas hialuronowy

Co to jest  kwas hialuronowy?

Jest to rodzaj polisacharydu który występuje we wszystkich żywych organizmach.
Ma zdolność wiązania wody w ilości do 1000 razy przekraczającej jej własną masę. Zdolności te zapobiegają powstawaniu zmarszczek oraz utracie elastyczności  i sprężystości skóry. Chroni to skórę przed wysychaniem oraz wzmacnia jej właściwości ochronne . W młodej skórze kwasu hialuronowego jest dość dużo i nie wymaga on dodatkowego uzupełniania. Natomiast z wiekiem robi się go coraz mniej, a wiązania wody w skórze nie są już tak mocne. Proces zanikania  kwasu hialuronowego w skórze zaczyna się już w wieku 25 lat . Bezpośrednio wstrzyknięty do skóry powoduje wiązanie cząsteczek wody i właśnie tym sposobem dochodzi do redukcji zmarszczek . Należy jednak pamiętać że po zabiegu wstrzykiwania kwasu należy odpowiednio pielęgnować skórę  –  wtedy na dłużej utrzymamy efekt .


Jak działa kwas hialuronowy w kosmetykach?
– nawilża skórę
– chroni skórę przed nadmierną utratą wody
– wygładza skórę
– przyśpiesza proces regeneracji skóry

Po trzecie witamina C

Co to jest witamina C?

Odkąd udało się ustabilizować witaminę C żeby po nałożeniu na skórę nie została zniszczona pod wpływem słońca lub temperatury, coraz częściej jest wykorzystywana w kosmetykach między innymi tych przeciwstarzeniowych. Jest silnym antyoksydantem i chroni skórę przed szkodliwymi działaniami wolnych rodników ( które są produkowane podczas stresu, opalania i innych szkodliwych czynników).


Jak działa wit. C w kosmetykach?
– redukuje przebarwienia
– pobudza skórę do produkcji kolagenu i elastyny
– poprawia koloryt skóry
– uszczelnia naczynia krwionośne

Po czwarte peptydy

Co to są peptydy?

Są to małe cząsteczki zbudowane z kilku do kilkunastu aminokwasów. Ze względu na swoją małą cząsteczkę dość szybko przenikają do skóry. Peptydy można podzielić  na peptydy sygnałowe: czyli te które stymulują fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, neuropeptydy: czyli te które rozkurczają mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek mimicznychoraz peptydy transportujące: czyli te które transportują substancje aktywne w głąb skóry prze co wzmacniają skuteczność tych składników.
Jakimi zabiegami możemy się wspomóc w gabinecie kosmetycznym?

-Zabieg dla cery dojrzałej ARMA-LIFT
-Zabieg dla skóry suchej i wrażliwej Unstress
-Masaż twarzy anti-aging
-Mezoterapia mikroigłowa
-Facefitness? ćwiczenia mięśni twarzy
Zachecam do zapoznania się z naszymi możliwościami. Jeżeli nadal nie wiesz jak, poradzić sobie ze swoją skórą zachęcam do skorzystania z Diagnostyki skóry.

Weź udział w dyskusji

Your email address will not be published. Required fields are marked *